Kaszel suchy i mokry mają różne przyczyny. Zobacz, na jakie konkretne choroby wskazują. To może być grypa, zapalenie płuc lub nowotwór

Marta Siesicka-Osiak
Zarówno kaszel mokry, jak i suchy mogą mieć wiele różnych przyczyn. Zobacz na kolejnych slajdach, o jakich schorzeniach może świadczyć pojawienie się kaszlu.
Zarówno kaszel mokry, jak i suchy mogą mieć wiele różnych przyczyn. Zobacz na kolejnych slajdach, o jakich schorzeniach może świadczyć pojawienie się kaszlu. stefamerpik/Freepik
Kaszel suchy może świadczyć o początku przeziębienia, reakcji alergicznej lub astmie, z kolei mokry prawie zawsze zwiastuje rozwój infekcji wirusowej. Zobacz, jak rozpoznać rodzaj kaszlu i poznaj inne objawy towarzyszące poszczególnym schorzeniom.

Spis treści

Kaszel suchy i mokry jako objawy różnych chorób

Kaszel to jeden z najczęstszych objawów chorobowych, jest naturalnym odruchem ciała, które chce się oczyścić górne drogi oddechowe z nadmiaru zalegającej wydzieliny lub pozbyć się ciała obcego. W zależności od towarzyszących mu symptomów może świadczyć o reakcji alergicznej, przeziębieniu lub znacznie poważniejszym schorzeniu.

Zobacz w naszej galerii, na jakie choroby może wskazywać kaszel

Kaszel suchy a kaszel mokry. Jak je odróżnić?

Jedno z pierwszych pytań, jakie zadaje lekarz pacjentowi skarżącemu się na kaszel, brzmi: kaszel jest suchy czy mokry? Suchy kaszel, który często określany jest jako „łaskotanie w gardle”, to kaszel nieproduktywny – oznacza to, że podczas kasłania nie jest odkasływana flegma. Kaszel suchy najczęściej towarzyszy alergii, astmie lub refluksowi żołądkowo-przełykowemu.

Kaszel mokry to ten, podczas którego dochodzi do wypluwania wydzieliny, najczęściej gęstej, zielonej lub żółejo. W przypadku niektórych schorzeń może być ona zabarwiona krwią. Zazwyczaj jego przyczyna jest infekcja wirusowa lub bakteryjna, która atakuje drogi oddechowe.

Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry

Niezależnie od rodzaju kaszlu można próbować łagodzić jego ataki, dbając w odpowiedni sposób o swoje otoczenie oraz ciało. Jeśli męczy cię kaszel:

  1. wypijaj minimum 2,5 litra płynów dziennie – utrzymasz odpowiednie nawodnienie i rozrzedzisz zalegający śluz,
  2. sięgaj po napary, które nawilżają gardło np. z rumianku czy podbiału,
  3. rób inhalacje z soli fizjologicznej, aby nawilżyć błonę śluzową,
  4. staraj się, aby temperatura pomieszczenia, w którym przebywasz wynosiła maksymalnie 21-22 stopnie Celsjusza, a w nocy o 1-2 stopnie niższa,
  5. zadbaj o to, aby w domu panowała odpowiednia wilgotność powietrza na poziomie 40 do 60 proc.,
  6. unikaj palenia papierosów i przebywania w zadymionych pomieszczeniach.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia