Niebezpieczne bakterie w popularnej wędlinie. GIS pilnie wycofuje wadliwy produkt. Zjedzenie go grozi zatruciem pokarmowym

Monika Góralska
Monika Góralska
Wycofany produkt zawiera bakterie Listeria monocytogenes. Zakażenie nimi może skutkować rozwojem listeriozy i prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia skutków.
Wycofany produkt zawiera bakterie Listeria monocytogenes. Zakażenie nimi może skutkować rozwojem listeriozy i prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia skutków. udo72/123rf.com
W popularnej wędlinie produkowanej dla sieci sklepów „Biedronka” wykryto groźne bakterie. Główny Inspektorat Sanitarny pilnie wycofuje wadliwy produkt z rynku. Jeśli masz go w swojej lodówce, natychmiast wyrzuć. Zjedzenie go grozi zachorowaniem na listeriozę, która jest szczególnie niebezpieczna dla seniorów, kobiet w ciąży i dzieci.

Spis treści

GIS wycofuje popularną wędlinę. Wykryto w niej niebezpieczne bakterie

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu groźnych bakterii Listeria monocytogenes w partii produktu „Rolada ze szpinakiem”.

Wycofana partia produktu to:

  • Nazwa produktu: Kraina wędlin Rolada ze szpinakiem 300 g
  • Należy spożyć do:/numer partii produkcyjnej: 24.04.2023
  • Kod kreskowy: 5904750008819
  • Producent: „Aves” Sp. z o. o., Gajewniki 16, 98-220 Zduńska Wola, Weterynaryjny numer identyfikacyjny: PL 10190601 WE
  • Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn

GIS poinformował, że „producent podjął decyzję o wycofaniu z rynku niezgodnej partii”. Produkt został również usunięty z półek sieci sklepów „Biedronka”.

Jeśli masz tę wędlinę w swojej lodówce, natychmiast ją wyrzuć. GIS ostrzega, że zjedzenie skażonej bakteriami rolady może prowadzić do choroby zwanej listeriozą.

Czym jest listerioza i jakie są jej objawy?

Zakażenie bakterią Listeria monocytogenes prowadzi do rozwoju listeriozy. Główną drogą zakażenia jest przewód pokarmowy, dlatego objawy listeriozy to przede wszystkim zaburzenia trawienne takie jak:

  • ból brzucha,
  • biegunka,
  • nudności,
  • wymioty.

Mogą pojawić się także objawy grypopodobne takie jak gorączka czy bóle mięśni i stawów. U wielu osób choroba rozwija się także bezobjawowo.

Listerioza jest jednak szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży oraz noworodków i małych dzieci. Może bowiem doprowadzić do poronienia, obumarcia płodu lub wrodzonej listeriozy u noworodka, która w wielu przypadkach skutkuje śmiercią dziecka lub rozwojem u niego nieuleczalnych wad wrodzonych.

Natomiast listerioza u osób starszych i z obniżoną odpornością może doprowadzić do ciężkich powikłań takich jak zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu i sepsa. W leczeniu listeriozy stosuje się antybiotyki.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia