Spis treści
Po czym poznać zapalenie zatok?
Zatoki to przestrzenie wypełnione powietrzem znajdujące się w okolicy nosa i oczu. Służą one do ogrzewania wdychanego powietrza oraz nawilżania jamy nosowej za pomocą wytwarzanej przez ich śluzówkę wydzieliny. Zatoki są połączone z jamą nosową za pomocą wąskich ujść.
Te zioła na zatoki zmniejszą nieprzyjemne objawy i przyspieszą leczenie. Sprawdź, które z nich są najbardziej skuteczne.
W naturalnych warunkach wnętrze zatok jest sterylne, jednak gdy dochodzi do infekcji górnych dróg oddechowych do zatok dostają się patogeny. Wtedy śluzówka wytwarza więcej wydzieliny, aby pozbyć się zarazek. Jednak ujścia zatok są bardzo wąskie i łatwo o ich zatkanie. Nadmiar wydzieliny gromadzący się w zatokach powoduje niedrożność nosa i ból zatok.
Objawy zapalenia zatok:
- katar,
- wydzielina z nosa (zatkany nos lub spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła),
- kaszel wywoływany przez spływającą po gardle wydzielinę,
- ból głowy,
- uczucie rozpierania w okolicy nosa szczególnie przy pochylaniu się,
- osłabiony węch.
Zapalenie zatok może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne, grzybicze lub alergiczne. Najczęściej infekcję powodują wirusy. Może ono być także powikłaniem po niedoleczonym przeziębieniu lub konsekwencją próchnicy zębów.
Zioła na zatoki do inhalacji i picia
W leczeniu zatok stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Skuteczne jest również płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej i stosowanie kropli do nosa. Należy też pić duże ilości wody, aby nawilżyć śluzówki i rozrzedzić wydzielinę. Bakteryjne zapalenie zatok wymaga wizyty u lekarza, najlepiej laryngologa, który przepisze antybiotyk.
Zobacz także: Parówka czy nebulizacja? Inhalacje na zatoki, katar i kaszel pomogą zwalczyć infekcję
W każdym rodzaju zapalenia zatok nieprzyjemne objawy pomogą zniwelować zioła na zatoki. Ułatwią one rozrzedzenie i usunięcie zalegającej wydzieliny. Dodatkowo działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, antybakteryjnie i antyseptycznie, ułatwią więc pozbycie się patogenów i przyspieszą leczenie. Zioła można stosować zarówno do picia w formie naparów i herbatek wspierających także odporność, jak i inhalacji, które udrożnią nos i przyspieszą leczenie.
Jakie zioła na zatoki? Wypróbuj te do picia i inhalacji!