ZOBACZ WIDEO: Brak ruchu powoduje cięższy przebieg koronawirusa?
Spis treści
Nowy lek na COVID-19. Jak działa AT-527?
Jak wynika z badań prowadzonych przez koncerny Roche (Szwajcaria) i Atea Pharmaceuticals (USA), AT-527 jest w stanie osłabiać poziom wiremii, czyli obecność mogących się namnażać wirusów we krwi (za Wikipedia). Co ważne, lek mógłby być stosowany na różne warianty SARS-CoV-2. Jak działa AT-527?
Kupuj w dobrej cenie!
O jakich dwóch sposobach działania mowa?
– Hamuje samo kopiowanie, a także nukleotydylotransferazę NiRAN. Oznacza to, że wirusowi może być trudniej "uciec" przed hamowaniem – napisał prof. Pyrc.
Polecamy
- Trzecia dawka szczepionki. Jakie skutki uboczne? Czy jest konieczna dla ozdrowieńców?
- Będą odszkodowania za powikłania po szczepieniach! Znamy konkretne kwoty
- To już pewne. Będzie trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Kiedy i dla kogo?
- Szef sprawdzi czy pracownik jest zaszczepiony. Będzie mógł zwolnić niezaszczepionych?
Kto mógłby przyjmować nowy lek?
AT-527 byłby stosowany u osób z łagodnym lub średnim stadium choroby COVID-19. Lek hamuje replikę wirusa, czym osłabia rozwój choroby, pozwala na szybsze ustąpienie objawów, zmniejsza zakaźność i ryzyko hospitalizacji. Tym samym hamuje transmisję wirusa, dlatego mógłby być ważnym elementem w walce z pandemią.
COVID-19. Czy nowy lek zastąpi szczepionki?
Generalnie nowy lek zalecany jest szczególnie w sytuacjach, gdy dostęp do szczepionek jest ograniczony lub osoby zaszczepione mają słabszą odporność i odpowiedź immunologiczną. Eksperci przestrzegają jednak, że ten i inne doustne leki należy traktować jako uzupełnienie szczepionki.
Na razie lek jest w fazie testów klinicznych. Jak informuje szwajcarska gazeta Blick, mają one dobiec końca w 2022 roku. Notabene w badania zaangażowana jest też polska Agencja Badań Medycznych.
– Cieszę się, że dzięki wspólnym wysiłkom i współpracy Agencji Badań Medycznych i innowacyjnych firm farmaceutycznych udaję się nam ściągać do Polski najbardziej obiecujące badania, do których pacjenci w naszym kraju szybciej uzyskują dostęp. To pokazuje, jak atrakcyjnym i ważnym partnerem stajemy się na rynku biotechnologicznym – podkreśla Prezes ABM, dr n. med. Radosław Sierpiński.
Polecamy
Lek przeciw COVID-19 również od Merck & Co i Ridgeback
Kolejny lek przeciwwirusowy – Molnupiravir szykują amerykańskie koncerny Merck & Co i Ridgeback Biotherapeutics. Byłby on zażywany w ciągu pięciu dni od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Badania wykazały, że środek osłabia rozwój COVID-19 nawet u osób z grup ryzyka, tj. z otyłością, cukrzycą czy chorobami serca. Jak wynika z badań, Molnupiravir ryzyko hospitalizacji i zgonu zmniejsza nawet o 50 proc.
źródło: abm.gov.pl, portal.abczdrowie.pl, blick.ch