Co można jeść w Środę Popielcową? Post ścisły jest obowiązkowy, ale nie dla wszystkich. Na czym polega i kto nie musi go przestrzegać?

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Środa Popielcowa w tym roku przypada w tym samym dniu, co święto zakochanych. Rozpoczyna ona Wielki Post, który jest czasem zadumy, modlitwy, pokuty, jałmużny i przygotowania się do uroczystych obchodów męki i zmartwychwstania Jezusa, czyli Wielkanocy. W tym dniu obowiązuje post ścisły, który oznacza wyrzeczenie się spożywania określonych pokarmów. Nie dotyczy on jednak wszystkich. Sprawdź, co można jeść w Środę Popielcową i kto nie musi przestrzegać postu.

Spis treści

Kiedy jest Środa Popielcowa?

Środa Popielcowa, inaczej Popielec w tym roku przypada w tym samym dniu, co święto zakochanych, czyli walentynki, a więc dokładnie 14 lutego 2024 r. Środa Popielcowa to święto ruchome, które rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Jest to czas zadumy i przygotowania do obchodów śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, czyli Wielkanocy.

Kromki chleba na talerzu i szklanka wody
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, czyli czas pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt –Wielkanocy. Kara Gebhardt/gettyimages.com

Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym, więc w tym dniu katolicy nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej. Mimo to kościoły w tym dniu zwykle są pełne. Najważniejszą częścią mszy jest obrzęd posypania głowy popiołem, który symbolizuje ulotność życia ludzkiego. W tym czasie ksiądz nad każdym wiernym wypowiada słowa z Księgi Rodzaju: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” (Rdz 3, 19), które przypominają, że życie na ziemi przemija, ale życie wieczne trwa i nie ma końca.

Post w Wielki Piątek to nie post przerywany. Czy jednodniowa głodówka jest zdrowa?

Post w Wielki Piątek to nie post przerywany. Czy jednodniowa głodówka jest zdrowa?

Wielki Post dla katolików to czas przygotowania do świąt wielkanocnych. Polega on na powstrzymywaniu się od jedzenia określonych pokarmów, a więc wymaga zmiany diety. Taki post obowiązuje szczególnie ...

Monika Góralska
Monika Góralska

Na czym polega post ścisły i czy jest obowiązkowy?

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Ten rodzaj postu katolicy są zobowiązani zachowywać tylko 2 razy w roku, właśnie w okresie Wielkiego Postu, a dokładnie w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

W kościele rzymskokatolickim według Prawa Kanonicznego wyróżnia się:

  • post jakościowy – obowiązujący we wszystkie piątki i polegający na powstrzymaniu się od jedzenia mięsa i wywarów z mięsa,
  • post ilościowy – ograniczający liczbę dziennych posiłków do jednego do syta i dwóch lżejszych,
  • post ścisły – który jest połączeniem obu powyższych i obowiązuje tylko w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

Post jakościowy określa więc to, co jemy, ilościowy to, ile jemy, a post ścisły jest ich połączeniem. Post jest formą umartwiania się, wyrzeczenia przyjemności, aby odpokutować za swoje grzechy. Wielki Post to czas modlitwy, zadumy i nawrócenia, czyli przemiany swojego życia na lepsze. W tym ważnym okresie przez 40 dni wierni przygotowują się duchowo do uczestnictwa w Misterium Paschalnym Chrystusa, czyli tajemnicy śmierci i zmartwychwstania do nowego życia.

Co jeść w Środę Popielcową 2024? Podpowiadamy

Co jeść w Środę Popielcową 2024? Podpowiadamy

Środa Popielcowa w Kościele Katolickim w 2024 roku przypada 14 lutego. Jest to święto ruchome i rozpoczyna symboliczne 40 dni Wielkiego Postu. Początek Wielkiego Postu uzależniony jest od daty Wielkan...

Anna Daniluk
Anna Daniluk

Co można jeść w Środę Popielcową?

Środa Popielcowa to pierwszy dzień czterdziestodniowego okresu pokuty i błagania o oczyszczenie z grzechów. W tym dniu obowiązuje post ścisły, a więc należy zjeść jeden posiłek do syta, zwykle obiad i dwa skromniejsze, czyli śniadanie i kolację.

Czytaj także: Post jakościowy a post ilościowy – czym się różnią? Który obowiązuje w Wielkim Poście i co można jeść?

Nie można jeść mięsa, co więc można jeść w Środę Popielcową? Dopuszczone jest jedzenie ryb, owoców morza, nabiału, jaj, zbóż, kasz, pieczywa, grzybów, warzyw i owoców. Można także pić napoje takie jak kawa, herbata, sok. Niektóre osoby kultywują dawną tradycję poszczenia „o chlebie i wodzie” lub rezygnują z jedzenia produktów odzwierzęcych takich jak jajka czy mleko oraz słodycze. Post jest bowiem czasem wyrzeczenia się przyjemności i pokuty za grzechy.

Post ścisły nie obowiązuje jednak każdego, ponieważ przestrzegać go muszą dorośli pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wykluczone z tego obowiązku są osoby chore i dzieci do 14. roku życia, a młodzież od 14. roku życia powinna zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia