Zaburzenia psychiczne w młodości przyspieszają starzenie się
Badania naukowe wskazują, że zaburzenia psychiczne wpływają na kondycję fizyczną organizmu i powodują przyspieszenie biologicznych procesów starzenia się. Wraz z wiekiem mechanizmy naprawcze naszego organizmu działają coraz słabiej, przyczyniając się do upośledzenia wielu układów i rozwoju chorób takich jak rak, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe i choroby mózgu (demencja, alzheimer). Badacze chcą się jednak dowiedzieć, jaki wpływ na rozwój tych schorzeń u osób starszych mają doświadczenia z młodości. W tym celu przeprowadzono badania naukowe, których celem było zbadanie, jak zdrowie psychiczne, a szczególnie występowanie zaburzeń psychicznych, w wieku nastoletnim wpływa na fizyczny proces starzenia się organizmu.
Czytaj także: Psycholog lub psychiatra dostępny „od ręki”? Zgłoś się za darmo i bez skierowania do Centrum Zdrowia Psychicznego
W najnowszym badaniu opublikowanym 21 lutego 2022 w „Journal of the American Medical Association” badacze z Duke University Medical Center chcieli odpowiedzieć na pytanie, jaki jest związek między schorzeniami psychicznymi występującymi w młodości a przyspieszonym wiekiem biologicznym w wieku średnim. Naukowcy zbadali 910 uczestników z Nowej Zelandii w wieku 45 lat, którzy w wieku nastoletnim palili papierosy, byli otyli lub mieli zaburzenia psychiczne. Sprawdzono takie parametry jak tempo starzenia, prędkość chodu, wiek mózgu i wiek twarzy. Uczestnicy, którzy palili codziennie, byli otyli lub mieli zdiagnozowane zaburzenia psychiczne w okresie dojrzewania byli biologicznie starsi w wieku średnim niż osoby w tym samym wieku, ale bez tych doświadczeń.
Okazało się, że dorośli w średnim wieku cierpiący w młodości na zaburzenia psychiczne chodzili o 11,2 centymetra na sekundę wolniej, wiek ich mózgu był o 2,5 roku starszy, a ich twarz wyglądała na prawie 4 lata starszą niż u osób w tym samym wieku, ale niemających problemów psychicznych.
Opublikowane rok wcześniej badanie naukowców z tego samego ośrodka badawczego przeprowadzone na 1037 osobach obserwowanych do 45 roku życia, które w wieku nastoletnim doświadczyły zaburzeń psychicznych udowodniło powiązanie tych zaburzeń z przyspieszeniem procesu starzenia. Uczestnicy, którzy doświadczyli więcej objawów psychicznych, wykazywali szybsze tempo biologicznego starzenia się od osób, które były zdrowe psychicznie w młodości. Mieli oni także większe problemy ze słuchem, wzrokiem i równowagą, pogorszyły się również ich zdolności poznawcze oraz funkcjonowanie motoryczne. Takie oznaki starzenia zwykle pojawiają się u osób po 50. roku życia. Przyspieszone starzenie było widoczne również w wyglądzie badanych osób. Wygląd ich twarzy był oceniany na starszy niż faktyczny wiek biologiczny. Oznaki starzenia oceniano przy użyciu biomarkerów, testów klinicznych i raportów własnych.
Jak choroby psychiczne wpływają na zdrowie fizyczne?
Psychika jest nieodłącznie powiązana z ciałem człowieka, dlatego zaburzenia psychiczne wpływają również niekorzystnie na stan fizyczny. Choroby psychiczne to choroby przewlekłe, które często trwają latami. Tak długotrwały zły stan psychiczny przyczynia się do zaniedbywania zdrowia fizycznego. Przewlekły stres związany z zaburzeniami, diagnozowaniem ich, a następnie leczeniem oraz brak ruchu, niezdrowa dieta i często również przyjmowanie wielu leków przyczyniają się do pogorszenia kondycji fizycznej, występowania innych chorób współistniejących oraz wcześniejszego starzenia się organizmu.
– Wyniki badań sugerują, że profilaktyka psychopatologii i monitorowanie osób z zaburzeniami psychicznymi pod kątem oznak przyspieszonego starzenia mogą mieć potencjał do zmniejszania nierówności zdrowotnych i przedłużania zdrowego życia – czytamy w wynikach badania.
Źródła:
- Association of Treatable Health Conditions During Adolescence With Accelerated Aging at Midlife JAMA Network Pediatrics
- Association of History of Psychopathology With Accelerated Aging at Midlife JAMA Network Psychiatry