Naukowcy: Nie udało się opanować epidemii małpiej ospy. Czy będziemy z nią żyć cały czas?

Kazimierz Sikorski
Małpia ospa rozprzestrzenia się bardzo szybko, zwłaszcza w USA i Europie. Liczba przypadków podwaja się co dwa tygodnie
Małpia ospa rozprzestrzenia się bardzo szybko, zwłaszcza w USA i Europie. Liczba przypadków podwaja się co dwa tygodnie Pixabay
Zdaniem wielu specjalistów nie udało się opanować epidemii małpiej ospy. Liczba przypadków podwaja się co dwa tygodnie i występuje w tych krajach, które były z dala od wszelkich epidemii. Zagrożone są kolejne kraje i kontynenty. To może oznaczać, że będzie ona towarzyszyła nam przez cały czas.

Małpia ospa rozprzestrzenia się na świecie, zwłaszcza w USA i Europie. Liczba przypadków podwaja się co dwa tygodnie, rośnie ryzyko, że choroba stanie się trwałym problemem w krajach, w których wcześniej epidemie były rzadkie i niewielkie.

Innymi słowy, ospa wkrótce stanie się endemiczna w wielu miejscach. Jeśli do tego dojdzie, wykorzenienie jej może być bardzo trudne. Choroba, która powoduje gorączkę i wysypkę, a niekiedy jest śmiertelna, stanie się kolejnym schorzeniem, z którą ludzie będą przez cały czas żyć.

W przypadku ospy istnieją dwie drogi prowadzące do endemiczności. - Jeśli wirus zainfekuje wystarczająco szybko ludzi, wyprzedzając wysiłki mające śledzić transmisje i szczepienia zagrożonych, może stać się endemiczny u ludzi. Już się do tego zbliżamy – twierdzi James Lawler, ekspert ds. chorób zakaźnych z University of Nebraska Medical Center.

Dobrą wiadomością związaną z tego rodzaju endemicznością jest to, że nie musi być trwała. Jej odwrócenie jest trudne, ale jest możliwe. - Jeśli tylko rozprzestrzenia się u ludzi, można to kontrolować poprzez szczepienia i naturalną odporność - dodaje Amesh Adalja, ekspert w Johns Hopkins Center for Health Security.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia