Spis treści
GIS wycofuje mięso. Wędlina została zanieczyszczona groźnymi bakteriami
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w jednej partii suszonego wyrobu z mięsa wieprzowego.
Wycofany produkt to:
- Pečenica, 90 g, marki DOBRO.
- Numer partii: 24-00807.
- Data minimalnej trwałości: 03.08.2024
- Producent: ŽITO d.o.o. Đakovština 3, Osijek, 31000 Chorwacja
GIS poinformował, że podmioty branży spożywczej w Polsce, które wprowadziły produkt do obrotu na rynku krajowym, rozpoczęły wycofywanie produktu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanego produktu przez odbiorców w Polsce.
Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością. Ogłoszenia te – jak podkreśla GIS – nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.
Czym jest Listeria i jak się objawia listerioza?
Listerioza to choroba zakaźna wywoływana przez przez Gram-dodatnie pałeczki Listeria monocytogenes. Bakterie występują w środowisku naturalnym w wodzie i glebie. Na człowieka przenoszone są przez spożycie żywności pochodzenia zwierzęcego, głównie mięsa i mleka. U zwierząt i zdrowych osób dorosłych najczęściej nie wywołują objawów choroby lub są to niezbyt nasilone i szybko ustępujące (w ciągu 2-3 dni) objawy zakażenia przewodu pokarmowego takie jak:
- biegunka,
- nudności i wymioty,
- bóle brzucha,
- gorączka,
- dreszcze i bóle mięśni.
Bakterie listeria groźne są jednak dla osób starszych, kobiet w ciąży, noworodków i osób z osłabioną odpornością. U tych osób zakażenie prowadzi do wystąpienia listeriozy, w której wyniku rozwija się zapalenie opon mózgowych, mózgu i sepsa. Natomiast u kobiet w ciąży może dojść do obumarcia płodu i poronień lub też wrodzonej listeriozy u noworodka.
Chorobę leczy się za pomocą antybiotyków. Osoby z grupy ryzyka powinny spożywać tylko pasteryzowaną żywność odzwierzęcą i ściśle przestrzegać zasad higieny, a więc dokładnie myć ręce po skorzystaniu z toalety i przed każdym posiłkiem oraz ograniczyć kontakt ze zwierzętami również domowymi.
Źródło: Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Wykrycie Listeria monocytogenes w suszonym wyrobie z mięsa wieprzowego, wyprodukowanym w Chorwacji Główny Inspektorat Sanitarny
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: