Specjaliści ostrzegają, że wraz z epidemią koronawirusa, może powstać także epidemia… depresji. I to nie jest przesada. Dla wielu osób, szczególnie dla tych, którzy z dnia na dzień stracili źródło dochodu, a także pracowników ochrony zdrowia, organizacji i instytucji, mających na celu zapobieganie skutkom epidemii, okoliczności mogą być zbyt przytłaczające. Z inicjatywą darmowej pomocy wychodzą specjaliści z zakresu psychologii.
Pomoc psychologiczna online
W związku z apelem władz i lekarzy o pozostanie w domach, wielu psychoterapeutów i psychologów odwołało zaplanowane wizyty w gabinetach, jednocześnie umożliwiając konsultacje za pośrednictwem internetu bądź telefonicznie. Aby nie narażać siebie i innych warto jest decydować się na porady online, zamiast kontaktu osobistego, nawet jeśli taki jest możliwy.
W sieci dostępnych jest także wiele poradników na temat tego, jak radzić sobie ze stresem i trudną sytuacją podczas pandemii. Warto z nich korzystać.
Warto przeczytać:
Darmowe porady psychologiczne w związku z epidemią koronawirusa
W sieci ogłaszanych jest coraz więcej akcji organizowanych przez psychologów i psychoterapeutów, w ramach których bezpłatnie można otrzymać wsparcie zdalne. Pomoc kierowana jest w szczególności do:
- członków personelu medycznego i innych służb zaangażowanych w działania związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem skutkom epidemii,
- osób objętych kwarantanną,
- osób, które w związku z epidemią koronawirusa straciły pracę,
- osób, które są w kryzysie psychicznym,
- osób, którym odmówiono innej formy pomocy ze względu na pandemię.
Akcja „Psychologowie dla społeczeństwa”
„Psychologowie dla społeczeństwa” to wspólna inicjatywa psychologów i psychoterapeutów, w ramach której oferowane jest bezpłatne wsparcie dla osób, które zmagają się z problemami psychicznymi podczas stanu zagrożenia epidemicznego. Pomocy udzielają wykwalifikowani specjaliści (poza wyżej wymienionymi, także: interwenci kryzysowi i psychotraumatolodzy), którzy na co dzień pracują zarówno w prywatnych gabinetach, jaki i szpitalach, przychodniach i poradniach.
Osoby zainteresowane mogą skorzystać z maksymalnie 3 sesji za pośrednictwem rozmowy telefonicznej lub wideorozmowy, trwających 50 minut. Akcja ma potrwać do końca marca tego roku, jednak termin ten może ulec zmianie.
Lista specjalistów wraz z danymi do kontaktu dostępna jest na stronie:
https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt
Fundacja Vis Salutis uruchomiła z kolei psychologiczną pomoc telefoniczną: 888-960-980 (codziennie w godzinach 10:00-18:00 będzie dyżurował psycholog i psychoterapeuta).
Koronawirus. Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie?