Choruje co 6. Polak. Większość o tym nie wie. Choroby nerek zabijają, tak samo jak rak. Proste badania mogą uratować życie wielu osób

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
1 na 6 osób dorosłych w naszym kraju ma chore nerki. To prawie 5 mln Polaków, z których co roku umiera aż 80 tys. osób. Tymczasem większość nie jest świadoma tego, że ich nerki szwankują. Chorzy zwykle dowiadują się o tym, że nerki przestały działać, gdy potrzebne są już dializy lub przeszczep. Jak możemy przeciwdziałać temu problemowi?

Spis treści

Choruje co 6. Polak. Większość o tym nie wie

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki, czyli aż 1 na 6 osób. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 tys. pacjentów, w tym 200 tys. jest pod opieką nefrologów. Z powodu chorób nerek umiera w naszym kraju co roku ok. 80 tys. osób. Tymczasem mamy skuteczne metody diagnostyki i leczenia. Należy jednak zacząć od prostych badań moczu i krwi, które może zlecić każdy lekarz rodzinny – wskazywali eksperci podczas debaty „Przewlekła choroba nerek – jak zapobiegać i leczyć” zorganizowanej z inicjatywy Fundacji TO SIĘ LECZY.

Nawet, gdy chorują, nerki przez długi czas nie bolą, ale powoli przestają działać. Proste badania moczu i krwi mogą uratować cię przed dializą, przeszczepem,
Nawet, gdy chorują, nerki przez długi czas nie bolą, ale powoli przestają działać. Proste badania moczu i krwi mogą uratować cię przed dializą, przeszczepem, a także śmiercią. Bing.com

– 14 marca obchodzony jest Światowy Dzień Nerek, mający na celu świadomość społeczeństwa na temat chorób nerek i roli nerek w organizmie człowieka. Niestety wiedza na ten temat jest nadal niewielka, a problemy z nerkami często, niesłusznie bagatelizowane – powiedział Marek Kustosz, prezes Fundacji TO SIĘ LECZY.

Choroby nerek zabijają, tak samo jak rak – alarmowali eksperci. Przedwczesna umieralność dotyczy 80 tys. osób rocznie. Przewlekła choroba nerek znacznie upośledza jakość życia i już na wczesnych etapach rozwoju jest groźna dla zdrowia. Dlatego trzeba o tym mówić i trzeba ją diagnozować, ponieważ są dostępne skuteczne metody leczenia, które znacznie spowalniają postęp choroby.

Czytaj też: Mężczyzna z nerką od zmodyfikowanej genetycznie świni opuścił szpital. To pierwszy taki przeszczep na świecie

– 4,7 mln. osób dorosłych w Polsce ma chore nerki, czyli jedna z nerek całkowicie już nie działa albo pojawił się białkomocz – to 16 proc. populacji. Co trzeci pacjent, który wchodzi do gabinetu lekarza POZ ma przewlekłą chorobę nerek, tymczasem większość z nich pozostaje niezdiagnozowanych. Przewlekłą chorobę nerek wykrywa się nadal bardzo późno. Tak naprawdę pacjenci są kierowani do nefrologa dopiero na kilka miesięcy przed tym jak nerki całkowicie odmawiają posłuszeństwa. I to jest trend, który musimy odwrócić – podkreślał prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

Przewlekła choroba nerek długo nie daje objawów. Nefrolog mówi jak jej uniknąć

Przewlekła choroba nerek długo nie daje objawów. Nefrolog mówi jak jej uniknąć

Przewlekła choroba nerek (PChN) bardzo często rozwija się przez długie lata w ukryciu. „Kiedy nerki chorują, to mówi się, że nie bolą, bo do ostatniej fazy choroby nie dają wyraźnych objawów bólowych ...

Monika Góralska
Monika Góralska

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Choroby nerek często rozwijają się u osób, które zmagają się z innymi schorzeniami przewlekłymi lub prowadzą niezdrowy tryb życia.

Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, to najczęstsze schorzenia, które zwiększają ryzyko rozwoju chorób nerek. Natomiast same choroby kłębuszków nerkowych, o których ciągle słyszymy, to są choroby rzadkie – dodał prof. Gellert.

Inne czynniki ryzyka to miażdżyca, otyłość, niewydolność serca, choroby autoimmunologiczne czy palenie papierosów i picie alkoholu. Nerki nie bolą, dlatego pacjenci często nie zgłaszają się do lekarza z tymi problemami. Najczęściej tych pacjentów widzą w swoich gabinetach lekarze rodzinni, kardiolodzy i diabetolodzy, dlatego ważne, aby zachować czujność i nie czekać na objawy, tylko raz na 2 lata wykonać proste badania moczu i krwi.

– Musimy robić wszystko, aby wykryć tę chorobę jak najwcześniej i wdrażać odpowiednie postępowanie terapeutyczne. Potrafimy uratować pacjentów, którzy dożywają do momentu, kiedy ich nerki całkowicie odmawiają posłuszeństwa. Rozpoczynamy wówczas dializy i procedurę przeszczepu, ale obecnie do tego stadium dożywa tylko 3 proc. chorych. Nie zapominajmy też o zdrowym stylu życia. Zasada jest prosta – co dobre dla serca, jest dobre dla nerek. A serce i nerki chorują razem – kontynuował Prof. Gellert.

– Często zdarza się, że z powodu obrzęków pacjent trafia do różnych specjalistów np. kardiologa, onkologa, natomiast nie ma wykonanego prostego badania moczu. A są to badania niedrogie i powszechnie dostępne, nie obciążające pacjenta, jak ogólne badanie moczu, oznaczenie stężenia albuminy i kreatyniny – wskazywała prof. Magdalena Krajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Lubisz kawę? Pij ją codziennie, a zmniejszysz ryzyko uszkodzenia nerek

Lubisz kawę? Pij ją codziennie, a zmniejszysz ryzyko uszkodzenia nerek

Szacuje się, że codziennie kawę pije prawie 75 proc. Polaków, a co drugi z nich po ten aromatyczny napój sięga nawet kilka razy dziennie. Istnieje wiele dowodów naukowych na to, że kawa zmniejsza ryzy...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Chorobę nerek wykryje proste badanie

Badanie ogólne moczu może zlecić każdemu pacjentowi lekarz POZ. Każdy krwinkomocz i obecność białka w moczu wymaga dalszej diagnostyki.

– Lekarz rodzinny ma w swoim zestawie badań pełne możliwości diagnostyki lub co najmniej podejrzenia choroby nerek. Dodatkowo w ramach opieki koordynowanej w POZ ma teraz dostępny cały pakiet badań pod kątem przewlekłej choroby nerek i może skonsultować pacjenta z nefrologiem – powiedział dr Janusz Krupa, prezes Instytutu Człowieka Świadomego.

– Miałem duże szczęście, gdy w wieku 29 lat lekarz rodzinny był czujny i zlecił odpowiednie badania a potem pokierował do nefrologa, gdzie zdiagnozowano u mnie kłębuszkowe zapalenie nerek. Dopiero po 20 latach musiałem rozpocząć dializy. Wiedza jak postępować i stosowanie odpowiedniej diety uratowało mi życie. A więc długie życie z chorobą nerek jest możliwe, warunkiem jest wczesna diagnoza – mówił prof. Rajmund Michalski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki.

Masz worki pod oczami? To może oznaczać problemy ze zdrowiem. Przebadaj się!

Masz worki pod oczami? To może oznaczać problemy ze zdrowiem. Przebadaj się!

Cienie pod oczami, nazywane też workami, często są powodem niezadowolenia z wyglądu. Często przyczyny szukamy w zmęczeniu lub urodzie. Problem ma zniwelować wysypanie się czy stosowanie kolejnych kosm...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Anemia nerkopochodna – wykryj i lecz

Anemia, czyli niedokrwistość bardzo często towarzyszy przewlekłej chorobie nerek. Wraz z natężeniem nasilenia choroby dotyczy 80 i więcej procent pacjentów. Nie można jej bagatelizować, ponieważ pogarsza wyniki leczenia, wpływa na śmiertelność, pogarsza jakość życia, wywołuje cały szereg powikłań sercowo-naczyniowych, wreszcie prowadzi do konieczności podawania przetoczeń krwi.

Cukrzyca i choroby nerek u seniorów idą w parze. Co mówią na ten temat eksperci?

Cukrzyca i choroby nerek u seniorów idą w parze. Co mówią na ten temat eksperci?

Nawet co drugi diabetyk będzie miał chorobę nerek, a na cukrzycę cierpieć będzie wkrótce jedna na 10 osób w Polsce. Wśród seniorów oba problemy należą do najbardziej powszechnych i ze sobą powiązanych...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Dieta niskobiałkowa dla zdrowia nerek u osób dializowanych

W zachowaniu dobrej jakości życia pacjenta z PChN kluczową rolę odgrywa dieta niskobiałkowa, z ograniczeniem lub wyeliminowaniem spożycia mięsa i unikaniem żywności przetworzonej, która zawiera bardzo duże ilości fosforanów.

W przypadku osób dializowanych stosuje się także leki wspomagające, obniżające zawartość fosforanów w jelitach, niestety część z nich jest jeszcze nierefundowana. Dieta niskobiałkowa to absolutna podstawa, zwłaszcza przy niewydolności nerek, ponieważ białko zakwasza organizm i dostarcza duże ilości fosforanów.

Chcesz mieć zdrowe nerki? Dbaj o jelita!

Chcesz mieć zdrowe nerki? Dbaj o jelita!

Jak dbać o nerki? Zdrowie tego narządu ściśle zależy od stanu jelit, i to właśnie na nie powinniśmy zwracać większą uwagę. Naukowcy przedstawili dowody na związek zaburzeń równowagi mikroflory jelitow...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Nefroprotekcja, czyli jak uratować nerki?

Standardem postępowania jest nefroprotekcja mająca na celu zwolnienie progresji przewlekłej choroby nerek i odroczenie w czasie terapii nerkozastępczej. Leczy się całościowo, objawy i powikłania, takie jak niedokrwistość, schorzenia sercowo-naczyniowe całościowo. To wymaga współpracy wielu specjalistów. Wsparciem są nowe terapie o działaniu nefroprotekcyjnym jak np. flozyny. Problem polega na tym, aby tę chorobę wykryć na takim etapie, żeby to leczenie pomogło.

Źródło informacji: Fundacja TO SIĘ LECZY

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia