Spis treści
Co znajduje się w gąbce kuchennej?
Naukowcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zbadali pięćdziesiąt gąbek kuchennych używanych przez studentów mieszkających w akademikach. Okazało się, że zmywaki miały kontakt nie tylko z brudnymi naczyniami, ale były także używane do czyszczenia:
- piekarnika (32 proc.),
- zlewu (26 proc.),
- lodówki (10 proc.),
- wycieków na podłodze (4 proc.).
Przebadane zmywaki zawierały dużą liczbę mezofilnych bakterii tlenowych, bakterie z grupy coli, Enterobacteriaceae oraz drożdże i pleśnie. Podobnie wyniki dało badanie przeprowadzone przez etiopskich naukowców, którzy sprawdzili bezpieczeństwo mikrobiologiczne ponad 200 gąbek kuchennych losowo zebranych z zakładów spożywczych.
Wysoka liczba wykrytych drobnoustrojów (tlenowe bakterie mezofilne, bakterie z grupy coli, Enterobacteriaceae oraz drożdże i pleśnie) ujawnia istnienie złej praktyki dezynfekcji gąbki kuchennej – podsumowują naukowcy.
Jak dezynfekować gąbkę?
W świetle wyników badań okazało się, że kuchenna gąbka to jedno z największych siedlisk bakterii w naszym domu. Jednak naukowcom nie udało się ustalić czy jakakolwiek domowa forma dezynfekcji – np. wyparzanie w mikrofali lub we wrzątku – może usunąć z niej wszystkie szkodliwe patogeny.
Wyniki były sprzeczne, na przykład wykazując skuteczność w laboratorium, ale nie w używanych gąbkach kuchennych, a żadna metoda nie wydawała się być w stanie osiągnąć ogólnej redukcji bakterii o więcej niż około 60 proc.
Dlatego badacze zalecają, jako najlepszy środek chroniący nas przez zakażeniem się obecnymi na zmywakach drobnoustrojami, częste wymienianie kuchennej gąbki.
Dowiedz się więcej:
Jak często wymieniać kuchenny zmywak?
Wiele osób wymienia gąbkę do naczyń dopiero wtedy, kiedy uzna, że „się zużyła” lub poczuje od niej brzydki zapach. To duży błąd!
Gąbki kuchenne działają nie tylko jako rezerwuar mikroorganizmów, ale także jako rozprowadzacze na powierzchniach domowych, co może prowadzić do zanieczyszczenia krzyżowego rąk i żywności, co jest uważane za główną przyczynę wybuchów chorób przenoszonych przez żywność – ostrzegają autorzy artykułu opublikowanego na łamach czasopisma „Nature”.
Dlatego naukowcy sugerują regularną wymianę gąbek kuchennych, na przykład co tydzień. Choć przy intensywnym użytkowaniu nie zaszkodzi wymienić gąbki nawet co 3-4 dni i po każdym myciu nią lodówki, piekarnika czy podłogi.
Źródła:
- Microbiological quality of kitchens sponges used in university student dormitories BMC Public Health
- Microbiological Safety of Kitchen Sponges Used in Food Establishments International Journal of Food Science
- Microbiome analysis and confocal microscopy of used kitchen sponges reveal massive colonization by Acinetobacter, Moraxella and Chryseobacterium species Nature