Dentysta na NFZ. Gdzie wyleczysz zęby za darmo? Sprawdź, z jakich usług stomatologicznych możesz skorzystać bezpłatnie lub taniej

Monika Góralska
Zęby taniej lub za darmo możesz wyleczyć nie tylko na NFZ, ale też korzystając z usług oferowanych przez studentów stomatologii.
Zęby taniej lub za darmo możesz wyleczyć nie tylko na NFZ, ale też korzystając z usług oferowanych przez studentów stomatologii. lacheev/123rf.com
Do dentysty obecnie chodzimy głównie prywatnie i nawet wtedy wybieramy się do specjalisty dopiero, gdy boli nas ząb. Przeszkodą zwykle jest nie tylko strach przed dentystą, ale też przed cenami, które bywają naprawdę wysokie. Jednak warto wiedzieć, że niektóre usługi stomatologiczne przysługują nam bezpłatnie w ramach świadczeń NFZ. Z innych natomiast możemy skorzystać dużo taniej niż w prywatnym gabinecie stomatologicznym. Sprawdź, kto może wyleczyć zęby za darmo i gdzie można skorzystać z leczenia próchnicy czy kanałowego.

Spis treści

Kto może skorzystać z usług stomatologa na NFZ za darmo?

Z bezpłatnych świadczeń stomatologicznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia może skorzystać każdy, kto jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Do dentysty nie jest wymagane skierowanie, nie ma też rejonizacji. Możesz więc umówić się na wizytę w całej Polsce.

Sprawdź: Dentysta na NFZ w 2024 r. Więcej darmowych świadczeń

W ramach NFZ bezpłatnie zęby mogą leczyć także dzieci do 18. roku życia lub ukończenia szkoły średniej. To właśnie szkoła zapewnia opiekę stomatologiczną w postaci gabinetu dentystycznego w placówce. Jeśli szkoła nie ma takiego gabinetu, musi zawrzeć umowę z najbliższym ośrodkiem zdrowia, w którym dostępny jest stomatolog na NFZ. Dzieci są tam przyjmowane poza obowiązującą kolejką.

Ważną informacją jest to, że nie można już dopłacać do usługi świadczonej w ramach NFZ. Oznacza to, że jeśli decydujemy się na leczenie stomatologiczne w ramach funduszu, to nie możemy skorzystać z darmowej wizyty, a dopłacić za wypełnienie z lepszego, ale nierefundowanego materiału. Musimy przyjąć obowiązujące standardy, a jeśli nie chcemy z nich skorzystać w całości, musimy za całą wizytę zapłacić w ramach świadczeń komercyjnych.

Darmowy przegląd jamy ustnej i usunięcie kamienia

W ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia niewiele jest dostępnych metod profilaktyki próchnicy. Jedynie raz w roku możesz skorzystać z bezpłatnego przeglądu stomatologicznego z instruktażem higieny jamy ustnej. Do dentysty na NFZ możesz się również zgłosić, gdy na błonie śluzowej jamy ustnej pojawi ci się niepokojąca lub bolesna zmiana taka jak afta, nadżerka czy owrzodzenie.

Pamiętaj jednak, że takie usługi jak usunięcia kamienia nazębnego i oczyszczanie kieszonek zębowych również dostępne są za darmo w ramach NFZ, a za takie usługi często sporo płacimy, zapisując się na nie do dentysty prywatnie.

Dentysta na NFZ. Jakie usługi dostępne są za darmo?

W ramach NFZ możesz skorzystać głównie z leczenia zębów w przypadku bólu zęba. Jeśli zgłosisz się z bolącym zębem dentysta musi cię przyjąć jeszcze tego samego dnia. Jeśli ząb rozboli cię wieczorem po godzinie 19, to nic straconego. W takiej sytuacji możesz zgłosić się do placówki, w której jest pełniony dyżur stomatologicznej pomocy doraźnej.

Czytaj także: Opieka dentystyczna w PRL. Jak wyglądała? Archiwalne zdjęcia

Od października 2022 r. w ramach NFZ dostępne są już „białe plomby”, czyli wypełnienia z kompozytu (tzw. kompozytowy materiał chemoutwardzalny), a nie jak wcześniej z amalgamatu. Jednak przysługują one osobom dorosłym tylko w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3). Natomiast od czwórek refundowane są plomby z materiału kapsułkowego stosowanego do wypełnień ubytków.

Proteza na NFZ przysługuje tylko w przypadku braku co najmniej 5 zębów lub bezzębia. Możesz wtedy otrzymać protezę częściową z zastosowaniem elementów doginanych albo protezę całkowitą szczęki lub żuchwy. Świadczenia protetyczne przysługują jednak raz na 5 lat, natomiast raz na 2 lata możesz ubiegać się o naprawę protezy zębowej. Protezy przysługują bez ograniczeń czasowych osobom po przejściu operacji w trakcie leczenia choroby nowotworowej w obrębie twarzoczaszki.

W ramach każdej z wymienionych usług możesz skorzystać także z darmowego znieczulenia oraz w razie konieczności wykonać zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne. Darmowe jest także usunięcia zęba jedno- i wielokorzeniowego.

Darmowe leczenie zębów u dzieci i kobiet w ciąży

W przypadku maluchów, które mają jeszcze zęby mleczne w ramach świadczeń NFZ dentysta może przeprowadzić impregnację zębiny oraz leczenia chorób przyzębia.

Dla dzieci starszych posiadających już zęby stałe darmowych usług dentystycznych jest więcej. Dzieciom przysługuje:

  • zabezpieczenia lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych – raz do ukończenia 8. roku życia,
  • zabezpieczenia lakiem szczelinowym bruzd drugich trzonowców stałych – raz do ukończenia 14. roku życia,
  • raz na 3 miesiące lakierowania wszystkich zębów stałych,
  • kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych,
  • do ukończenia 12. roku życia leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi.

Darmowe leczenie zębów na NFZ u dzieci do 18. roku życia możliwe jest, tak jak u dorosłych, tylko w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3). U dzieci jednak używany jest nieco inny, bo szybkoschnący światłoutwardzalny materiał kompozytowy (a nie chemoutwardzalny jak w przypadku dorosłych). Są to również plomby białe.

Dzieciom i młodzieży do 18 lat, kobietom w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie) przysługuje leczenie kanałowe wszystkich zębów, ale tylko do 3 kanałów w zębie.

Gdzie wyleczysz zęby za darmo lub dużo taniej?

Ze względów finansowych często odkładamy wizytę u dentysty uważając ją za potrzebę drugoplanową. Dopiero, gdy ząb zaczyna boleć nie mamy wyjścia i jesteśmy zmuszeni szukać stomatologa jak najszybciej. Warto jednak wiedzieć, że wizyta u dentysty nie musi być bardzo droga. Można bowiem skorzystać z bezpłatnego leczenia próchnicy, leczenia kanałowego, przeglądów dentystycznych, a nawet leczenia protetycznego u studentów stomatologii. Zakres wykonywanych zabiegów może się różnić w zależności od roku studiów oraz praktyki danego przyszłego lekarza. Wizyta i leczenie może być również całkowicie bezpłatne lub częściowo odpłatne, ale zwykle stawki są dużo niższe niż standardowe i wynoszą ok. 1/3 ceny danej usługi wykonywanej prywatnie.

Z bezpłatnego leczenia stomatologicznego możesz skorzystać w przychodniach dentystycznych działających przy uczelniach medycznych w takich miastach jak:

  • Białystok,
  • Bytom,
  • Gdańsk,
  • Kraków,
  • Lublin,
  • Łódź,
  • Poznań,
  • Szczecin,
  • Warszawa,
  • Wrocław,
  • Zabrze.

Należy się jednak liczyć z tym, że takie leczenie zwykle trwa nieco dłużej. Nie ma się co jednak obawiać o jakość wykonanej usługi, ponieważ studenci są nadzorowani przez swoich opiekunów i wszystkie zabiegi wykonują po konsultacji i otrzymaniu ich zgody. Dzięki temu pacjent otrzymuje piękny uśmiech dużo taniej niż w prywatnym gabinecie, a student bezcenną dla siebie praktykę i zadowolonego pacjenta.

Źródło: Zasady leczenia u dentysty gov.pl

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia