Lekarz od męskich spraw, czyli mężczyzna u urologa. Po co tam iść i czy wizyta u urologa naprawdę jest taka straszna?

Monika Góralska
Wideo
od 12 lat
Mężczyźni niezbyt chętnie chodzą do lekarzy, a wizyta u urologa napawa ich często przerażeniem. 28 proc. Polaków nigdy nie było u kardiologa, urologa czy psychoterapeuty. Lepiej jednak raz w roku wykonać badania profilaktyczne i znać swój stan zdrowia niż później żałować, że się tego nie zrobiło, gdy będzie już za późno. Zadbaj o siebie i poświęć chwilę, bo badanie trwa zaledwie kilka minut. Dowiedz się, po co iść do urologa i jak wygląda wizyta.

Spis treści

Czym zajmuje się lekarz urolog? Kiedy się do niego wybrać?

Urolog to specjalista zajmujący się schorzeniami układu moczowo–płciowego u mężczyzn i układu moczowego u kobiet. Najczęściej diagnozuje on i leczy choroby nerek, nadnerczy, moczowodów, pęcherza moczowego, jąder, prostaty i penisa. Urologia jest gałęzią chirurgii, dlatego urolog wykonuje także różnego rodzaju zabiegi i operacje dotyczące układu moczowego i narządów płciowych.

Badanie urologiczne trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesne i pozwala wykryć problemy z prostatą, a nawet raka.
Badanie urologiczne trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesne i pozwala wykryć problemy z prostatą, a nawet raka.
DC Studio/freepik.com

Jeśli chcesz skorzystać z wizyty u urologa w ramach NFZ potrzebujesz skierowania, które może wydać lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Na wizytę w zależności od miasta czy konkretnego ośrodka zdrowia będziesz musiał poczekać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy.

Urolog najczęściej diagnozuje i leczy choroby takie jak:

  • ostre lub przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego (prostaty),

  • rozrost gruczołu krokowego, prostaty (rozrost stercza),

  • zapalenie jąder,

  • kamica nerkowa,

  • torbiele nerek,

  • zaburzenia erekcji,

  • nietrzymanie moczu,

  • zakażenia dróg moczowych (ZUM),

  • nowotwory łagodne i złośliwe (m.in. rak prostaty, rak pęcherza moczowego),

  • urazy mechaniczne związane z układem moczowo-płciowym,

  • wady anatomiczne układu moczowego.

Kobiety natomiast mogą skorzystać z wizyty u urologa przy problemach z trzymaniem moczu po ciąży lub wypadaniem narządów miednicy mniejszej (takich jak macica czy pęcherz).

Przerost prostaty? Te zioła skutecznie łagodzą objawy

Przerost prostaty? Te zioła skutecznie łagodzą objawy

Prostata powiększa się u mężczyzn w średnim wieku w związku ze zmianami hormonalnymi. Gruczoł krokowy może wtedy sprawiać ból, podrażniać pęcherz, powodować stan zapalny. Przy objawach takich, jak czę...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Z jakimi dolegliwościami do urologa?

Urologa profilaktycznie powinien odwiedzać każdy mężczyzna po ukończeniu 40. roku życia najlepiej raz na rok. Z raportu „Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny” sporządzonego na zlecenie Gedeon Richter Polska wynika, że 28 proc. Polaków nigdy nie było u kardiologa, urologa czy psychoterapeuty. Najwyższy odsetek dotyczy tu zwłaszcza najmłodszej grupy badanych w wieku 18-25 lat, który wynosi 35 proc., z kolei 20 proc. z nich nigdy nie wykonało żadnych badań profilaktycznych, wliczając w to również samobadania.

– Na pewno w młodszej grupie panuje większe poczucie pewnej „niezniszczalności”. Dopiero z czasem przychodzi refleksja, że warto się badać i dlatego w pewnym wieku zaczynamy robić bilanse. Jednak trzeba pamiętać, że pewne choroby dotykają właśnie mężczyzn w młodym wieku. Przykładowo szczyt zachorowań na raka jądra występuje między 15. a 35. rokiem życia, dlatego tak ważne jest wyrobienie sobie nawyku samobadania. Co więcej, nie należy udawać supermana, który jest niezniszczalny, dlatego nie musi chodzić do lekarza, bo w pewnym momencie jest już za późno. To właśnie dbanie o zdrowie jest supermęskie, dużo bardziej niż brak zainteresowania tą kwestią – podkreśla dr Piotr Świniarski, urolog, androlog, lekarz medycyny seksualnej.

Wizyta u urologa będzie także konieczna w przypadku pojawienia się niepokojących objawów ze strony układu moczowo-płciowego, a szczególnie bólu, pieczenia, obrzęku czy dyskomfortu w okolicach intymnych, podbrzuszu, odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub miednicy.

– Ze względu na coraz wyższy procent zachorowań na nowotwory prostaty, po 40. raz do roku warto zbadać poziom PSA. To ważne, zwłaszcza jeśli jesteśmy obciążeni występowaniem tego nowotworu w rodzinie. Oprócz tego warto wykonać badanie kreatyniny, badanie ogólne moczu, morfologię, lipidogram oraz poziom glukozy na czczo. Dodatkowo przyda się USG jamy brzusznej. Pamiętajmy też jak ważny jest zdrowy styl życia, a ja jako urolog muszę też dodać kilka słów o właściwym nawodnieniu. Gdy nie dostarczamy sobie wystarczającej ilości płynów zwiększa się ryzyko kamicy nerkowej oraz infekcji układu moczowo-płciowego. Trzeba więc wypijać co najmniej 2,5-3 litry płynów. Warto zaczynać już od rana i po przebudzeniu wypić dwie szklanki wody, a potem co godzinę jedną. Może to być zwykła kranówka, mineralna, sok lub herbata, za to lepiej unikać alkoholu i nadmiernej ilości kawy. To najprostszy sposób, by uniknąć kłopotów z nerkami, pęcherzem czy prostatą, które tak często dotyczą mężczyzn – zaznacza urolog.

Idź do urologa, gdy zauważysz u siebie następujące objawy:

  • krwiomocz (widoczna krew w moczu),

  • krew w spermie (hematospermia),

  • ciągłe uczucie parcia na pęcherz i odczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,

  • zaburzenia częstotliwości oddawania moczu (częstomocz, bezmocz),

  • wydalanie zbyt dużej ilości moczu (wielomocz),

  • nietrzymanie moczu,

  • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,

  • ból w podbrzuszu lub okolicach narządów moczowo-płciowych,

  • ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa,

  • zaburzenia erekcji,

  • ból, zmiana w wyglądzie, obrzęk narządów płciowych.

Długie kolejki, mało lekarzy i 5 minut na pacjenta – tak wygląda leczenie u urologa

Długie kolejki, mało lekarzy i 5 minut na pacjenta – tak wygląda leczenie u urologa

Mężczyźni niechętnie wykonują badania profilaktyczne, a tym bardziej te w kierunku nowotworów prostaty czy jądra. W Polsce jest też problem z dostępem do urologów. Długie kolejki i nieprzyjemne badani...

Monika Góralska
Monika Góralska

Co bada urolog na pierwszej wizycie? Jak wygląda wizyta w gabinecie?

Na wizytę warto zabrać wyniki badań krwi i moczu oraz USG jeśli były wykonywane wcześniej. Lekarz na początku przeprowadzi wywiad, zapyta o to jakie leki, suplementy diety, a także zioła przyjmujesz, czy chorujesz na choroby przewlekłe, jakie masz dolegliwości, itp. Warto spisać je sobie wcześniej, żeby o niczym nie zapomnieć.

Następnie przeprowadzi badanie fizykalne, które obejmuje badanie narządów płciowych (łącznie z odciągnięciem napletka) i odbytu. Tego badania pacjenci obawiają się najbardziej, ponieważ nie należy ono do zbyt przyjemnych i dla wielu osób jest krępujące. Lekarz musi jednak nie tylko obejrzeć narządy płciowe, ale też zbadać palpacyjnie, czyli za pomocą dotyku podbrzusze, krocze, ujście cewki moczowej, odbyt i okolice lędźwiowe. Dzięki temu może wyczuć wszelkie zmiany w strukturze, ewentualne guzki oraz zlokalizować bolesne miejsca.

Jeśli lekarz podejrzewa problemy z prostatą może też wykonać badanie per rectum (PR), czyli przez odbyt. To kolejne niezbyt przyjemne badanie, które jednak trwa tylko chwilę i jest bezbolesne. Polega ono na zbadaniu prostaty za pomocą jednego lub dwóch palców umieszczonych w końcowym odcinku jelita grubego.

Lekarz może również zlecić badania krwi, badanie moczu, biochemiczne badanie krwi i nasienia, badanie PSA lub badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa czy USG jamy brzusznej. W zależności od podejrzewanej diagnozy lekarz może także zlecić ci dodatkowe konsultacje  u endokrynologa, ginekologa czy onkologa (jeśli urolog nie ma specjalizacji onkologicznej).

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia