Koronawirus. To może być kolejne ognisko pandemii. Afryka na skraju katastrofy. "Może dojść do zamieszek"

D
Koronawirus w Afryce: Niskie liczby mogą mylić. Fala epidemii może spowodować głód, zamieszki i destabilizację sytuacji politycznej.
Koronawirus w Afryce: Niskie liczby mogą mylić. Fala epidemii może spowodować głód, zamieszki i destabilizację sytuacji politycznej. Pixabay
Koronawirus na świecie. Niewielka liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa na kontynencie afrykańskim może być myląca. Kraje Czarnego Lądu mają ograniczone możliwości testowania osób, u których podejrzewa się zakażenie SARS-CoV-2, a i dostępność do podstawowej opieki zdrowotnej w Afryce jest niewielka. Eksperci boją się, że gwałtowny wzrost zarażeń koronawirusem na najbiedniejszym kontynencie świata może doprowadzić do katastrofy o trudnych do przewidzenia skutkach.

Dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób z dnia 6 kwietnia wskazywały, że w Afryce potwierdzono 8948 przypadków zakażeń koronawirusem. Stwierdzono 432 zgony, których przyczyną była choroba COVID-19. Te statystyki same w sobie nie niepokoją, zważywszy, że więcej przypadków zakażenia SARS-CoV-2 odnotowano w samym Izraelu, a przypadków śmiertelnych stwierdzono więcej w Szwecji czy Brazylii. Eksperci alarmują jednak, że niskie liczby mogą być mylące. Niewielka liczba dostępnych testów oraz pozostawiający wiele do życzenia system ochrony zdrowia ludności każą z niepokojem przyglądać się sytuacji w Afryce.

Najwięcej przypadków koronawirusa zdiagnozowano w:

  • RPA - 1655
  • Algierii - 1320
  • Egipcie - 1070
  • Maroko - 1021

Boimy się, że ta liczba odzwierciedla jedynie zdolność przeprowadzania testów i dostępność do opieki zdrowotnej - powiedział Gyude Moore, przedstawiciel Center of Global Development, cytowany przez serwis "The Hill".

Były minister ds. robót publicznych Liberii podkreśla, że wiele osób zmagających się z objawami COVID-19 leczy się we własnym zakresie, wykorzystując zioła czy przygotowane przez siebie medykamenty. Afryka jest kontynentem najmłodszym ze wszystkich, ale ostatnie badania wykazują, że ponad połowa jej ludności cierpi na niedożywienie. Według Moore'a perspektywa rozprzestrzeniającej się po Czarnym Lądzie zarazy jest przerażająca.

Najwięcej ofiar koronawirusa odnotowano w:

  • Algierii - 152
  • Egipcie - 71
  • Maroko - 70

Konsekwencje koronawirusa w Afryce mogą mieć skutki ekonomiczne i polityczne. Eksperci mówią o ruchach społecznych, protestach, zamieszkach, zakłóceniach gospodarczych i społecznych, a także destabilizacji sytuacji politycznej i zaopatrzenia żywności. Jeśli afrykańskie kraje nie będą w stanie zapewnić należytej opieki zdrowotnej, a jednocześnie zabraknie jedzenia, spore fragmenty regionu mogą ulec destabilizacji.

Może dojść do zamieszek - ostrzega Moore w komentarzu dla thehill.com. - Rozpocznie się naruszanie ograniczeń przemieszczania. W miejscach, gdzie sytuacja pokojowa była mało stabilna, środki zapobiegawcze rozprzestrzenianiu się wirusa doprowadzą do destabilizacji.

Tak przyroda wraca do życia, gdy ludzie są w zamknięciu. Pum...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia