Spis treści
Jaki jest kaszel w przebiegu COVID-19?
Większość osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 skarży się na uciążliwy, męczący kaszel, który może trwać nawet do kilku tygodni po wyleczeniu infekcji. Kaszel jest reakcją obronną organizmu i występuje w przebiegu różnych chorób. Dzięki odruchowi kaszlowemu usuwana jest wydzielina z dróg oddechowych.
W przypadku COVID-19 oprócz kaszlu często pojawiają się również objawy takie jak gorączka, zawroty głowy i zmęczenie. Kaszel natomiast rzadziej występuje w przebiegu infekcji spowodowanej nowym wariantem Omikron, dla którego charakterystyczne objawy to z kolei katar, ból głowy i zmęczenie.
Kaszel podczas COVID-19 początkowo jest suchy, czasem „szczekający”, nieproduktywny, nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, a za to mogą pojawić się duszności i spłycony oddech oraz bóle w klatce piersiowej i bóle mięśniowe. W przebiegu zakażenia w płucach stopniowo gromadzi się płyn, który utrudnia oddychanie.
Po kilku dniach, gdy infekcja postępuje, kaszel z suchego przeradza się w mokry, ponieważ flegma przemieszcza się z dolnych dróg oddechowych ku górze. Kaszel jest męczący, nie ustępuje nawet w nocy, utrudnia oddychanie, mogą mu towarzyszyć również świsty. Gdy wydzielina zmienia kolor na żółty i staje się gęsta, może to świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym. Kaszel covidowy może być również podbarwiony krwią.
Jak leczyć kaszel podczas COVID-19?
Leczenie kaszlu podczas infekcji COVID-19 zależy od czasu jego trwania, tego, czy kaszel jest mokry czy suchy, czy pojawiają się w jego przebiegu duszności lub ropna czy podbarwiona krwią wydzielina (flegma). Trzeba też wziąć pod uwagę, czy kaszel nasila się w nocy czy w dzień oraz w pozycji leżącej czy siedzącej. Ważne są również inne przyczyny mogące wywoływać kaszel takie jak palenie papierosów, refluks żołądkowo-przełykowy czy astma.
W przypadku długotrwałego i męczącego suchego kaszlu, który nasila się w nocy i utrudnia zasypianie można stosować kodeinę w tabletkach lub syropie co 4 godziny w jednorazowej dawce 15 mg lub 30 mg. Takie dawkowanie zaleca brytyjska, niezależna instytucja NICE (National Institute for Health and Care Excellence), która wydała wytyczne dotyczące radzenia sobie z objawami COVID-19. Według zaleceń Instytutu maksymalna dobowa dawka kodeiny nie powinna przekraczać 240 mg.
Odruch kaszlowy blokuje również lewodropropizyna, która działa też przeciwhistaminowo, czyli rozkurcza oskrzela. U niektórych pacjentów skuteczne są również wziewne leki steroidowe, ale ich stosowanie może zalecić tylko lekarz. W przypadku mokrego kaszlu można stosować środki wykrztuśne, ale także po konsultacji z lekarzem. W radzeniu sobie z kaszlem w domu pomoże również:
- unikanie leżenia na plecach – pozycja ta utrudnia odksztuszanie wydzieliny, przez co kaszel jest jeszcze bardziej uciążliwy i nieproduktywny,
- siedzenie z wyprostowanymi plecami – taka pozycja ułatwia oddychanie i odblokowuje drogi oddechowe. W czasie kaszlu dobrze jest też pochylić się do przodu, co ułatwi odprowadzenie flegmy z dolnych dróg oddechowych,
- dla pacjentów powyżej 1. roku życia wskazane jest stosowanie domowych sposobów na kaszel, np. miodu.
Czego nie stosować na kaszel covidowy?
W przypadku infekcji wirusowej, jaką jest COVID-19 nieskuteczne i bezpodstawne jest leczenie jej za pomocą antybiotyków. Antybiotyk jest lekiem zwalczającym infekcje bakteryjne i może on być włączony do leczenia pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 tylko w przypadku nadkażenia bakteryjnego, czyli np. gdy pojawia się gęsta, żółta lub brudnoszara flegma odkrztuszana podczas kaszlu. O włączeniu antybiotyku podczas leczenia COVID-19 decyduje lekarz.
Jeśli więc infekcja ma łagodny przebieg z lekkimi objawami, to leczymy ją objawowo, bez stosowania antybiotyków ani innych silnie działających leków.
Kaszel może być również objawem innych chorób takich jak grypa, przeziębienie, zapalenie płuc czy krztusiec. Jeśli utrzymuje się on długo, a jego objawy są uciążliwe i nie ustępują lub się pogłębiają, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać test w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Obecnie tylko testy pozwalają jednoznacznie określić, czy kaszel i inne objawy towarzyszące infekcji wywołane są przez koronawirusa.
Źródło:
COVID-19 rapid guideline: managing symptoms (including at the end of life) in the community NCBI