Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi wykorzystujące pomiar pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fal metodą pulsoksymetrii.
Pulsoksymetr działa na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali - czerwieni i podczerwieni. Mierzony sygnał składa się z dwóch składowych: stałej i zmiennej (pulsującej). Składowa zmienna opisuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej. Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Pulsoksymetr mierzy też tętno u człowieka.
- Pulsoksymetr mierzy poziom natlenienia krwi pacjenta. Przez dane, monitorowane przez zespół, w którym będzie lekarz i personel pomocniczy, przy odczytach co 3 godziny będzie można kontrolować stan zdrowia pacjenta - poinformował minister zdrowia Andrzej Niedzielski.
Czujnik pulsoksymetru zakłada się zazwyczaj na palec u ręki. Niektóre rodzaje pulsoksymetrów zakłada się na palec u nogi, ucho, a u noworodków na stopę lub nadgarstek.
Prawidłowy poziom saturacji tlenem wynosi od 95 proc. do 99 proc. Alarm ostrzegający przed niedotlenieniem powinien być ustawiony na poziomie 94 proc.
Ile kosztuje pulsoksymetr
Pulsoksymetr nie jest urządzeniem tanim. W popularnych marketach ze sprztem RTV i AGD kosztuje ok. 299 zł. Są też dostępne dużo droższe urządzenia. Pulsoksymetry zaawansowane i do użytku szpitalnego kosztują dobrych kilka tysięcy zł.
Jak informuje rzecznik Media Expert Michał Mystkowski, zainteresowanie pulsoksymetrami w ostatnich dniach bije rekordy, a to spowodowało wyczerpanie zapasów w magazynach sieci. - Dobra wiadomości jest jednak taka, że już od początku następnego tygodnia pulsoksymetry będą ponownie dostępne w naszej ofercie. Klienci będą mogli zakupić zarówno sprzęt tańszy, jak i urządzenia nieco droższe, ale mające atest medyczny i certyfikowaną kalibrację pomiaru. Ta kategoria dotychczas sprzedawała się najlepiej. Analizujemy ponadto możliwości rozszerzenia oferty sprzętu okołomedycznego.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział też nową strategię walki z koronawirusem. Na czym ma polegać zmiana?
Strategia 3.0
- Przyspieszenie testowania pacjentów z podejrzeniem COVID-19
- Korzystanie z testów antygenowych, których wynik jest znany już po kilkunastu minutach
- Monitorowanie pulsoksymetrem pacjentów, u których nie występują objawy lub są one łagodne
- Przyznanie dodatkowych świadczeń lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom laboratoryjnym i ratownikom
- Podwyższenie maksymalnej kwoty dodatkowych świadczeń
Co to są testy antygenowe
Do tej pory głównym testem stosowanym do potwierdzenia zakażeniem koronawirusa był test PCR. Aby testowanie mogło przebiegać szybciej, MZ planuje częściej korzystać także z testów antygenowych. Tego typu test pozwala wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wynik testu jest znany już od 10 do 30 min.
Ministerstwo Zdrowia podało też wykaz powstających szpitali tymczasowych.
Lista szpitali tymczasowych wg województw
- województwo dolnośląskie: Terminal Hotel Centrum Konferencyjne, przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu
- województwo kujawsko-pomorskie: 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SP ZOZ przy ul. Wojska Polskiego 5 w Ciechocinku
- województwo lubelskie: Targi Lublin S.A., przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie
- województwo lubuskie: Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, przy ul. Zyty 26 w Zielonej Górze
- województwo łódzkie: EXPO-ŁÓDŹ Spółka z o.o., przy al. Politechniki 4 w Łodzi
- województwo małopolskie: Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Mikołaja Kopernika 50 oraz EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie
- województwo mazowieckie: Warszawskie Centrum EXPO XXI, przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14 oraz PGE Stadion Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie
- województwo opolskie: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, przy ul. Wrocławskiej 158 w Opolu
- województwo podkarpackie: SP ZOZ MSWiA, przy ul. ul. Krakowskiej 16 w Rzeszowie
- województwo podlaskie: Hala sportowa Uniwersytetu Medycznego, przy ul. Michała Wołodyjowskiego 1 oraz budynek E1 Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, przy ul. Żurawiej 14 w Białymstoku
- województwo pomorskie: Sanatorium MSWiA, przy ul. Bitwy pod Płowcami 63-65 w Sopocie
- województwo śląskie: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, pl. Sławika i Antalla 1 w Katowicach
- województwo świętokrzyskie: Targi Kielce SA, przy ul. Zakładowej 1 w Kielcach
- województwo warmińsko-mazurskie: Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Mickiewicza 25 w Nidzicy oraz Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12 w Szczytnie
- województwo wielkopolskie: Międzynarodowe Targi Poznańskie, przy ul. Głogowskiej 14 w Poznaniu
- województwo zachodniopomorskie: NETTO ARENA, przy ul. Władysława Szafera 3/5/7 oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2, przy al. Powstańców Wielkopolskich 72 w Szczecinie.
Co to jest izolatorium
Izolatorium to miejsce, gdzie osoby zakażone koronawirusem dochodzą do zdrowia. Do izolatoriów kierowani są pacjenci, którzy nie mogą odbywać izolacji w swoim domu – np. ze względu na to, że mieszkają z osobami z grupy podwyższonego ryzyka. Trafiają tam także pacjenci, którzy przebywali w szpitalu, ale ich stan jest na tyle dobry, że leczenie mogą kontynuować właśnie w izolatorium.