Co oznacza ból głowy na czubku? Jego przyczyny mogą być poważne. Jak skutecznie sobie z nim radzić i kiedy udać się do lekarza?

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Ból głowy towarzyszy nam bardzo często i jest wywoływany przez różne czynniki. Jest on odczuwany przez każdego w inny i indywidualny sposób. Jednak ból głowy na czubku może mieć konkretne przyczyny. Może on też sygnalizować bardzo poważne dolegliwości. Od czego może boleć głowa na czubku i jak leczyć ból głowy na czubku?

Spis treści

Ból głowy nie zawsze jest taki sam. Różne rodzaje bólu głowy

Ból głowy na czubku może być wywołany m.in. przez migrenę, stres czy guza mózgu.
Ból głowy na czubku może być wywołany m.in. przez migrenę, stres czy guza mózgu.
gpointstudio/freepik.com

Ból głowy można podzielić w zależności od przyczyny go wywołującej na dwa główne rodzaje:

  1. Pierwotny – gdy ból głowy stanowi główny problem, a nie jest objawem innej, ukrytej choroby. Jest to np. ból migrenowy lub napięciowy.

  2. Wtórny – gdy jest następstwem innej choroby np. udaru, odwodnienia czy zapalenia zatok. Są one rzadsze niż pierwotne. Często pojawiają się nagle i są bardziej bolesne.

Ból głowy na czubku głowy, zwany także bólem w okolicy szczytowej lub ból głowy w rejonie wierzchołka czaszki, może mieć różne przyczyny w zależności od towarzyszących objawów oraz intensywności bólu.

Od czego może boleć głowa na czubku? Poznaj jego przyczyny

Różne rodzaje bólów głowy mogą powodować ból w różnych częściach głowy. Ból głowy odczuwany jest przez każdego w inny i indywidualny sposób. Ból głowy na czubku może być wywołany przez różne czynniki.

Możliwe przyczyny bólu głowy na czubku:

  • Napięciowy ból głowy – jest to jedna z najczęstszych przyczyn bólu głowy. Często wynika z napięcia mięśniowego, zwłaszcza w okolicach szyi i ramion. Ból może promieniować na czubek głowy i towarzyszy mu uczucie ucisku lub tępy ból. Często wywołany jest także stresem, nieodpowiednią postawą ciała, zmęczeniem czy długotrwałym siedzeniem.

  • Ból głowy związany z napięciem mięśniowym – przeciążenie mięśni głowy, szyi i ramion może prowadzić do bólu głowy w okolicach czubka głowy. Często jest to ból spowodowany przewlekłym stresem lub nieprawidłową postawą.

  • Migrena – choć migrena zwykle koncentruje się po jednej stronie głowy, ból może rozprzestrzenić się na całą głowę, w tym na czubek. Towarzyszą jej inne objawy, takie jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki.

  • Bóle głowy związane z zaburzeniami krążenia – w rzadkich przypadkach problemy z krążeniem krwi w mózgu mogą prowadzić do bólu głowy w różnych miejscach, w tym na czubku głowy.

  • Zaburzenia neurologiczne – w pewnych przypadkach ból w okolicy czubka głowy może być związany z problemami neurologicznymi, takimi jak neuralgia czy uszkodzenia nerwów.

  • Problemy z zatokami – zatoki czołowe, które znajdują się w okolicach czoła, mogą również wpływać na ból głowy, który odczuwany jest na czubku głowy, zwłaszcza w przypadku zapalenia zatok.

  • Zaburzenia wewnątrzczaszkowe – rzadko, ale ból głowy w tej okolicy może być także związany z poważniejszymi problemami, takimi jak guzy mózgu lub inne patologie, które wpływają na struktury mózgowe.

Jak leczyć ból głowy na czubku? Co można wziąć na ból głowy w górnej części głowy?

W przypadku bólu głowy na czubku głowy pomocne mogą być leki przeciwbólowe OTC, takie jak aspiryna, ibuprofen i acetaminofen. Jeśli cierpisz na migreny, lekarz może przepisać inne leki. Oprócz farmakoterapii warto także zastosować naturalne sposoby łagodzenia bólu głowy takie jak ciepły lub zimny kompres czy masaż.

W leczeniu bólu głowy na czubku pomocne będą metody takie jak:

  • farmakoterapia – przypadku bólu napięciowego czy migrenowego zastosuj leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne; w przypadku migreny lekarz może przepisać leki specyficzne do jej leczenia,

  • zarządzanie stresem – ćwiczenia relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy techniki oddechowe, mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia, które często wywołuje ból głowy,

  • fizjoterapia – w przypadku napięcia mięśniowego pomocna może być fizjoterapia, masaże lub ćwiczenia rozciągające, które pomogą złagodzić napięcie w szyi i ramionach,

  • poprawienie postawy ciała – zwłaszcza przy długotrwałym siedzeniu lub pracy przy komputerze, może pomóc w redukcji napięcia, które wywołuje ból głowy,

  • zbilansowana dieta i nawodnienie – odpowiednia ilość wody oraz zdrowa, zbilansowana dieta mogą pomóc w prewencji bólów głowy, w tym również na czubku głowy.

Kiedy udać się do lekarza? W tych przypadkach natychmiast zgłoś się po pomoc

Jeśli ból głowy na czubku nie ustępuje po zastosowaniu leków czy innych metod go łagodzących, nasila się, zdarza się częściej lub utrudnia codzienne czynności, należy zgłosić się do lekarza.

Natychmiast zgłoś się więc do lekarza, gdy: 

  • ból głowy nie ustępuje pomimo stosowania leków przeciwbólowych i metod domowych,

  • ból głowy na czubku jest bardzo silny, uporczywy lub nagły,

  • odczuwasz ból głowy po urazie głowy lub upadku,

  • bólowi głowy towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak zaburzenia widzenia i równowagi, nudności, wymioty, gorączka, drgawki, sztywność karku lub wysypka,

  • czujesz się zdezorientowany lub masz trudności z mówieniem lub rozumieniem mowy i zaburzenia świadomości,

  • występuje drętwienie lub osłabienie po jednej stronie ciała.

W każdym przypadku, jeśli ból głowy jest nietypowy, przewlekły lub zmienia swój charakter, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić dokładną przyczynę i odpowiednią metodę leczenia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia