Ankieta odnośnie koronawirusa. Objawy oceni aplikacja POLCOVID-19 stworzona przez polskich naukowców

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Ankieta odnośnie koronawirusa w formie aplikacji została stworzona przez polskich badaczy z Białegostoku. Aplikacja daje możliwość oceny indywidualnego ryzyka zakażenia koronawirusem, biorąc pod uwagę rejon Polski. Po wypełnieniu dwóch krótkich ankiet otrzymujemy wynik z sugestią odnośnie szansy złapania infekcji oraz garść porad, by uniknąć choroby koronawirusowej. Jednocześnie przyczyniamy się do tworzenia wirtualnej mapy rozprzestrzeniania się COVID-19 na terenie kraju.

Ankieta w formie aplikacji pomocna z ocenie ryzyka zakażenia się koronawirusem i wystąpienia COVID-19

Aplikacja POLCOVID-19 stworzona przez polskich badaczy z Uniwersytetu w Białymstoku ma dwukierunkowe znaczenie. Po stworzeniu konta na stronie polcovid.pl użytkownik jest proszony o wypełnienie dwóch krótkich ankiet. Odpowiedzi posłużą do indywidualnej oceny ryzyka zakażenia COVID-19, które aplikacja może zasugerować jako umiarkowane, możliwe, podwyższone lub wysokie. Twórcy podkreślają, że wynik nie stanowi porady lekarskiej, a wskazówkę odnośnie ryzyka zachorowania.

Otrzymamy również rekomendacje, odnoście właściwego zachowania podczas epidemii, które przygotowano na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Ministra zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS). Drugą funkcją aplikacji jest stworzenie wirtualnej mapy narażenia na zachorowanie.

W związku z zaistniałą sytuacją zauważyliśmy potrzebę stworzenia nowoczesnego narzędzia, które daje możliwość sprawdzenia ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w najbliższej okolicy oraz systematyzuje aktualne zalecenia i wytyczne. Każdy może odnaleźć swój powiat lub miasto i sprawdzić, ile osób w jego okolicy jest w grupie wysokiego, podwyższonego czy umiarkowanego ryzyka oraz jak wiele osób ma objawy COVID-19 – mówi dr Paweł Gajdanowicz z Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć w ankiecie odnośnie koronawirusa?

Po zalogowaniu się na stronie aplikacji (polcovid.pl) użytkownik zostaje poproszony o wypełnienie dwóch krótkich ankiet. Pierwsza ma formę kwestionariusza osobowego. Zawiera pytania dotyczące roku urodzenia, płci, grupy krwi, płci, liczby osób w gospodarstwie domowym, stosowanych leków immunosupresyjnych (to środki obniżające odporność stosowanie m.in. przez pacjentów po przeszczepie narządu) i najczęściej wybieranego środka transportu.

Druga ankieta zawiera pytania odnośnie ryzyka zakażenia koronawirusem. Dotyczą one występowania objawów takich jak kaszel, katar, zmęczenie, czy duszności. Jedno z pytań odnosi się do stosowania w ostatnim czasie leków przeciwgorączkowych, czyli obniżających temperaturę ciała. Inne sprawdzają możliwość kontaktu z osobą zakażoną i przebywanie na terenach o wysokim ryzyku zakażenia. Wypełnienie obu ankiet nie powinno zająć dłużej niż 10 minut.

Dr Gajdanowicz podkreśla, że charakter aplikacji sprawia, że o jej użyteczności decyduje liczba zarejestrowanych użytkowników, czyli ilość wypełnionych ankiet. Im więcej osób dołączy do projektu i dołoży swoją cegiełkę, tym bardziej wiarygodne dane odnośnie aktualnej sytuacji epidemiologicznej kraju będą dostępne dla wszystkich.

Co po pandemii? Odpowiadają członkowie zespołu Pectus

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia