Spis treści
Co to jest fibromialgia?
Fibromialgia (fibromyalgia syndrome – FMS) to zespół bólowy, który charakteryzuje się przewlekłym, uogólnionym bólem stawów i mięśni oraz występowaniem tzw. punktów tkliwych, czyli nadmiernie wrażliwych na ucisk miejsc na ciele.
Główne objawy fibromialgii to:
- ból mięśni i kości,
- tkliwość,
- ogólne zmęczenie,
- zaburzenia snu i funkcji poznawczych.
Objawy fibromialgii są podobne do objawów innych schorzeń. Do tej pory nie ma testów, które ostatecznie potwierdzają diagnozę, przez co fibromialgia często jest źle diagnozowana.
Zobacz także: Ból nóg czy pleców daje ci się we znaki? Maść przeciwbólowa może nie zadziałać. Sprawdź, co oznacza ból różnych części ciała
Większość przypadków tej choroby jest diagnozowana u kobiet. Mimo że większość osób zostaje zdiagnozowanych w średnim wieku, to fibromialgia może dotyczyć również dzieci. Chorzy mogą doświadczać okresów remisji, podczas których ból i zmęczenie ulegają poprawie.
Popularne osoby, które chorują na fibromialgię
Fibromialgia to rzadka choroba, która jest trudna do zdiagnozowania. Dzięki osobom takim jak Lady Gaga czy Agata Młynarska wiele osób w ogóle dowiedziało się o istnieniu tej choroby. Sprawdź, jakie znane osoby zostały zdiagnozowane na fibromialgię
Jakie są przyczyny fibromialgii?
Czynnik odpowiadający za zaburzoną regulację bólu jest nieznany. Prawdopodobne przyczyny rozwoju tej choroby to:
- genetyka,
- czynniki psychiczne (np. przewlekły stres, niskie poczucie wartości, silny uraz psychiczny, niezadowolenie z pracy),
- zakażenia (przebycie choroby zakaźnej, np. boreliozy, zakażenie wirusami HIV, HCV, HBV),
- inna choroba (fibromialgia może być skutkiem innej choroby, takiej jak toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Hashimoto).
Warto zwrócić uwagę, że objawy fibromialgii mogą mylone z zaostrzeniem choroby podstawowej. Może to doprowadzić do niepotrzebnej intensyfikacji leczenia tych chorób, dlatego tak ważne jest właściwe rozróżnienie takich stanów.
Fibromialgia – objawy choroby
Fibromialgia może mieć wiele objawów, jednak najważniejszym z nich jest przewlekły „ból całego ciała”. Początkowo może być odczuwalny w jednym obszarze ciała, z czasem zajmując mięśnie i stawy w całym ciele.
Ból, jaki odczuwa chora osoba, jest stały i tępy. W kryteriach diagnostycznych jest określany jako ból wielomiejscowy (wcześniej przewlekły ból rozległy).
Inne objawy fibromialgii to m.in.:
- zmęczenie,
- zaburzenia snu,
- bóle głowy,
- problemy z koncentracją,
- suchość oczu,
- wysypka,
- problemy z pęcherzem,
- objawy zespołu jelita drażliwego,
- bolesne miesiączki,
- zespół napięcia przedmiesiączkowego,
- zespół niespokojnych nóg,
- depresja,
- niepokój.
Leczenie fibromialgii
Obecnie nie ma lekarstwa na fibromialgię, a leczenie polega na zmniejszeniu objawów i poprawie jakości życia za pomocą leków, rehabilitacji i zdrowego stylu życia. Leczenie musi być dostosowane indywidualnie do pacjenta. Chorzy mogą też potrzebować wsparcia i wskazówek, które mogą uzyskać w grupach wsparcia lub u terapeuty.
Źródła:
- Fibromyalgia MedlinePlus
- Fibromyalgia Centers for Disease Control and Prevention
- AAPT Diagnostic Criteria for Fibromyalgia The Journal of Pain