Koncerny samochodowe w odpowiedzi na koronawirusa
Temat pandemii znalazł odzwierciedlenie w logotypach największych koncernów samochodowych - Audi i Volkswagena. Czy to zwykły chwyt marketingowy? Nie do końca, ponieważ akcji przyświeca promowanie zasad zalecanych przez WHO: zachowania bezpiecznej odległości od innych osób w celu uchronienia się przed zakażeniem.
Volkswagen i Audi stworzyły nie tylko nowe wersje logotypów ale także krótkie wideo, w którym elementy logo oddalają się od siebie. Ma to pokazać, że zachowanie dystansu jest jednym ze środków do ograniczenia zasięgu pandemii. Podobnie jak okręgi w logotypie Audi tak i my dzisiaj powinniśmy być społecznie zdystansowani - zachowując bezpieczną odległość od innych osób.
Nietrafiony koronamarketing
Nie każdej marce udało się zyskać w oczach klientów na próbie odpowiedzi na obecne społeczne niepokoje. Jednym z przykładów nieudanego "rebrandingu" jest kampania McDonald's. Brazylijski oddział firmy zaprezentował kreację, w której słynne "M" w logotypie zostało rozdzielone na dwa, niestykające się ze sobą łuki. Grafikę opublikowano w mediach społecznościowych i opatrzono ją dopiskiem:
Rozdzieleni na chwilę po to, by już zawsze mogli być razem.
Zabieg nie spotkał się jednak z pozytywnym odbiorem. W komentarzach zarzucano firmie, że wykorzystuje pandemię do zrobienia sobie reklamy, podczas gdy nie daje pracownikom nawet płatnych zwolnień chorobowych. Po fali krytyki brazylijski oddział McDonald's usunął grafikę i opublikował oficjalne przeprosiny na łamach amerykańskiego New York Post.
Pandemia w oczach grafika
Temat pandemii znalazł także zainteresowanie wśród artystów. Słoweński grafik - Jure Tovrljan - postanowił przerobić logotypy największych światowych marek w odpowiedzi na obecną sytuację. Jak przyznaje sam autor, pomysł pojawił się niedawno, zaś realizacja zaczęła się od logotypu Starbucksa.
Jak wyglądają przetworzone logotypy? Zobaczcie sami.