Ilu chorych umiera na COVID-19? Polscy lekarze podali współczynniki śmiertelności dla różnych grup hospitalizowanych pacjentów

Anna Rokicka-Żuk
Śmiertelność pacjentów leczonych w szpitalach zależy nie tylko od ich wieku
Śmiertelność pacjentów leczonych w szpitalach zależy nie tylko od ich wieku Olena Yakobchuk/123RF
Statystyki COVID-19 już od początku pandemii sprawiają sporo trudności, a liczbą mogącą sugerować niewielkie ryzyko groźnych konsekwencji zakażenia koronawirusem jest współczynnik śmiertelności. Według analiz przeprowadzonych w ramach projektu SARSTer wśród niektórych hospitalizowanych pacjentów wynosi on nawet 67 procent. Sprawdź szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych grup chorych.

Jednym z najważniejszych wskaźników dotyczących pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 jest śmiertelność zakażenia wśród chorych. Opisuje ją tzw. współczynnik śmiertelności (ang. case fatality rate, CFR), który określa w procentach liczbę zgonów w stosunku do wszystkich zachorowań. Tu dotyczą one jednak tylko przypadków infekcji potwierdzonych za pomocą badania RT-PCR z wymazu lub antygenowego z krwi, nie obejmują więc ogromnej liczby zachorowań niewykrytych i bezobjawowych.

Przeczytaj również na temat:

Wskaźnik CFR w Polsce wynosi od pewnego czasu około 2 procent. Według stanu na dzień 8 grudnia 2020 r., gdy odnotowano łączną liczbę 1 076 180 przypadków COVID-19 i 20 592 zgony, współczynnik śmiertelności CFR to 1,9 proc. Na początku pandemii był on przy tym ponad dwukrotnie wyższy, bo rekordowego dnia 5 maja wyniósł 5,1 proc. Czy to oznacza, że jest lepiej? Niestety nie.

Niski współczynnik mówiący o liczbie zgonów może sprawiać mylne wrażenie, że epidemia nie jest już tak groźna, podczas gdy dane zgromadzone w bazie SARSTer nie pozostawiają wątpliwości.

Jak wynika ze szczegółowych analiz statystyk na dzień 6 grudnia 2020 roku, współczynnik śmiertelności COVID-19 u pacjentów szpitalnych zarejestrowanych w bazie danych wynosi:

  • 0,5 procent – dla leczonych osób w wieku 30-40 lat,
  • 2,2 procent – dla leczonych w wieku 40-50 lat,
  • 2,3 procent – dla leczonych w wieku 50-60 lat,
  • 6,2 procent – dla wszystkich pacjentów,
  • 7,1 procent – dla osób w wieku 60-70 lat,
  • 7,3 procent – dla dorosłych chorych,
  • ponad 12 proc. – dla chorych z niską saturacją krwi tlenem (poniżej 95 proc.), niezależnie od wieku,
  • 15,2 procent – dla chorych w wieku 70-80 lat,
  • 17 procent – dla pacjentów wymagających tlenoterapii, niezależnie od wieku,
  • 19 procent – dla pacjentów w wieku powyżej 80 lat,
  • 30 procent – dla pacjentów w wieku powyżej 80 lat przy saturacji krwi poniżej 90 proc.,
  • 67 procent – dla chorych wymagających wentylacji mechanicznej, niezależnie od wieku i wyjściowego stanu klinicznego.

Należy przy tym wyjaśnić, że SARSTer to retrospektywny i nieinwazyjny program badawczy, który ma na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa stosowanych w kraju metod leczenia COVID-19, a także analizę przebiegu epidemii. Za jego realizację odpowiada Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ).

Źródło: Śmiertelność wśród chorych z COVID-19, PTEiLChZ

Dowiedz się także:

ZOBACZ: Rząd przedstawia narodową strategię szczepień na COVID-19

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bartek

Dużo teraz osób kupuje testy prywatnie i zapewne wyniki podawane przez Rząd są niedoszacowane znacznie pewnie jest już z 4 miliony zarażonych w PL.

testy są tutaj do kupienia:

https://labtrace.pl/kategoria-produktu/test-na-koronawirusa/

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia