W Polsce na cukrzycę choruje co jedenasta osoba, a pewnie nawet więcej, bo dane te nie są nowe, a liczba pacjentów przyrasta w tempie 2,5 proc. rocznie. W naszym kraju żyje nawet 3,5 mln diabetyków, z czego około milion nie zdaje sobie sprawy z choroby. To wynik braku działań profilaktycznych w społeczeństwie – na przestrzeni roku prawie połowa rodaków nie zbadała ani razu poziomu cukru we krwi, a jest to podstawowy test krwi umożliwiający rozpoznanie zaburzeń.
Większość, bo 85-90 proc. chorych stanowią osoby z cukrzycą typu 2, natomiast typ 1 (cukrzyca młodzieńcza) dotyczy 5 proc. wszystkich Polaków (i ok. 85 proc. tych w wieku do 20 r.ż.).
O ile cukrzyca t. 1 jest dziedziczony lub jest wynikiem infekcji wirusowych, rozwój cukrzycy typu 2 związany jest przede wszystkich z niezdrowym stylem życia, a najbardziej sprzyja mu nadmierna waga, a szczególnie otyłość brzuszna, nieprawidłowy lipidogram i siedzący tryb życia.
Przeczytaj także:
Cukrzyca, zwłaszcza niewłaściwie leczona, zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób. O ile jednak jeszcze w ubiegłym stuleciu największym zagrożeniem życia dla chorych była choroba wieńcowa serca i wylew, teraz są to choroby nowotworowe – to wnioski z trwające 18 lat badań, które objęły blisko 314 tys. diabetyków w Wielkiej Brytanii.
Zobacz też: U księżnej Kate wykryto raka. To może spotkać każdego. W Polsce nowotwór wyleczysz za darmo
To, że obecnie mniej chorych z cukrzycą umiera z powodu schorzeń sercowo-naczyniowych, najprawdopodobniej jest wynikiem edukacji w tym zakresie. Jednak w porównaniu z osobami bez cukrzycy, prawdopodobieństwo rozwoju raka jest u diabetyków nawet kilka razy większe.
U chorych z cukrzycą:
- prawie 2 razy częściej występują nowotwory wątroby i trzustki (takie samo jest ryzyko rozwoju chorób serca),
- 1,5-2 razy częściej rozwijają się nowotwory endometrium i pęcherzyka żółciowego,
- 1,1-1,4 razy częściej diagnozuje się nowotwór nerki, jelita grubego, pęcherza lub piersi.
Śmiertelność chorych z nowotworami związanymi z cukrzycą była przy tym niemal o połowę większa niż u pacjentów onkologicznych bez cukrzycy.
W badaniu wykazano też jednak, że do zgonów wśród diabetyków częściej przyczyniała się również demencja. Rosnącym zagrożeniem dla cukrzyków okazały się też choroby oddechowe, co jest istotne zwłaszcza w dobie nasilającej się pandemii. Ustalono, że ryzyko śmierci w wyniku COVID-19 jest u nich 1,5 raza wyższe.
Ponieważ cukrzyca jest chorobą metaboliczną powodującą stan zapalny, a na takim właśnie tle rozwijają się nowotwory, diabetycy powinni szczególnie dbać o styl życia, który go minimalizuje. Związki zapalne są produkowane przez tkankę tłuszczową, więc w ramach profilaktyki raka warto pozbyć się nadwagi – tak samo, jak nałogów i niezdrowych produktów w diecie.
Źródło:
Cancer overtakes vascular disease as leading cause of excess death associated with diabetes The Lancet
Dowiedz się więcej na temat:
ZOBACZ: 10 sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2