Niebezpieczne substancje w zabawkach dla dzieci. GIS wycofuje zestawy kosmetyków do makijażu. Takie produkty są popularne wśród dziewczynek

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Kosmetyki przeznaczone specjalnie dla dzieci mogą być bardziej szkodliwe niż te dla dorosłych!
Kosmetyki przeznaczone specjalnie dla dzieci mogą być bardziej szkodliwe niż te dla dorosłych! Prometeus/123RF, GIS (małe)
Zabawki dla dzieci powinny być wolne od niebezpiecznych substancji, nie było tak jednak w przypadku aż trzech zestawów kosmetycznych dla dziewczynek, które zostały skontrolowane przez GIS. Z tego powodu Główny Inspektor Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Zobacz, które produkty mogą zagrażać zdrowiu dziecka.

Spis treści

GIS wycofuje kosmetyczne zabawki dla dziewczynek. Zawierają substancje groźne dla zdrowia

Główny Inspektor Sanitarny zadecydował 7 marca 2023 r. o wycofaniu z obrotu trzech produktów przeznaczonych dla dzieci. To zabawkowe kosmetyki firmy Markwins Beauty Brands. Ma to związek z informacjami udostępnionymi producenta, które dotyczą ich składu.

W sprzedaży nie mogą być dostępne się następujące zestawy kosmetyczne dla dziewczynek:
Pop GIRL Beauty Vanity Case,

 • numer referencyjny 1539022E,
 • EAN 4 038033 390221,
 • numery partii: 6220035W oraz 6210057W.

Pop GIRL Mini Beauty Case Set,

 • numer referencyjny: 1539011E
 • EAN 4 038033 390115,
 • numery partii: 6220008W oraz 6210055W.

Powodem wycofania tych produktów jest:

 • zawartość barwników niedozwolonych do stosowania w UE i Polsce,
 • zawartość mieszaniny metyloizotiazolinon/metylochloroizotiazolinon – substancji konserwującej, która nie jest dozwolona do stosowania w produktach pozostawianych na skórze,
 • niewykazanie w spisie składników innej substancji konserwującej o nazwie 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol (inaczej: bronopol).

Ze sklepów zniknie także inny produkt dla dzieci – zestaw:
LOL Triple Layer Tin,

 • numer referencyjny EAN 050051822243,
 • item: 1482224E,
 • numer partii: 1F01.

Przyczyną wycofania z rynku jest nieumieszczenie w wykazie składników benzoesanu benzylu, który jest substancją konserwującą, a także barwnika Cl 15865, który jest syntetycznym czerwonym pigmentem.

Czytaj też: Toksyczna substancja w znanych kosmetykach może powodować rozwój raka

Konserwanty i barwniki groźne dla zdrowia dzieci

Związki chemiczne wymienione w ostrzeżeniu GIS to substancje konserwujące, które mają działanie drażniące i mogące wywoływać zapalenie skóry, a także alergię.

Na odczyny takie narażone są zwłaszcza dzieci, których organizmy trudniej radzą sobie z obcymi związkami m.in. ze względu na słabiej rozwiniętą odporność i mniejsze rozmiary ciała. Zastosowanie w makijażu składników niedozwolonych do stałego kontakcie ze skórą może jedynie pogłębiać to działanie.

Podobne efekty może mieć nakładanie zwłaszcza na skórę twarzy, która jest bardziej wrażliwa niż w innych miejscach ciała, syntetycznych barwników. Osoby, które zakupiły jeden z wymienionych zestawów dla swojego dziecka, powinny zabezpieczyć produkt i zwrócić go do sklepu.

Chociaż powszechnie uważa się, że małe dziewczynki nie powinny się malować, może to zdarzać się okazjonalnie z powodu różnych okazji. W takich sytuacjach warto zapewnić dziecku nietoksyczne produkty. Jeśli nie mamy pewności co do ich składu, warto zaproponować ekologiczny kosmetyk dla kobiet. Tych o „czystym” składzie, które bazują na pigmentach mineralnych, i są wolne od kontrowersyjnych konserwantów, jest na rynku coraz więcej.

Czytaj też:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Pielęgnacja i zdrowie dziecka

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia