Masz dziwny wzór na skórze? To może oznaczać śmiertelną chorobę. Sprawdź, kiedy musisz udać się do lekarza

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Choroby układu krążenia to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. W Europie codziennie z ich powodu umiera 10 tys. osób. Choć niektóre objawy chorób serca są dla nas dobrze znane, to inne są mniej oczywiste. Nawet obserwując swoją skórę, będziesz w stanie zauważyć niepokojące zmiany. Sprawdź, jak wygląda siność siatkowata i co oznacza.

Spis treści

Nietypowy objaw poważnej choroby zauważysz na skórze

Choroby układu krążenia zabijają rocznie ok. 18 milionów osób – podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Powodem śmierci są m.in. udar mózgu, choroba wieńcowa i niewydolność serca. W 2023 roku choroby układu krążenia stanowiły 36 proc. wszystkich zgonów wśród Polaków.

Wzór przypominający siatkę może być oznaką choroby zwanej zespołem zatorowości cholesterolowej.
Wzór przypominający siatkę może być oznaką choroby zwanej zespołem zatorowości cholesterolowej. freepik/cheekylorns/Getty Images

Większość z nas zna typowe objawy chorób serca, takie jak ból w klatce piersiowej. Istnieją jednak też inne, mniej znane symptomy, na które dobrze jest zwrócić uwagę. Mogą się one pojawić w najmniej oczekiwanych miejscach, jak np. skóra.

Specyficzny wzór na skórze może wskazywać na problemy kardiologiczne. Niebieski lub fioletowy „siatkowaty” wzór na skórze (znany jako livedo reticularis, siność siatkowata lub marmurkowata skóra) może być sygnałem ostrzegawczym dla zablokowanej tętnicy.

Jak wygląda siność siatkowata?

Siność siatkowata wynika ze skurczów naczyń krwionośnych lub problemów z przepływem krwi blisko powierzchni skóry. Stan ten często jest nieszkodliwy. Wywołują go np. niskie temperatury lub niektóre leki.

– Najczęściej jest to raczej defekt kosmetyczny niż choroba. Jeśli siność siatkowata występuje głównie na nogach i zmiany znikają całkowicie po ociepleniu skóry, to jest to skóra marmurkowata, która występuje u zdrowych osób – czytamy na portalu Medycyna Praktyczna.

Jak podaje American Academy of Dermatology (AAD), możliwe jest też zaobserwowanie tego wzoru podczas przyjmowania niektórych leków. 

– Jeśli jeden z nich powoduje wzór przypominający siatkę, zwykle nie ma się czym martwić uspokaja ADD.

Czasami jednak może również wskazywać na coś poważniejszego.

– Ten wzór przypominający siatkę może być również oznaką choroby zwanej zespołem zatorowości cholesterolowej, która występuje, gdy małe tętnice zostają zablokowane – ostrzega AAD. – Blokada może prowadzić do uszkodzenia tkanek i narządów, dlatego ważne jest, aby udać się do lekarza, aby dowiedzieć się, czy masz niezdiagnozowaną chorobę.

Jakie zmiany na skórze powinny niepokoić?

Marmurkowata skóra nie jest jedynym objawem, który może wzbudzić niepokój. Amerykańska Klinika Mayo (Mayo Clinic) radzi, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku występowania innych zmian na skórze. Są to m.in.:

  • odbarwiona, cętkowana skóra, która nie ustępuje po ogrzaniu,

  • odbarwiona, cętkowana skóra wraz z innymi niepokojącymi objawami,

  • pojawienie się bolesnych grudek na zmienionej chorobowo skórze,

  • wystąpienie owrzodzenia na dotkniętej chorobą skórze,

  • występuje stan, który wpływa na przepływ krwi w kończynach,

  • nowe objawy skórne oraz choroba tkanki łącznej.

Siność siatkowata (znana też jako marmurkowata skóra lub livedo reticularis) może być spowodowana ochłodzeniem lub przyjmowaniem niektórych leków, ale czasami jest zespołem zatorowości cholesterolowej.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia