W czwartek na warszawskim Okęciu wylądował samolot z portu lotniczego Hangzhou-Xiaoshan w Chinach. Na pokładzie znalazło się ponad 600 metrów sześciennych ładunku ze sprzętem medycznym.
- Mówimy o ubraniach ochronnych, mówimy o tych wszystkich sprawach związanych ze sprzętem medycznym, który jest dzisiaj niezbędny w walce z koronawirusem- mówił podczas konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Jak tłumaczył, decyzje na temat dystrybucji tych środków będzie podejmowało Ministerstwo Zdrowia. Wszystkie środki będą rozdzielane centralnie. Pod uwagę będą brane pod uwagę potrzeby szpitali zakaźnych jednoimiennych. - Oczywiście sprzęt trafi do innych placówek i pracowników medycznych- dodał.
- W tej chwili zamówiliśmy i zorganizowaliśmy transport 1,7 mln jednorazowych masek chirurgicznych, 400 tys rękawiczek lateksowych jednorazowych, 40 tys kombinezonów i 10 tys gogli. To jest nasz pierwszy transport ale oczywiście w następnym tygodniu organizujemy kolejne. Staramy się utrzymać ten most powietrzny który zapewni regularne dostawy wszystkich środków ochrony- powiedział Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Z kolei KGH zamówiło sprzęt o łącznej wartości przekraczającej 15 mln zł. - Jeśli chodzi o maski to będzie około 600 tys, ponad 250 tys kombinezonów, kilkadziesiąt tysięcy gogli ale także 150 respiratorów. Organizujemy również następne loty w następnych terminach, więc tego zaopatrzenia będzie znacznie więcej. Przekazujemy je do dystrybucji agendom rządowym- dodał Marcin Chludziński, prezes KGHM.
Szef KRPM podziękował prezesom spółek i agend rządowych które realizują i kupią materiały medyczne. - Chciałbym podziękować także prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który rozmawiał ostatnio z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Dzięki temu od przyszłego tygodnia uruchamiamy most powietrzny który będzie wyłącznie CARGO, wyłącznie towary niezbędne do ochrony medycznej dla służb medycznych oraz wszystkich służb, które biorą udział w walce z koronawirusem- wyjaśnił.
- Z tych lotów będą mogły także skorzystać firmy komercyjne które w tej chwili zabiegają o to, żeby właśnie te materiały medyczne sprowadzić do polski. Oczywiście to będą komercyjne rozliczenia z lotem ale bezpłatnie z tych przewozów będą mogły skorzystać samorządy, organizacje pozarządowe, które chcą przekazać później materiały agendom rządowym, szpitalom czy służbie zdrowia- mówił.
Na kolejny tydzień są zaplanowane co najmniej trzy loty. Natomiast jak mówił szef KPRM, to zależy od tego ile komercyjnych podmiotów będzie chciało skorzystać z takiej możliwości.- W związku z tym to wszystko będzie w sposób elastyczny kształtowane w przyszłym tygodniu- dodał.
- W pierwszych transportach znajdzie się kilkanaście sztuk respiratorów. Docelowo Ministerstwo Zdrowia zamówiło bezpośrednio, czy za pośrednictwem różnych agend kilka set takich urządzeń- wyliczył Dworczyk.
Dworczyk podsumował także program „lot do domu”. - Będziemy chcieli, żeby ten program zakończył się do 5 kwietnia. LOT przewiózł już ponad 34 tysiące rodaków do kraju. Loty które będą w tej chwili realizowane do 5 kwietnia, to będą loty przede wszystkim poza europejskie- powiedział.
Jednocześnie przyznał, że po 5 kwietnia nie wykluczone jest, że odbędą się jeszcze pojedyncze loty, w razie konieczności.