Nietypowe przypadki medyczne. Neurochirurdzy WUM ratują głowy dwóch chłopców. „Dziecko łatwo może stracić głowę”

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
– Dziecko łatwo może stracić głowę – powiedział lekarz Mateusz Struś, asystent z Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej, Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM. Na oddziale jest dwóch takich pacjentów. W jednym przypadku to konsekwencja wypadku samochodowego, w drugim – pooperacyjnych powikłań.

Spis treści

Nietypowi pacjenci, którzy „stracili głowę”

Na oddział Neurochirurgii Dziecięcej, Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego trafiło dwóch nietypowych pacjentów. Młodszy z nich, dwulatek, jest ofiarą wypadku samochodowego, w wyniku którego doszło, jak poinformował Mateusz Struś, do „tzw. dyslokacji czaszkowo-szyjnej, czyli przesunięcia powierzchni stawowych czaszki od kręgosłupa szyjnego w sposób istotny”.

Zdarza się, że upadek z wysokości 1,5 m z piętrowego łóżka przynosi groźniejsze skutki, niż wypadnięcie z okna na drugim piętrze.
Zdarza się, że upadek z wysokości 1,5 m z piętrowego łóżka przynosi groźniejsze skutki, niż wypadnięcie z okna na drugim piętrze. ER Productions Limited/Getty Images

Drugi z chłopców, 8-latek, zachorował po przejściu standardowej operacji wycięcia migdałków – „po prostu zaczął mu zanikać kręgosłup w części szyjnej”. Okazało się, że jako powikłanie po zapaleniu migdałków, wdał się tzw. zespół Grisela – najpierw jest to stan zapalny mięśni przedkręgowych, który prowadzi do ich przykurczu i rozwinięcia procesu zapalnego w stawie szczytowo-obrotowym kręgosłupa oraz wtórnego podwichnięcia kręgu szczytowego i obrotowego.

Pierwsza pomoc przy urazach głowy. Rodzaje obrażeń, objawy i możliwe powikłania

Pierwsza pomoc przy urazach głowy. Rodzaje obrażeń, objawy i możliwe powikłania

Urazy głowy zawsze są niebezpieczne, ponieważ mogą skutkować uszkodzeniem mózgu. To dlatego ten ważny narząd jest dokładnie otoczony przez twarde kości, które tworzą czaszkę. Niestety w życiu zdarzają...

Kiedy jest konieczna stabilizacja kręgosłupa?

Głowy i kręgosłupy obu małych pacjentów – choć etiologia ich problemów była inna – wymagały ustabilizowania za pomocą tzw. kamizelek HALO – to konstrukcja, którą się mocuje za pomocą śrub do czaszki, z drugiego krańca jest przymocowana do kamizelki wyściełanej wełną merynosa, którą dziecko nosi na sobie. Całość jest bardzo lekka – nie waży nawet kilograma.

– Te kamizelki bardzo rzadko są stosowane u dzieci, preferujemy wzmocnienia i stabilizację wewnętrzną, żeby dziecko nie musiało nosić na sobie żadnych drutów, ale w tych przypadkach było to niemożliwe – stwierdził lekarz.

Specjalista opisał, że czaszka i kręgosłup nie tyle są połączone, co stykają się ze sobą za pomocą powierzchni stawowych, a pomiędzy nimi mieści się torebka stawowa. Nie jest ona na tyle mocna, żeby wytrzymać gwałtowne ruchy głową, po prostu utrzymuje te płaszczyzny w bliskości. Natomiast głowa trzyma się na kręgosłupie dzięki więzadłom i mięśniom szyi.

– Przy czym u małych dzieci te mięśnie i więzadła są jeszcze bardzo słabe, a głowa, w porównaniu do reszty ciała, nieproporcjonalnie duża, stanowiąc jedną czwartą długości ich ciała, podczas gdy u dorosłych jest to jedna ósma – zaznaczył Mateusz Struś.

Wstrząśnienie mózgu - objawy, przyczyny i leczenie

Wstrząśnienie mózgu - objawy, przyczyny i leczenie

Wstrząs mózgu to stan neurologiczny, do którego dochodzi w wyniku urazu mechanicznego. Wstrząs mózgu u dziecka oraz u dorosłego objawia się bardzo podobnie. To bardzo częsty skutek upadków i wypadków ...

Jak dochodzi do urazu głowy? „Statystycznie rzecz biorąc, są w stu procentach śmiertelne”

Jak wyjaśnił lekarz, w przypadku młodszego chłopca kiedy, na skutek wypadku, pojazd zaczął gwałtownie hamować, „doszło do gwałtownego ruchu głowy ku przodowi, co spowodowało zerwanie tych wątłych więzadeł, które łączą głowę z szyją” – zobrazował lekarz. Podkreślił, że takie urazy, statystycznie rzecz biorąc, są w stu procentach śmiertelne, więc ten młody człowiek miał niebywałe szczęście „że w ogóle żyje, leczy się i rehabilituje”.

Do ustabilizowania głów i kręgosłupów małych pacjentów lekarze użyli nie tylko kamizelek HALO, ale także fragmentów ich własnych kości – u jednego żebrowej, a u drugiego biodrowej.

– Chodzi o to, żeby odtworzyć i umożliwić wytworzenie się zrostu kostnego w miejscu, gdzie został uszkodzony staw – wyjaśnił specjalista i dodał, że czasem wykonują taki przeszczep, by odtworzyć trzony kręgosłupa.

– Takie połączenie u dzieci ma bardzo dobry potencjał do zrastania, ale niestety u jednego z chłopców nie udało się i kość zaczęła się rozpuszczać – wskazał Mateusz Struś.

Stało się tak dlatego, że w kości nie zdążyły się wytworzyć naczynia krwionośne, które by ją odżywiały, więc organizm postanowił się pozbyć obcego ciała.

Czym jest orteza i kiedy jest stosowana? Rodzaje stabilizatorów

Czym jest orteza i kiedy jest stosowana? Rodzaje stabilizatorów

Orteza to przyrząd ortopedyczny, który służy do stabilizacji uszkodzonego podczas urazu lub nadwyrężonego stawu, a nawet większej części ciała. Usztywnia ona chore miejsce i utrzymuje w odpowiedniej p...

Jaki jest stan pacjentów, którzy „stracili głowę”?

Staś, który przyszedł na kontrolę ze swoją mamą, okazał się bardzo energicznym chłopcem. Konstrukcja, którą ma przytwierdzoną do głowy, w niczym nie przeszkadza mu biegać, padać na podłogę, by po chwili zniknąć w kartonowym domku i rzucać z niego piłką.

– Mam wrażenie, że jest aż za bardzo energiczny, co niestety utrudnia naszą pracę. On robi wszystko, żeby dodawać nam wyzwań, żebyśmy się nie nudzili – pokręcił głową Mateusz Struś.

Chłopiec nosi kamizelkę od czerwca, co jakiś czas wykonywane są badania obrazowe, żeby sprawdzić, jak postępuje proces leczenia. We wrześniu nie wypadły one całkiem pomyślnie, ale lekarz ma nadzieję, że za jakieś dwa tygodnie wyniki będą już tak dobre, że będzie można ją zdjąć.

– Taki przynajmniej mamy plan – podkreślił.

W przypadku młodszego chłopca stan jego zdrowia jest bardziej skomplikowany, ale najważniejsze jest to, że dziecko będzie żyło.

Jak zaznaczył Mateusz Struś, urazy kręgosłupa piersiowego czy lędźwiowego u dzieci nie są rzadkością.

– Wystarczy upadek z huśtawki czy ze zjeżdżalni na pupę i może dojść do urazów o dramatycznych skutkach – powiedział.

Zdarza się, że upadek z wysokości 1,5 m z piętrowego łóżka przynosi groźniejsze skutki, niż wypadnięcie z okna na drugim piętrze.

– Dzieci mają różne pomysły i nie zawsze jesteśmy w stanie je przypilnować, ale pozwólmy swojemu potomstwu na aktywność fizyczną, bo bez niej na pewno nie będzie zdrowe – zaapelował lekarz.

Optometrystka mówi, jak kobiety najczęściej uszkadzają oczy. Zwróć na to uwagę!

Optometrystka mówi, jak kobiety najczęściej uszkadzają oczy. Zwróć na to uwagę!

Kobieta robiąca makijaż w samochodzie – filmowa scena i pokaz multitaskingu na najwyższym poziomie. Prowadzenie pojazdu połączone z malowaniem się u jednych może wzbudzać podziw, u innych strach i prz...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia