Czytajcie prasę, bądźmy razem! - pod takim hasłem redaktorzy naczelni wystosowali apel do czytelników o wsparcie mediów w trudnych czasach koronawirusa.
Izba Wydawców Prasy nagrała wideo z apelem, w którym solidarnie występują szefowie mediów o różnych opcjach: Paweł Fąfara (dzienniki i tygodniki regionalne Polska Press Grupy), Tomasz Sakiewicz („Gazeta Polska”), Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”), Jerzy Baczyński („Polityka”), Paweł Lisicki („Do Rzeczy) i Bogusław Chrabota (redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, jednocześnie prezes Izby Wydawców Prasy).
- Proszę was, wspierajmy się w tych trudnych chwilach. My będziemy was wspierać podając ważne i rzetelne informacje. Wy możecie nas wspierać kupując w kiosku i w internecie -
mówi Paweł Fąfara, redaktor naczelny dzienników i tygodników Polska Press Grupy w specjalnym nagraniu wideo, w którym występują także inni redaktorzy naczelni.
Tomasz Sakiewicz, szef „Gazety Polskiej" podkreśla, że choć gazety prezentują różne poglądy, to teraz występują ze wspólnym apelem o kupowanie ich w kioskach i w internecie. - Od tego zależy istnienie gazet - mówi Sakiewicz. I dodaje, że dzięki nim możliwe jest nie tylko budowanie wspólnot czytelników, ale także swobodna debata publiczna.
- Szanowni państwo, jak to we współczesnym świecie, więcej nas dzieli niż łączy. Ale jest jedna wspólna sprawa: piszemy na łamy naszych gazet. Piszemy po to, aby świat był lepszy i bardziej zrozumiały. Bez czytelnika nasza praca nie ma żadnego sensu. Pomóżmy sobie. Czytajcie prasę papierową i online - stwierdza Bogusław Chrabota, prezes IWP i redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.
Z uwagi na ograniczenia spowodowane epidemią koronawirusa i zamrożeniem gospodarki spadła też wielkość sprzedaży gazet, a także wpływów z reklam. Wiele redakcji zdecydowało o zmniejszeniu płac pracownikom, część gazet zniknęło z rynku, jak np. tygodnik "Wprost", w niektórych doszło do zwolnień pracowników.
Redkatorzy podkreślają, że niezależne media są przestrzenią debaty publicznej, która jest podstawowym elementem funkcjonowania każdego państwa i w efekcie ma wielkie znaczenie dla poziomu życia każdego obywatela.