Mehlani Ramirez zachwyciła świat swoimi oczami. Okazało się, że to zespół Axenfelda-Riegera. Tak dziś wygląda

Damian Kelman
Wideo
od 7 lat
Jako czteroletnia dziewczynka Mehlani Ramirez zachwyciła świat. Niezwykła choroba miała znaczący wpływ na jej wygląd, a zwłaszcza na oczy. Jak dziś wygląda sympatyczna dziewczynka?

Mehlani Ramirez zachwyciła oczami

Sprawa czteroletniej wówczas dziewczynki wypłynęła na światło dziennie w 2018 roku, gdy jej mama zdecydowała się podzielić ze światem swoją "niezwykłą" córką. Wszystko za sprawą jej magicznych oczu, które od razu przykuwają uwagę.

Okazało się jednak, że nie jest to przypadek, a taki wygląd dziewczynki spowodowany jest rzadką chorobą oczu nazywaną zespołem Axenfelda-Riegera.

"Za każdym razem, gdy jestem poza domem i dostaję komplementy od nieznajomych na temat jej dużych i pięknych oczu, toczę w myślach debatę, czy powinienem wspominać o jej chorobie. Decyduję, że nie, uśmiecham się i dziękuję. Zawsze towarzyszy mi dziwne uczucie. Modlę się tylko, żeby zawsze wiedziała, jaka jest piękna" - napisała jej mama na portalu X (wcześniej Twitter) w 2018 roku.

Dodała, że "bardzo się denerwuje, gdy pomyśli o jej rozpoczęciu szkoły".

"A co jeśli inne dzieci będą wredne w stosunku do jej oczu i ktoś będzie się z niej wyśmiewał? A co jeśli zacznie nienawidzić swoich wyjątkowych, pięknych oczu? Chce mi się płakać, gdy o tym myślę, bo ona jest taka silna, słodka i przeszła już tak wiele" - kontynuowała.

Czym jest zespół Axenfelda-Riegera?

Jak czytamy na stronie poradnikzdrowie.pl, "zespół Axenfelda-Riegera to choroba genetyczna, która doprowadza do uszkodzenia narządu wzroku, a konkretnie przedniego odcinka oka. Wraz z jej rozwojem zwykle dochodzi do pojawienia się jaskry, która może się przyczynić do utraty wzroku już w młodym wieku nawet u 50 proc. chorych".

Często chorobie towarzyszą wady innych układów, a częstość występowania to około 1 na 20 tysięcy żywych urodzeń. Charakterystyczne dla tej dolegliwości są szeroko pojęte wady narządu wzroku, takie jak hipoplazja tęczówki, zrosty tęczówkowo-rogówkowe, przedni przyczep rogówki, nieprawidłowe położenie źrenicy czy też mnogie otwory w tęczówce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Często w trakcie choroby dochodzi też do rozwoju jaskry. Jeśli natomiast chodzi o nieprawidłowego rozwoju innych narządów, chory może borykać się m.in. z nieprawidłową liczbą lub wielkością zębów, zaburzeniami w układzie twarzy, uszkodzeniem słuchu czy wadami serca.

Tak dziś wygląda Mehlani Ramirez.
Tak dziś wygląda Mehlani Ramirez. Screen z X / callmevirgomami

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia