Kontrowersyjny postulat mający zachęcić Polaków do szczepień przeciw COVID-19 zgłosiła prof. Anna Piekarska, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Jej zdaniem gdy szczepionki będą już dostępne dla wszystkich, osoby uchylające się od szczepień powinny w razie zachorowania płacić za pobyt w szpitalu z własnej kieszeni.
Postulat ten wygłosiła w niedzielę w programie Fakty po Faktach telewizji TVN.
- Zamiast penalizować brak szczepienia, to po momencie, kiedy udostępnimy wszystkim szczepienia, powinno się wprowadzić odpłatność za leczenie COVID-19 - powiedziała prof. Piekarska na wizji.
Czy to możliwe? Głos łódzkiej specjalistki w dziedzinie chorób zakaźnych nie jest bez znaczenia. Jest członkiem Rady Medycznej, która doradza premierowi jak skutecznie walczyć z epidemią. A na wizji zadeklarowała, że z chęcią to premierowi doradzi.
Tymczasem leczenie koronawirusa to olbrzymie koszty. Na przykład za pobyt pacjenta w szpitalu tymczasowym w hali Expo Łódź NFZ płaci 1026,40 zł za dobę, a jeśli potrzebuje on respiratora i pobytu na oddziale intensywnej terapii - aż 4321,14 zł. W ciężkim przebiegu COVID-19 hospitalizacja może się przedłużać. To oznacza, że trzytygodniowy pobyt w szpitalu z 10 dniami pod respiratorem będzie kosztował pacjenta ponad 53 tys. zł! A przecież mogą jeszcze być powikłania i rehabilitacja.
Jednak takie rozwiązanie jest mało prawdopodobne.
Jak wyjaśnia Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ. Jak wyjaśnia Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ obecnie obowiązujące przepisy nie dopuszczają pobierania takich opłat.
Prof. Piotr Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego, rozumie zamysł wprowadzania opłat od antyszczepionkowców.
- Nie szczepiąc się generują negatywne efekty zewnętrzne, bo częściej niż inni korzystają ze służby zdrowia i roznoszą wirusa dalej - wyjaśnia. Jednak jego zdaniem wizja opłat nie przyniesie efektów, bo antyszczepionkowcy... nie wierzą, że zachorują. Dlatego jego zdaniem lepszy byłoby wprowadzenie obowiązkowych szczepień.