Jakie są nietypowe objawy zapalenia wyrostka robaczkowego? Nie bagatelizuj ich, bo rozlanie wyrostka grozi poważnym zakażeniem lub sepsą!

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Zapalenie wyrostka robaczkowego to stan zapalny jelita grubego, a nieleczony może prowadzić do pęknięcia wyrostka i poważnego zakażenia otrzewnej. Podpowiadamy, jakie dolegliwości powinny zaniepokoić. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Zapalenie wyrostka robaczkowego to stan zapalny jelita grubego, a nieleczony może prowadzić do pęknięcia wyrostka i poważnego zakażenia otrzewnej. Podpowiadamy, jakie dolegliwości powinny zaniepokoić. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. cucurudza/123RF
Zapalenie wyrostka robaczkowego to częsta przypadłość, która dotyka głównie osoby przed 30. rokiem życia. Istnieje wiele przyczyn jego rozwoju, jednak wśród najczęstszych wymienia się dietę ubogą w błonnik pokarmowy, brak aktywności fizycznej i przewlekłe zaparcia. Charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka jest ból w prawej dolnej części brzucha, jednak bardzo często występują również niespecyficzne dolegliwości. Podpowiadamy, jakie objawy mogą wskazywać na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.

Spis treści

Zapalenie wyrostka to nie tylko ból w prawym boku. Co powinno zaniepokoić?

Ból w prawej dolnej części brzucha najczęściej sugeruje rozwój ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Niestety często zdarza się tak, że stan zapalny nie daje charakterystycznych objawów i jest zdiagnozowany dopiero w momencie pęknięcia wyrostka, czyli tzw. wylania się. W galerii podpowiadamy, jakie dolegliwości powinny zaniepokoić.

Takie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Czym jest wyrostek robaczkowy? Przyczyny zapalenia wyrostka

Wyrostek robaczkowy, często nazywany „ślepą kiszką” należy do przewodu pokarmowego i jest zlokalizowany w początkowej części jelita grubego, czyli kątnicy. Ten niewielki element jelita osiąga długość 8-10 cm.

Niestety do końca nie wyjaśniono, jaką funkcję pełni w organizmie woreczek robaczkowy. Jednak sugeruje się, że może on odpowiadać za filtrację i magazynowanie bakterii jelitowych.

Zapalenie wyrostka robaczkowego to najczęstsza przyczyna rozwoju tzw. ostrego brzucha, czyli dolegliwości, które pojawiają się nagle i w szybkim tempie powodują ból o bardzo dużym nasileniu. Problem ten zazwyczaj dotyczy nastolatków i młodych dorosłych przed 30. rokiem życia.

Warto wspomnieć, że schorzenie to zawsze wymaga pilnej operacji chirurgicznej, ponieważ w momencie pęknięcia wyrostka może dojść do zapalenia otrzewnej, a w najgorszym wypadku niemożliwej do opanowania sepsy i śmierci.

Do głównych przyczyn rozwoju ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego zalicza się:

  • dietę ubogą w błonnik pokarmowy,
  • przewlekłe zaparcia,
  • częste przejadanie się,
  • brak aktywności fizycznej, która spowalnia perystaltykę jelit,
  • pasożytnicze zakażenie układu pokarmowego, szczególnie glistami, owsikami i tasiemcem,
  • zmiany guzowate w świetle wyrostka np. rakowiaka, czyli złośliwego nowotworu endokrynnego – wydzielającego różne hormony np. serotoninę, histaminę lub wazopresynę,
  • chorobę Leśniowskiego-Crohna,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • nowotwór jelita grubego.

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia