GIS wycofuje kolejną partię mąki ze sklepów. Jest skażona toksyną. „Stwarza ryzyko dla zdrowia”

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kolejna partia mąki żytniej zostaje wycofana ze sprzedaży. Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilne ostrzeżenie o wycofaniu produktu, w którym stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A. Substancja ta może mieć szkodliwe działanie na zdrowie człowieka. Sprawdź, o jaką mąkę chodzi i która partia została wycofana ze sklepów.

Spis treści

Skażona mąka wycofana ze sprzedaży. Komunikat GIS

GIS wycofuje kolejną partię mąki żytniej. Tym razem wycofanie dotyczy typu 750.
GIS wycofuje kolejną partię mąki żytniej. Tym razem wycofanie dotyczy typu 750. wayhomestudio/freepik.com, GIS

Główny Inspektorat Sanitarny tydzień temu (6.11.) poinformował o wycofaniu ze sklepów mąki żytniej razowej typ 2000. Natomiast 13 listopada wydano ostrzeżenie dotyczące wycofania także innej partii i typu mąki żytniej wyprodukowanej przez ten sam zakład produkcyjny:

W wyniku postępowania wyjaśniającego Państwowej Inspekcji Sanitarnej ustalono, że z tej samej partii surowca, z której wyprodukowano mąkę żytnią razową typ 2000 (objętej ostrzeżeniem publicznym z dnia 06.11.2024 r.), wyprodukowano także mąkę żytnią razową typ 720. Po ocenie materiału dowodowego w tej sprawie, producent Radix-Bis Sp. z o.o. postanowił wycofać także określoną poniżej partię mąki żytniej razowej typ 720, jako potencjalnie zanieczyszczonej ochratoksyną A.

– Ochratoksyna A jest toksyną wytwarzaną przez grzyby rodzaju Aspergillus i Penicillium, która ma szkodliwe działanie na zdrowie człowieka – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Ocena ryzyka została przygotowana na prośbę GIS przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego. Zgodnie z nią spożycie produktu o podanym numerze partii może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów.

– Nowe dostępne dane mogą sugerować, choć niejednoznacznie, że Ochratoksyna A (OTA) działa genotoksycznie poprzez bezpośrednie uszkodzenie DNA. Eksperci potwierdzili, że substancja ta może działać rakotwórczo na nerki – podaje GIS.

Wycofana mąka żytnia razowa. Szczegóły dotyczące produktów

GIS 13 listopada wycofał partię mąki żytniej typ750 ze względu na stwierdzenie wyższego niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Produkt: Mąka żytnia razowa typ 720, masa netto 1 kg

  • Numer partii: 11.01.2025

  • Data minimalnej trwałości: 11.01.2025

Natomiast 6 listopada ze sklepów została wycofana partia mąki żytniej razowej typ 2000. Numer partii, która została wycofana, to 11.12.2024. Data minimalnej trwałości to 11.12.2024.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Produkt: Mąka żytnia razowa typ 2000, masa netto 900 g

  • Numer partii: 11.12.2024

  • Data minimalnej trwałości: 11.12.2024

Producentem obu produktów jest: Radix-Bis Sp. z o.o., ul. Gerberowa 22, 83-010 Rotmanka

– Producent Radix-Bis Sp. z o.o. zobowiązał się do poinformowania klientów o zaistniałej sytuacji i wycofania produktu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej współpracują z podmiotem i monitorują proces wycofania kwestionowanej partii produktu – czytamy na stronie internetowej GIS.

Osoby, które mają wycofaną partię mąki, nie powinny jej spożywać.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia