Ankieta odnośnie koronawirusa. Objawy oceni aplikacja POLCOVID-19 stworzona przez polskich naukowców

Martyna Jaros
Ankieta odnośnie koronawirusa w formie aplikacji została stworzona przez polskich badaczy z Białegostoku. Aplikacja daje możliwość oceny indywidualnego ryzyka zakażenia koronawirusem, biorąc pod uwagę rejon Polski. Po wypełnieniu dwóch krótkich ankiet otrzymujemy wynik z sugestią odnośnie szansy złapania infekcji oraz garść porad, by uniknąć choroby koronawirusowej. Jednocześnie przyczyniamy się do tworzenia wirtualnej mapy rozprzestrzeniania się COVID-19 na terenie kraju.

Ankieta w formie aplikacji pomocna z ocenie ryzyka zakażenia się koronawirusem i wystąpienia COVID-19

Aplikacja POLCOVID-19 stworzona przez polskich badaczy z Uniwersytetu w Białymstoku ma dwukierunkowe znaczenie. Po stworzeniu konta na stronie polcovid.pl użytkownik jest proszony o wypełnienie dwóch krótkich ankiet. Odpowiedzi posłużą do indywidualnej oceny ryzyka zakażenia COVID-19, które aplikacja może zasugerować jako umiarkowane, możliwe, podwyższone lub wysokie. Twórcy podkreślają, że wynik nie stanowi porady lekarskiej, a wskazówkę odnośnie ryzyka zachorowania.

Otrzymamy również rekomendacje, odnoście właściwego zachowania podczas epidemii, które przygotowano na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Ministra zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS). Drugą funkcją aplikacji jest stworzenie wirtualnej mapy narażenia na zachorowanie.

W związku z zaistniałą sytuacją zauważyliśmy potrzebę stworzenia nowoczesnego narzędzia, które daje możliwość sprawdzenia ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w najbliższej okolicy oraz systematyzuje aktualne zalecenia i wytyczne. Każdy może odnaleźć swój powiat lub miasto i sprawdzić, ile osób w jego okolicy jest w grupie wysokiego, podwyższonego czy umiarkowanego ryzyka oraz jak wiele osób ma objawy COVID-19 – mówi dr Paweł Gajdanowicz z Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć w ankiecie odnośnie koronawirusa?

Po zalogowaniu się na stronie aplikacji (polcovid.pl) użytkownik zostaje poproszony o wypełnienie dwóch krótkich ankiet. Pierwsza ma formę kwestionariusza osobowego. Zawiera pytania dotyczące roku urodzenia, płci, grupy krwi, płci, liczby osób w gospodarstwie domowym, stosowanych leków immunosupresyjnych (to środki obniżające odporność stosowanie m.in. przez pacjentów po przeszczepie narządu) i najczęściej wybieranego środka transportu.

Druga ankieta zawiera pytania odnośnie ryzyka zakażenia koronawirusem. Dotyczą one występowania objawów takich jak kaszel, katar, zmęczenie, czy duszności. Jedno z pytań odnosi się do stosowania w ostatnim czasie leków przeciwgorączkowych, czyli obniżających temperaturę ciała. Inne sprawdzają możliwość kontaktu z osobą zakażoną i przebywanie na terenach o wysokim ryzyku zakażenia. Wypełnienie obu ankiet nie powinno zająć dłużej niż 10 minut.

Zdrowie

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dr Gajdanowicz podkreśla, że charakter aplikacji sprawia, że o jej użyteczności decyduje liczba zarejestrowanych użytkowników, czyli ilość wypełnionych ankiet. Im więcej osób dołączy do projektu i dołoży swoją cegiełkę, tym bardziej wiarygodne dane odnośnie aktualnej sytuacji epidemiologicznej kraju będą dostępne dla wszystkich.

Co po pandemii? Odpowiadają członkowie zespołu Pectus

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia