Popularne leki na alergię działają przeciwko rakowi skóry. Odkryto, że leki antyhistaminowe zwiększają przeżywalność u chorych z czerniakiem

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Objawy alergii wziewnej są nasilone zwłaszcza w okresie kwitnienia roślin i odczuwane podczas pobytu na dworze
Objawy alergii wziewnej są nasilone zwłaszcza w okresie kwitnienia roślin i odczuwane podczas pobytu na dworze Piotr Marciński/123RF
Przyjmowanie ogólnie dostępnych leków antyhistaminowych przeciw alergii okazało się zwiększać wskaźniki przeżycia u pacjentów ze zdiagnozowanym czerniakiem, który jest złośliwym nowotworem skóry. Wcześniej efekt ten obserwowano też u chorych z rakiem piersi. Autorzy nowego badania, przeprowadzonego na szwedzkim Uniwersytecie w Lund, sugerują efekt ochronny dostępnych bez recepty środków na uczulenie.

Czy powszechnie dostępne i praktycznie pozbawione poważniejszych działań ubocznych leki na alergię mogą wydłużać życie pacjentów ze złośliwym rakiem skóry w postaci czerniaka? Naukowcy z Uniwersytetu w Lund uważają, że tak, a podstawą do optymizmu są dokonane przez nich odkrycia, opisane na łamach „Allergy”.

W ramach badania eksperci przyjrzeli się kwestiom stosowania w grupie ponad 24,5 tys. pacjentów z czerniakiem sześciu powszechnie stosowanych leków antyhistaminowych, takich jak loratadyna, desloratadyna, cetyryzyna, klemastyna, ebastyna i feksofenadyna. Z liczby tej po wymienione środki sięgało ponad 1200 chorych. Najczęściej sięgali oni po trzy pierwsze środki na liście.

Leki antyhistaminowe są skuteczne zwłaszcza w łagodzeniu objawów alergii oddechowych, takich jak katar sienny, duszący kaszel czy swędzenie i zaczerwienienie oczu, ale także pokrzywki skórnej.

W porównaniu z osobami, które nie zażywały leków antyhistaminowych, największą poprawę wskaźnika przeżywalności zaobserwowano u pacjentów z czerniakiem stosujących desloratadynę i do pewnego stopnia również loratadynę. Korzystne efekty były największe u osób w wieku 65 lat i więcej.

Przeczytaj także na temat:

Przyjmowanie desloratadyny i loratadyny wiązało się też ze zmniejszeniem częstotliwości rozwoju nowych złośliwych zmian rakowych skóry będących czerniakiem.

Wcześniejsze odkrycia naukowe sugerują też, że te same leki wydłużają czas przeżycia u chorych z rakiem piersi. Zarówno zmiany nowotworowe, jak i objawy alergii rozwijają się w organizmie na tle zapalnym, dlatego z medycznego punktu widzenia obserwacje szwedzkich badaczy są bardzo obiecujące.

To Cię zainteresuje: Niebezpieczny trend na TikToku. Dzieci chcąc wywołać halucynacje zażywają leki alergiczne.

Autorzy badania uważają, że wyniki ich prac pomogą w opracowaniu nowego leku na czerniaka i wspomogą terapię osób z zaawansowaną postacią choroby. Aktualnie we współpracy z ekspertami ze Sztokholmu i Barcelony przygotowują badania na zwierzętach oraz randomizowane badania kliniczne na ludziach, by lepiej zrozumieć sposób działania środków antyhistaminowych w stosunku do rozwoju zmian nowotworów oraz opracować optymalny schemat takiej terapii.

Sprawdź również:

ZOBACZ: Co warto wiedzieć na temat alergii oddechowej?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia