Osocze ozdrowieńców pomoże w walce z koronawirusem? "To obiecująca metoda". Trwa nabór dawców osocza

SR
Osocze ozdrowieńców pomoże w walce z koronawirusem? "To obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii."
Osocze ozdrowieńców pomoże w walce z koronawirusem? "To obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii." Andrzej Banas / Polska Press
Osocze ozdrowieńców pomoże w walce z koronawirusem? "To obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii." - tłumaczą przedstawiciele Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. To właśnie tam trwają pracę nad projektem, który ma umożliwić podawanie osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na chorobę COVID-19. Szpital poszukuje dawców.

Osocze ozdrowieńców pomoże w walce z koronawirusem? W Polsce trwają pracę nad tym projektem

O tym, że osocze ozdrowieńców może być pomocne w walce z koronawirusem mówiło się już wcześniej. Metoda da była stosowana m.in. w Azji, później testowanie tego rozwiązania rozpoczęto także w Stanach Zjednoczonych i niektórych europejskich krajach, m.in. we Włoszech. Od ponad dwóch tygodni projekt mający na celu podawanie osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na chorobę COVID-19 rozwija się także w Polsce.

Jest to projekt organizowany przy współpracy wszystkich Klinik i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA. Pierwsi ozdrowieńcy oddadzą swoje osocze już po Świętach Wielkanocnych. Jest to obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii. - informują w mediach społecznościowych przedstawiciele Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Praca nad wspomnianym projektem ma miejsce w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA, odpowiada za nią zespół pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Grażyny Rydzewskiej. Działania są koordynowane przez lek. Adama Tworka i lek. Krzysztofa Jaronia.

Przebyłeś chorobę COVID-19? Możesz pomóc innym chorych zarażonym koronawirusem

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie poinformował w mediach społecznościowych, że poszukuje dawców osocza, które pomoże w walce z epidemią. Jakie kryteria należy spełnić? Osocze mogą oddać mężczyźni, ważący nie mniej niż 50 kg, którzy mają więcej niż 18 lat, ale mniej niż 65. Dodatkowo, warunkiem koniecznym jest:

  • przebycie choroby COVID-19,
  • posiadanie dwukrotnego ujemnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 pobrany w odstępie co najmniej 24 godzin (wymaz z nosogardzieli).

Prosimy o niezgłaszanie się pacjentów, którzy podejrzewali u siebie bądź swoich bliskich infekcję COVID-19, a nie mieli jej potwierdzonej dodatnim wynikiem wymazu z nosogardzieli. Obecnie nie jest możliwe pobranie krwi celem oznaczenia miana przeciwciał wśród pacjentów, którzy podejrzewali u siebie infekcję wirusem SARS-CoV-2. - apeluje Centralny Szpital Kliniczny MSWiA

Jak podkreślają przedstawiciele placówki, proces separacji osocza odbywa się w tzw. sferze bezpiecznej, a dzień oddania osocza jest dniem wolnym od pracy i nauki.

Osocze ozdrowieńców pomoże w walce z koronawirusem? Wieści z Chin napawają optymizmem

Wiesław Jędrzejczak, hematolog z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w rozmowie z TVN24 tłumaczył, że wspomniana metoda może okazać się pomocna ze względu na przeciwciała, które wytwarzają się w osoczu krwi zdrowiejącego pacjenta. Wspomniane przeciwciała to rodzaj białka, który potrafi rozpoznać wirusa i go zniszczyć.

Nadzieją napawają przypadki z Chin, gdzie transfuzja osocza ozdrowieńców, pomogła osobom, których stan określano jako ciężki lub krytyczny. Lekarze m.in. w Wuhan podali wspomniane osocze pacjentom w ciężkim stanie. W ciągu kilku dni po zabiegu, u pacjentów zmalała gorączka i kaszel, ustąpiły problemy z oddychaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia