Spis treści
Setki tysiący bakterii na podeszwach butów. Większość z nich może powodować poważne choroby
Obecność ponad 420 000 bakterii na zewnątrz buta i 2 887 w jego środku wykazało badanie przeprowadzone przez dr. Charlesa Gerbę z Uniwersytetu Arizony. Bakterie z grupy coli wykryto na 96 proc. podeszw butów noszonych na zewnątrz. Powodują one m.in. infekcje układu pokarmowego i dróg moczowych oraz zapalenie opon mózgowych.
Ponadto na spodach butów zidentyfikowano pałeczki zapalenia płuc oraz pałeczki Serratia ficaria, które mogą przyczyniać się infekcji dróg oddechowych i ran. Co ważne, od 90 do 99 proc. patogenów przenosiło się na powierzchnie, z którymi miały kontakt buty.
Sprawdź też: Nosimy codziennie, ale mało kto pierze. Kapcie źródłem zagrożeń dla zdrowia
– Częste występowanie bakterii z grupy coli i E. coli na zewnątrz butów wskazuje na ich regularny kontakt z kałem, który najprawdopodobniej pochodzi z podłóg w toaletach publicznych lub kontaktu z odchodami zwierząt na zewnątrz – powiedział dr Gerba. – Nasze badanie wykazało również, że bakterie mogą być przenoszone przez buty na dużą odległość do domu lub do przestrzeni osobistej po tym, jak buty zostały zanieczyszczone bakteriami – dodał.
Dbanie o czystość podłóg jest szczególnie ważne w domach, w których mieszkają małe, raczkujące dzieci. Spędzają one dużo czasu na nauce poruszania się oraz bardzo często wkładają ręce do buzi. Nie utrzymując odpowiedniej higieny, możemy narazić je rozwój poważnych chorób.
Co jeszcze przenosimy na podeszwach butów do domu?
Bakterie i wirusy to nie jedyne niechciane „dodatki”, które przynosimy na podeszwach butów do domu. Są wśród nich także:
- Toksyny – choć na co dzień się na tym nie zastanawiamy, wchodząc do domu, wnosimy na podeszwach butów także substancje toksyczne podchodzące np. z chemikaliów używanych do pielęgnacji trawników czy resztek benzyny oraz toksyny pochodzenia naturalnego.
- Alergeny – nasze buty mogą być także siedliskiem alergenów: pyłków roślin, zarodników grzybów czy roztoczy, które nie zmieniając obuwia, możemy roznosić po całym domu. Dlatego o zdjęciu obuwia po przyjściu z dworu w szczególności pamiętać osoby z tendencją do uczuleń oraz ich współlokatorzy.
- Inne zanieczyszczenia – buty o mocno żłobionej podeszwie potrafią zebrać spore ilości błota, śniegu i piachu, które wnosimy do domu, dokładając sobie zbędnego sprzątania podłogi. Ponadto twarde podeszwy i cienkie obcasy mogą pozostawić trwałe rysy na drewnianych powierzchniach.
Należy pamiętać, że chodzenie w butach po domu nie służy także naszym stopom – to kolejny powód do tego, by zdjąć obuwie, przekraczając próg domu. Chodzenie boso pomaga bowiem w trenowaniu niektórych mięśni i ścięgien stóp oraz nóg. Wpływa także korzystanie na zmysł równowagi i naszą postawę oraz poprawia krążenie i wzmacnia odporność.
Osoby, które nie lubią lub nie mogą chodzić na bosaka, powinny wybrać przewiewne, stabilne kapcie z antypoślizgową podeszwą, których będą używały jedynie w domu. W zimie można postawić na ocieplaną wersję, która sprawi, że szybciej się rozgrzejmy po przyjściu z dworu.
Jak unikać wnoszenia drobnoustrojów i brudu do domu?
Aby maksymalnie ochronić podłogę przed nieproszonymi gośćmi, warto zainwestować w dwie wycieraczki – zewnętrzną i wewnętrzną oraz matę lub stojak do odstawiania butów, który będzie ustawiony możliwe blisko drzwi wejściowych. Należy pamiętać o tym, aby regularnie je czyścić i wymieniać, bo w przeciwnym razie korzystanie z nich mija się celem. Stają się siedliskiem patogenów, a nie miejscem, w którym czyścimy obuwie.
Chcąc zachować większą higienę, należy regularnie prać te buty, które można czyścić w pralce – może to usunąć nawet do 99 proc. bakterii z ich powierzchni!
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak zostawianie butów w przedpokoju i zakładanie butów przeznaczonych do noszenia tylko po domu. Jeśli zależy nam na tym, aby odwiedzający nas goście także nie wchodzili do naszego domu w butach – uprzedźmy ich o tym. Będą mogli wziąć ze sobą obuwie na zmianę. Musimy liczyć się z tym, że nie wszystkim spodoba się ten pomysł i może zostać odebrany jako niegrzeczny. Wtedy pozostaje nam... porządne umycie podłogi po spotkaniu ze znajomymi.
Zadbaj o swoje stopy
Źródło: Study Reveals High Bacteria Levels on Footwear Ciriscience