Popularne leki na alergię działają przeciwko rakowi skóry. Odkryto, że leki antyhistaminowe zwiększają przeżywalność u chorych z czerniakiem

Anna Rokicka-Żuk
Objawy alergii wziewnej są nasilone zwłaszcza w okresie kwitnienia roślin i odczuwane podczas pobytu na dworze
Objawy alergii wziewnej są nasilone zwłaszcza w okresie kwitnienia roślin i odczuwane podczas pobytu na dworze Piotr Marciński/123RF
Przyjmowanie ogólnie dostępnych leków antyhistaminowych przeciw alergii okazało się zwiększać wskaźniki przeżycia u pacjentów ze zdiagnozowanym czerniakiem, który jest złośliwym nowotworem skóry. Wcześniej efekt ten obserwowano też u chorych z rakiem piersi. Autorzy nowego badania, przeprowadzonego na szwedzkim Uniwersytecie w Lund, sugerują efekt ochronny dostępnych bez recepty środków na uczulenie.

Czy powszechnie dostępne i praktycznie pozbawione poważniejszych działań ubocznych leki na alergię mogą wydłużać życie pacjentów ze złośliwym rakiem skóry w postaci czerniaka? Naukowcy z Uniwersytetu w Lund uważają, że tak, a podstawą do optymizmu są dokonane przez nich odkrycia, opisane na łamach „Allergy”.

W ramach badania eksperci przyjrzeli się kwestiom stosowania w grupie ponad 24,5 tys. pacjentów z czerniakiem sześciu powszechnie stosowanych leków antyhistaminowych, takich jak loratadyna, desloratadyna, cetyryzyna, klemastyna, ebastyna i feksofenadyna. Z liczby tej po wymienione środki sięgało ponad 1200 chorych. Najczęściej sięgali oni po trzy pierwsze środki na liście.

Leki antyhistaminowe są skuteczne zwłaszcza w łagodzeniu objawów alergii oddechowych, takich jak katar sienny, duszący kaszel czy swędzenie i zaczerwienienie oczu, ale także pokrzywki skórnej.

W porównaniu z osobami, które nie zażywały leków antyhistaminowych, największą poprawę wskaźnika przeżywalności zaobserwowano u pacjentów z czerniakiem stosujących desloratadynę i do pewnego stopnia również loratadynę. Korzystne efekty były największe u osób w wieku 65 lat i więcej.

Przeczytaj także na temat:

Przyjmowanie desloratadyny i loratadyny wiązało się też ze zmniejszeniem częstotliwości rozwoju nowych złośliwych zmian rakowych skóry będących czerniakiem.

Wcześniejsze odkrycia naukowe sugerują też, że te same leki wydłużają czas przeżycia u chorych z rakiem piersi. Zarówno zmiany nowotworowe, jak i objawy alergii rozwijają się w organizmie na tle zapalnym, dlatego z medycznego punktu widzenia obserwacje szwedzkich badaczy są bardzo obiecujące.

To Cię zainteresuje: Niebezpieczny trend na TikToku. Dzieci chcąc wywołać halucynacje zażywają leki alergiczne.

Autorzy badania uważają, że wyniki ich prac pomogą w opracowaniu nowego leku na czerniaka i wspomogą terapię osób z zaawansowaną postacią choroby. Aktualnie we współpracy z ekspertami ze Sztokholmu i Barcelony przygotowują badania na zwierzętach oraz randomizowane badania kliniczne na ludziach, by lepiej zrozumieć sposób działania środków antyhistaminowych w stosunku do rozwoju zmian nowotworów oraz opracować optymalny schemat takiej terapii.

Sprawdź również:

ZOBACZ: Co warto wiedzieć na temat alergii oddechowej?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alergia,AZS, łuszczyca

Leczyłem się na Łuszczyce 15 powiem krótko przyczyna jest w środku na zewnątrz możesz tylko załagodzić trzeba środek leczyć po 15 latach pozbyłem się Łuszczycy tak nazywają to Specialisci dermatolodzy którzy doją kase za wisytę i wciskają leki które ni nie pomagały złodziejstwo i naciąganie ludzi tak to działa nie mam zaufania do żadnego Dermatologa !!!!!! ten czas który straciłem na smarowanie zmarnowany życie nikt nie cofnie wyleczyłem się dwoma produktami wzięłam od kogoś kto go stosował na nowotwór ! Chodzi mianowicie o olej CBD i siarka organiczna MSM dostałem od kogos i pomogło po 15 latach nie chodzi tu o dietę ale o chorobę w środku jestem z poznania i tu poleciłbym aby zaopatrzyć sie w produkty Konopna Farmacje w Poznaniu ... bardzo duża wiedza dobiorą olejek a jak ktoś z po za miasta niech szuka ich sklepu internetowego tam znajdziecie numer

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia