Zabraknie szczepionek na COVID-19? Starych jest niewiele, a nowych nie będzie do października

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Zbliża się szczyt zachorowań, szczepionek jest mało, a nowe będą najwcześniej w październiku. Rośnie za to liczba chorych i hospitalizacji z powodu koronawirusa. – Mamy też pojedyncze zgony z powodu COVID-19 – Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Jaki wariant koronawirusa obecnie dominuje?

Spis treści

Zbliża się fala zachorowań na COVID-19. „Liczba zachorowań rośnie od końca czerwca”

Początek roku szkolnego i akademickiego może przyczynić się do wzrostu zachorowań na koronawirusa – szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego dr Paweł Grzesiowski przewiduje, że szczyt obecnej fali koronawirusa przypadnie na październik. Wtedy też powinna być dostępna najnowsza szczepionka, o czym poinformował w poniedziałek 26.08.2024 r. na konferencji prasowej w Białymstoku.

Obecnie dominującym wariantem koronawirusa jest omikron oraz jego zmutowane podwarianty, które dotarły do Polski.
Obecnie dominującym wariantem koronawirusa jest omikron oraz jego zmutowane podwarianty, które dotarły do Polski. freepik

– Od kilku tygodni informujemy, że fala COVID-19 narasta. W Polsce liczba zachorowań rośnie od końca czerwca, więc to nie jest coś, co się wydarzyło wczoraj (...), krążą nowe warianty i to jest główna przyczyna pojawienia się kolejnej fali zachorowań – powiedział dr Grzesiowski.

Jak dodał, najwięcej zachorowań przypadnie na koniec września i w pierwszej połowie października.

– Spodziewamy się, że ten szczyt nastąpi właśnie wtedy. Oczywiście pewnym elementem, który może zaburzyć ten projektowany przebieg fali (zachorowań), jest 1 września i powrót dzieci do szkół i potem kolejna data – to jest początek października – powrót studentów do szkół wyższych – powiedział Grzesiowski.

Mało szczepionek na COVID-19. Nowe dopiero w październiku?

Główny Inspektor Sanitarny zaznaczył, że po ok. dwóch, trzech tygodniach od początku nauki w szkołach zachorowania mogą się nasilić. Jak poinformował, do końca sierpnia osoby, które chcą się zaszczepić na COVID-19, mają do tego wskazania, mogą szukać jeszcze obecnie dostępnych szczepionek. Jest ich jednak niewiele, a nowych nie będzie do października.

– Nastąpi przerwa w dostępności szczepionek, ponieważ jeszcze w tej chwili nie ma szczepionek zarejestrowanych w Europie. Jest jedna szczepionka, która weszła od lipca, ale jest niedostępna, ponieważ procedury przetargowe trwają, natomiast kolejne szczepionki są rejestrowane w tej chwili przez Europejską Agencję Leków, więc mamy taką sytuację, że do października prawdopodobnie szczepionek nie będzie – powiedział dr Grzesiowski.

Jaki jest teraz wariant COVID-19? „Mamy pojedyncze zgony”

Obecnie dominującym wariantem koronawirusa jest omikron oraz jego zmutowane podwarianty, które dotarły do Polski. Szef GIS zaznaczył, że nie chodzi ani o sezonowość, ani o pogodę, lecz o to, że słabnie nasza odporność.

Wirusy są nowe, zmienione i to wywołuje zachorowania. Nie ma na razie żadnych sygnałów o tym, że przebieg covidu w 2024 r. jest inny niż przebieg covidu w 2023 czy 2022 r. – powiedział dr Grzesiowski.

Objawy dotyczą górnych dróg oddechowych, osłabienia i gorączki, a u części pacjentów także bólów brzucha, wymiotów i biegunki.

Obecnie w szpitalach w Polsce przebywa ok. 500 osób z COVID-19 – powiedział Grzesiowski, powołując się na dane z poprzedniego tygodnia. Jak ocenił, nie jest to problem w porównaniu z początkiem pandemii. Wyjaśnił, że to przede wszystkim osoby starsze, często chore także na inne choroby.

– Mamy też pojedyncze zgony z powodu COVID-19 – powiedział Grzesiowski.

Czy obecnie obowiązuje kwarantanna na Covid? Maseczki są zalecane

Szef GIS-u przypominał też o zasadach ochrony przed koronawirusem. Chodzi m.in. o wcześniejsze zalecenia o stosowaniu maseczek przez osoby, które chcą się chronić, dezynfekcji rąk i unikaniu kontaktu z osobą chorą. Podkreślił też, że nie będzie obowiązku noszenia maseczek. Są one jedynie zalecane jako „wybór zdrowego rozsądku” w miejscach publicznych, w zamkniętych pomieszczeniach i w placówkach ochrony zdrowia. Dr Grzesiowski ocenił, że wprowadzanie obowiązku obostrzeń byłoby teraz „niepotrzebnym zwiększeniem obciążeń dla wszystkich, a nie przekładałoby się to na bezpieczeństwo pacjentów”, bo wirus jest wszędzie, jest powszechny.

W szpitalach, gdzie pojawia się problem (są już placówki, gdzie występują ogniska COVID-19), dyrektorzy mają prawo ograniczać odwiedziny (skracać czas odwiedzin, wpuszczać mniej osób), aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu, ale nie zakazywać zupełnie odwiedzin czy zamykać oddziały.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia