Picie zbyt małych ilości wody prowadzi do niewydolności serca! Badania wskazują, że odwodnienie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca!

Monika Góralska
Monika Góralska
Wyniki badań wskazują na to, że wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu doby usprawnia pracę serca. W badaniu nawodnienie mierzone było za pomocą pomiaru stężenia sodu we krwi, którego podwyższony poziom wskazuje na odwodnienie i zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń pracy serca oraz układu krążenia.
Wyniki badań wskazują na to, że wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu doby usprawnia pracę serca. W badaniu nawodnienie mierzone było za pomocą pomiaru stężenia sodu we krwi, którego podwyższony poziom wskazuje na odwodnienie i zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń pracy serca oraz układu krążenia. racorn/123RF
Udostępnij:
Odpowiednie nawodnienie może zapobiec rozwojowi chorób serca, a także znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca w przyszłości – do takich wniosków doszli naukowcy z Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w czasie badań trwających 25 lat!

Ile wody potrzebuje organizm?

Ciało dorosłego człowieka składa się w ok. 60 proc. z wody, co oznacza, że żadna komórka ludzkiego organizmu nie może prawidłowo bez niej funkcjonować. Obowiązującą normą dla kobiet jest spożycie 1,6 - 2 l wody, a dla mężczyzn 2-3 l wody na dobę. Tymczasem okazuje się, że większość osób nie przekracza nawet dolnego progu zalecanych ilości.

Zbyt niski poziom nawodnienia prowadzi do wzrostu poziomu sodu we krwi oraz zatrzymywania wody w organizmie, a także gromadzenia się w nim toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Taka sytuacja utrzymująca się przez długi czas skutkuje obciążeniem, a w konsekwencji nawet niewydolnością serca. Udowodniły to badania naukowe przeprowadzone na 16 tys. uczestników, a trwające aż 25 lat.

Zbadano poziom sodu we krwi uczestników badania

Podczas kongresu ESC 2021 (European Society of Cardiology – Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego) zaprezentowano wyniki badania przeprowadzonego przez dr Natalię Dmitrieva z National Heart, Lung and Blood Institute, w którym wzięło udział 15 792 osób dorosłych w wieku 44-66 lat. Badanie trwało aż 25 lat, a na każdej z pięciu wizyt jakie odbyły się w tym czasie, mierzony był poziom sodu we krwi uczestników. Dodatkowo na pierwszej wizycie pacjenci zostali podzieleni na 4 grupy według stężenia sodu w surowicy.

Na ostatniej wizycie badani byli już w wieku od 70 do 90 lat. W każdej grupie obliczono odsetek osób, u których wystąpiła niewydolność serca i przerost lewej komory oraz porównano je z poziomem sodu we krwi uczestników. Dr Dmitrieva podkreśla, że poziom sodu zmienia się każdego dnia i zależy od ilości wypijanych płynów, jednak w dłuższym przedziale czasowym utrzymuje się on w wąskim zakresie, co jest związane z nawykiem sięgania po płyny. W badaniu wzięto również pod uwagę związek między nawodnieniem a pogrubieniem ścian głównej, czyli lewej komory pompującej serca. Przerost tej komory oznacza niewydolność serca.

Zobacz także:

Jaki związek z nawodnieniem organizmu ma poziom sodu we krwi?

Nawodnienie organizmu zostało w badaniu zmierzone za pomocą wskaźnika jakim jest poziom sodu we krwi. Gdy do krwiobiegu trafia zbyt mała ilość płynów poziom sodu w surowicy wzrasta. Sód jest elektrolitem (obok potasu, chloru, magnezu i wapnia), który reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i ciśnienie krwi oraz wpływa na pracę serca. Sód w organizmie uzupełniamy głównie spożywając sól kuchenną dodawaną do produktów. Nadmiar sodu jest szkodliwy i powoduje podwyższenie ciśnienia krwi oraz zatrzymywanie wody w tkankach prowadzące do obrzęków. Zbyt wysokie stężenie tego pierwiastka w surowicy prowadzi również do chorób układu sercowo-naczyniowego w tym nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca, które skutkować mogą wystąpieniem zawału serca, zwiększają także ryzyko tętniaka czy udaru mózgu.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spożycie soli dla osoby dorosłej powinno wynosić 5 gramów na dobę (1 płaska łyżeczka do herbaty), co odpowiada 2,4 g sodu, aa stężenie sodu we krwi powinno utrzymywać się na poziomie 136-145 mmol w litrze krwi.

W Polsce zjadamy dwukrotnie większą ilość soli niż wynosi zdrowa norma, a nawet co trzeci dorosły ma nadciśnienie. Jak temu przeciwdziałać? Wystarczy przyrządzać potrawy z mniejszym dodatkiem sodu. Co zamiast soli? Sprawdź 10 najlepszych zamienników soli kuchennej!Poznaj kolejne polecane produkty. Przesuwaj zdjęcia w prawo – naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Czym zastąpić sól w potrawach? 10 zamienników soli kuchennej...

Odpowiednie nawodnienie zmniejsza ryzyko uszkodzenia serca w przyszłości

Badanie miało na celu sprawdzenie czy na podstawie poziomu stężenia sodu we krwi w wieku średnim można przewidzieć ryzyko rozwoju niewydolności serca w przyszłości. Zbadano również grubość ścian lewej komory serca.

Okazuje się, że u osób spożywających zbyt małe ilości wody, u których obserwowano wysoki poziom sodu we krwi zwiększało się ryzyko wystąpienia niewydolności serca oraz przerostu lewej komory serca. Co ciekawe, nie miało to związku z dodatkowymi czynnikami ryzyka zwiększającymi możliwość pojawienia się chorób serca takimi jak wiek, waga, płeć, ciśnienie krwi, czynność nerek, poziom cholesterolu czy glukozy we krwi, a nawet palenie tytoniu.

Oznacza to, że zbyt niski poziom nawodnienia, spowodowany piciem za małej ilości wody, podwyższa ryzyko rozwoju chorób serca i może prowadzić do jego niewydolności.

Poziom, który zwiększał to ryzyko wynosił powyżej 142 mmol/l w wieku średnim, ale już przekroczenie normy o zaledwie 1 mmol/l wiązało się z 20 proc. wzrostem prawdopodobieństwa wystąpienia przerostu lewej komory i 11 proc. – niewydolności serca 25 lat później.

Trzeba podkreślić, że stężenie sodu we krwi na poziomie 142 mmol/l obecnie uznawane jest za normę, która wynosi 136-145 mmol/l. Wnioski z badań mogą więc przyczynić się do zmiany obowiązujących norm oraz posłużyć lekarzom, którzy na podstawie wyników badań pacjenta będą w stanie ocenić poziom nawodnienia jego organizmu i zalecić zwiększenie spożycia wody.

Źródło:
Drinking sufficient water could prevent heart failure ScienceDaily

SPRAWDŹ: 10 objawów odwodnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Odwodnienie jest groźne, szczególnie dla seniorów. Zainstalowaliśmy mamie klimatyzację, a dodatkowo przywożę jej zgrzewki cisowianki, arbuzy i inne wodniste owoce, żeby nie musiała ich dźwigać ze sklepu na 3 piętro.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie