Kto może przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19?
Trzecia dawka szczepionki, tzw. booster, czyli dawka wzmacniająca lub przypominająca dostępna jest w Polsce od 2 listopada. Mogą skorzystać z niej wszystkie osoby pełnoletnie, w pełni zaszczepione[/b], u których od pełnego zaszczepienia minęło minimum 6 miesięcy. Wyjątkiem są osoby powyżej 50. roku życia, które trzecią dawkę szczepionki mogą przyjąć już 5 miesięcy po pełnym zaszczepieniu.
Podstawowe preparaty, którymi można się zaszczepić w pierwszej kolejności to szczepionki mRNA Pfizer i Moderna oraz wektorowe AstraZeneca i Johnson & Johnson. Trzy pierwsze podawane są w dwóch dawkach, natomiast ostatnia firmy J&J w jednej.
Natomiast obecnie w Polsce w ramach dawki przypominającej dostępne są dwa preparaty:
- Comirnaty (Pfizer-BioNTech)(pełna dawka 0,3 ml),
- Spikevax (Moderna)(pół dawki 50 µg – 0,25 ml).
Ministerstwo Zdrowia zaleca osobom w pełni zaszczepionym szczepionkami mRNA firmy Pfizer lub Moderna przyjęcie w ramach dawki przypominającej preparatu tego samego producenta. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości dopuszczalne jest zaszczepienie się preparatem innej firmy.
Natomiast w przypadku osób zaszczepionych szczepionkami wektorowymi firm AstraZeneca i Johnson & Johnson wybór szczepionki w dawce przypominającej jest już dowolny i zależy od preferencji osoby szczepiącej się. Trzecią dawkę pacjent wybiera podczas rejestracji na szczepienie.
Zobacz także:
Trzecia dawka szczepionki – lepsza Pfizer czy Moderna?
Pytanie: którą szczepionkę przypominającą wybrać zadają sobie szczególnie osoby, które jako podstawową szczepionkę przyjęły preparaty AstraZeneca i Johnson & Johnson. W komunikacie z 7 grudnia Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opierając się na dotychczasowych badaniach naukowych zatwierdziła mieszane podawanie szczepionek przeciw COVID-19.
EMA i ECDC poinformowały również, że podanie jako pierwszej szczepionki wektorowej, a następnie jako dawki przypominającej szczepionki opartej na technologii mRNA jest w pełni bezpieczne i rekomendowane. Z badań naukowych wynika, że łączenie preparatów wektorowych i mRNA nie szkodzi, a wręcz pomaga.
Przyjęcie mieszanego schematu szczepienia przeciw COVID-19 zwiększa skuteczność szczepionek i daje wyższą odpowiedź immunologiczną, czyli większy wzrost przeciwciał niż w przypadku przyjęcia dwóch dawek tej samej szczepionki. Taki schemat szczepień można wykorzystywać zarówno w podstawowych szczepieniach, jak i w przypadku podawania trzeciej dawki.
Aktualnie EMA bada również szczepionkę Johnson & Johnson pod kątem podawania jej jako dawki przypominającej w krajach Unii Europejskiej. Obecnie szczepionka J&J podawana jest jako booster w USA i można ją tam przyjąć 2 miesiące po zakończeniu podstawowego szczepienia przeciw COVID-19.
Źródła:
Trzecia dawka dla wszystkich dorosłych pacjent.gov.pl
EMA and ECDC recommendations on heterologous vaccination courses against COVID-19 European Medicines Agency
ZOBACZ: Skierowania dla wszystkich na trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 - od 2 listopada