Spis treści
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) od 1998 r. jest operatorem Funduszu Kredytów Studenckich, a od 2022 r. Funduszu Kredytowania Studiów Medycznych. Do tej pory z obu źródeł finansowania nauki skorzystało już ponad 410 tys. studentów. Czym się różnią? Przede wszystkim terminem składania wniosków. W przypadku przyszłych lekarzy mają oni tylko 21 dni od rozpoczęcia semestru. Jeśli zatem semestr ruszył 2 października, to można to zrobić tylko do poniedziałku.
Przyszli medycy i lekarki mają wybór. Pozostali studenci mogą skorzystać z jednego funduszu
O ile znany od 25 lat Fundusz Kredytów Studenckich to źródło finansowania przeznaczone dla studentów wszystkich kierunków studiów, to stosunkowo nowa propozycja finansowania nauki, bo istniejąca od zeszłego roku Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych jasno określa potencjalnych beneficjentów. Nie oznacza to jednak, że FKSM to jedyne dobre rozwiązanie dla kandydatów na przyszłych lekarzy i lekarki.
System dopłat do kredytów pozwoli ukończyć studia nawet niezamożnym osobom
Fundusz skierowany do szerszej grupy odbiorców ma za zadanie wesprzeć studentów poprzez dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów udzielanych przez banki komercyjne oraz poprzez umorzenia kredytów studenckich. Z kolei przyszli medycy wybierający FKSM mogą liczyć na pełne umorzenie pożyczki, po spełnieniu określonych warunków, ponieważ w programie BGK chodzi o to, by zwiększyć liczbę lekarzy pracujących w Polsce.
Studentki medycyny i ich koledzy nie muszą ograniczać się do jednego źródła finansowania nauki
Co ciekawe, w pewnych okolicznościach możliwe jest skorzystanie z obydwu programów pomocowych. W galerii
wskazujemy, co trzeba zrobić, by było to możliwe. Jak podkreśla Emilia Niedobylska, ekspert ds. funduszy i programów rządowych BGK, Bank Gospodarstwa Krajowego buduje kapitał społeczny poprzez wsparcie edukacji, która jest kluczem do zrównoważonego rozwoju oraz poprawy jakości życia społeczeństwa.
– Wsparcie, które jest przekazywane za pośrednictwem BGK w formie dopłat do odsetek, całkowitego i częściowego umorzenia, a także poręczeń kredytów studenckich oraz kredytów na studia medyczne, wyrównuje szanse młodzieży i realizację zawodowych marzeń – komentuje Emilia Niedobylska.
Warto podkreślić, że liczba udzielonych kredytów studenckich od początku powstania FKS do 12.10.23 r. to już 408 986, a kredytów medycznych – 1775.
Ważne informacje:
- Studentka/student, który ubiega się o kredyt na studia medyczne, powinien złożyć wniosek o kredyt w Banku Pekao S.A.
- Do wniosku o kredyt należy dołączyć zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/pozyczanie-gotowki/kredyt-na-studia-medyczne.html
- Semestr w zależności od uczelni rozpoczyna się w innym terminie – od tego momentu student ma 21 dni. Zgodnie z art. 115 Kodeksu cywilnego, jeżeli koniec terminu do wykonania czynności prawnej przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. Oznacza to, że jeżeli semestr rozpoczął się 2 października, wnioskodawca ma czas do 23 października.