Mandat za wymianę opon na letnie? To możliwe. Policja ostrzega przez korzystaniem z wulkanizacji w czasach epidemii koronawirusa [8.04.2020]

js
Mandat za wymianę opon na letnie? To możliwe.
Mandat za wymianę opon na letnie? To możliwe. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Mandat za wymianę opon na letnie? W czasie obostrzeń związanych z koronawirusem to możliwe – donosi o tym portal Autokult. Teoretycznie wymiana opon – choć nieobowiązkowa – znacznie poprawia bezpieczeństwo na drogach. Ogumienie dostosowane do odpowiednich temperatur zapewnia właściwą przyczepność. W obliczu walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 tak zwyczajna usługa jak wymiana opon może jednak skutkować mandatem. Wszystko przez to, że przed wulkanizatorem mogą ustawiać się kolejki.

Zakaz zgromadzeń a wymiana opon lub korzystanie z myjni. O co chodzi?

Warsztaty i punkty wulkanizacyjne zwykle wiosną przeżywają oblężenie. Dzisiaj jednak, ze względu na szereg obostrzeń nałożonych przez rząd, możliwe jest otrzymanie mandatu za każde nieuzasadnione zgromadzenie.

Policjanci z Olsztyna zatrzymali trzech kierowców korzystających z myjni i wystawili im mandaty.

Na portalu Autokult.pl pojawiło się ostrzeżenie przed ewentualnymi mandatami za korzystanie z usług wulkanizacji. Zakłady wulkanizacyjne podlegają podobnym obostrzeniom, co wszelkie inne punkty usługowe.

Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji wyjaśnia:

Każda sytuacja, w której jest wystawiany mandat, podlega indywidualnej ocenie patrolu policji. Należy to zaznaczyć, ponieważ to konkretni policjanci mają prawo decydować, czy dane zdarzenie kwalifikuje się do wystawienia mandatu. W przypadku np. wymiany opon u wulkanizatora chcę podkreślić, że nie istnieje obowiązek zmiany opon na letnie. Nie musimy tego robić. To, co jest teraz istotne, to maksymalne ograniczenie wychodzenia z domu. Nie róbmy tego, czego nie musimy robić. Oczywiście nieco inną kwestią jest np. konieczność naprawy pojazdu przez wzgląd na jego zły stan techniczny.

Mandaty w czasach koronawirusa. Za co możesz otrzymać mandat?

Mandat w czasie obowiązywania obostrzeń związanych z koronawirusem można otrzymać m.in. za nieuzasadnione wychodzenie z domu i korzystanie z parków, bulwarów lub plaż. W ubiegły weekend stołeczna policja wystawiła ponad 400 mandatów za złamanie ograniczeń podczas trwania epidemii.

Ograniczenia wynikające z epidemii będą wstępnie obowiązywały do 11 kwietnia:

  • Nie możemy swobodnie się przemieszczać – za wyjątkiem wyjść w celu załatwienia najważniejszych potrzeb życia codziennego (chodzi o wizyty w sklepie, aptece, u lekarza lub pójście do pracy).
  • Na ulicy można się przemieszczać jedynie w grupie dwóch osób – obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
  • Dzieci mogą wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłych.

Prof. Mariusz Bidziński z Uniwersytetu SWPS podkreśla, że z przepisów prawa nie wynika jasno, za co można obecnie wystawić mandat:

Wystawienie mandatu za skorzystania z usługi, np. myjni samochodowej, wulkanizatora lub zakładu pogrzebowego jest przy obecnym stanie prawnym niezgodne z przepisami. Z rozporządzenia nie wynika, że taka działalność jest niedozwolona. Jeśli dla kogoś rzeczą niezbędną jest zmiana opon na letnie, mandat nie powinien być wystawiony. Chybiony jest także argument dotyczący kolejek ustawiających się np. przed myjnią samochodową. Podobne kolejki ustawiają się przecież przed sklepami spożywczymi lub aptekami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

do licha przeciez to JEST KONIECZNOŚC , ja autem dojeżdzam do pracy i wg jazda autem na zimówkach przy obecnych temperaturach grozi śmiercią , lub rozbiciem auta .

Długość drogi hamowania auta przy obecnych temperaturach wzrasta o jakieś 20% I TE KILKA METRÓW TO ŻYCIE LUB ŚMIERC. i co Morawiecki i spółka ?

m
marian

JAK PISALEM TO DEBILIZM POLICJI I RZĄDU.

skoro umycie samochodu , wymiana opon jest POWIEDZMY karalne .

To wizyta na stacji diagnostycznej by przedłużyć dowód rejestracyjny

TEŻ NIE JEST KONIECZNOŚCIĄ ,

BRAK AKTUALNYCH BADAŃ NIE MOŻE BYĆ KARANY , ANALOGICZNIE JAK BRAK OPON WŁAŚCIWYCH DO WARUNKÓW DROGOWYCH.

Ba jazda na oponach zimowych przy temperaturze ok 20 st.C jest niebezpieczna , a w przypadku kolizji może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.

Sorry dla mnie , Jak np badania dla kierowców np instruktorów NAUKI JAZDY wydłużono , to dlaczego badań okresowych nie wydłużono.

Mam auto sprawne , mogę wykonać badania swobodnie za miesiąc lub po wyborach. Ale rząd i obecna milicja ZBIERAJĄ FUNDUSZE. Wczoraj latał dron nad domami w okolicy i ............. co przyjdą mandaty bo rozmawiałem z synem i wnuczką , dla której wpadła piłka za płot sąsiada, a dziecko bawiło się piłką na podwórku.

KRETYŃSTWO to wszystko jest dowodem że ten wirus powoduje obrzęk mózgu i potem takie głupie działania.

G
Gość

Przecież musimy zaspokajać potrzeby dnia codziennego i musimy pracować. A co ma powiedzieć firma transportowa jak wymiana opon jest niezbędna do pracy. https://www.eu-transport.pl/1760-2/ Już i tak zostało wprowadzone wiele zaostrzeń.

G
Gość

Ciekawi mnie czy Policjanci dalej jeżdżą na zimowych oponach.

G
Gość

"Warunki na zgrupowaniach miałyśmy bardzo dobre! Wszystko to zasługa naszego prezesa i nie jest prawdą, że nad łóżkami dach przeciekał! Szczególnie, że prawie nie padało! Prezes dba o nas jak ojciec najlepszy!"

G
Gość

Cóż, rząd wprowadził ograniczenia w korzystaniu z mózgu, to są skutki.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia