Silny ból w okolicy pępka? To może być migrena brzuszna. Jakie są objawy? Kto najczęściej na nią choruje?

Marta Siesicka-Osiak
Przyczyny pojawiania się migren brzusznych nie są do końca poznane. Naukowy dopatrują się ich m.in. w uwarunkowaniach genetycznych i nieprawidłowej pracy żołądka.
Przyczyny pojawiania się migren brzusznych nie są do końca poznane. Naukowy dopatrują się ich m.in. w uwarunkowaniach genetycznych i nieprawidłowej pracy żołądka. philipimage/123rf
Nawracający silny ból brzucha pojawiający się w okolicy pępka, przemijający w okresie od 2 do 72 godzin, niedający później żadnych dodatkowych objawów, może być zdiagnozowany jako migrena brzuszna. Najczęściej występuje u dzieci między 7. a 10. rokiem życia, ale przytrafia się też dorosłym. Sprawdź jakie objawy daje migrena brzuszna i jak ją leczyć.

Spis treści

Czym jest migrena brzuszna?

Migrena brzuszna to nawracający, ostry ból brzucha trwający kilka godzin lub dni. Towarzyszą mu objawy takie jak:

  • bladość skóry,
  • cienie pod oczami,
  • uderzenia gorąca,
  • utrata apetytu,
  • wymioty.

Jak podaje American Migraine Foundation:

Ból związany z migreną brzuszną pojawia się na ogół na środku brzucha, wokół pępka. Brzuch często jest opisywany po prostu jako obolały, a ból ma nasilenie umiarkowane do ciężkiego. Ataki trwają od 2 do 72 godzin, a pomiędzy nimi nie powinny występować żadne objawy.

Przypadłość ta najczęściej diagnozowana jest u dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Występuje stosunkowo często, dotykając do 4 proc. populacji dzieci i młodzieży.

Znane są także przypadki występowania takich dolegliwości u dorosłych. Japońskie czasopismo medyczne „Internal Medicine” opisuje przypadek 52-letniej kobiety, która odczuwała nawracający, silny ból brzucha.

Badania laboratoryjne i obrazowanie były poprawne, a leczenie dyspepsji czynnościowej (przyp. red. niestrawności) było nieskuteczne. Słabo zlokalizowany i silny ból brzucha, związany z jadłowstrętem, nudnościami i wymiotami, był zgodny z migreną brzuszną. Objawy zostały złagodzone przez loksoprofen i lomeryzynę, które są stosowane w leczeniu migreny.

Czynniki, które wymieniane są jako potencjalne wyzwalacze migrenowych bólów brzucha, są podobne to tych, które wskazuje się przy migrenowych bólach głowy:

  • stres,
  • nadmiar emocji,
  • zmęczenie,
  • dieta.

Dowiedz się więcej:

Jak rozpoznać migrenę brzuszną?

Migrenowe bóle brzucha mogą być mylone z innymi schorzeniami m.in. chorobami układu moczowo-płciowego, zaburzeniami pracy nerek, zapaleniem pęcherzyka żółciowego czy refluksem żołądkowo-przełykowym lub chorobą Leśniowskiego-Crohna i zespołem jelita drażliwego.

Tym, czym różni się ona od pozostałych chorób, jest brak jakichkolwiek objawów między występowaniem epizodów bólu oraz bardzo podobny przebieg ataku za każdym razem. Podstawowymi kryteriami w diagnostyce są:

  • co najmniej pięć podobnie przebiegających ataków bólu brzucha,
  • lokalizacja bólu w okolicach pępka,
  • tępy ból o umiarkowanym lub dużym nasileniu,
  • utrata apetytu,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bladość skóry,
  • ataki trwają 2-72 godziny, gdy nie są leczone lub są nieskutecznie leczone,
  • całkowity brak objawów między atakami,
  • ból nie łączy się z żadnym innym zaburzeniem.

Przyczyny i leczenie migreny brzusznej

Przyczyny występowania migren brzusznych nie są jeszcze poznane. Dotychczasowe badania sugerują, że mogą być wynikiem obciążeń genetycznych – 90 proc. dzieci cierpiących na to schorzenie miało rodzica lub rodzeństwo, u których występowała migrena.

Z kolei badania przeprowadzone na Sri Lance wykazały istotną korelację między objawami migreny brzusznej a ruchliwością żołądka, co może wskazywać na związek między atakami bólu brzucha a nieprawidłową pracą żołądka.

Według American Migraine Foundation w leczeniu ataków migreny brzusznej często wykorzystuje się metody stosowane w terapii innych postaci migreny. Należą do nich: terapia nawadniająca, szczególnie jeśli wystąpiły znaczne wymioty; niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); leki przeciw nudnościom i tryptany – leki stosowane do przerywania ataków migreny.

Na wybór metody leczenia wpływa w dużej mierze wiek pacjenta. Gdy migreny brzuszne są częste, lekarz można rozważyć przepisanie leków, zawierających substancje stosowane w terapii innych rodzajów migreny, takich jak: pizotifen, flunarazyna, propranolol, cyproheptadyna czy topiramat.

Źródła:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia