Lekarz internista – czym się zajmuje i jakie choroby leczy? Sprawdź, czym się różni lekarz internista od lekarza POZ?

Patrycja Zagórska
Lekarz internista jest specjalistą od chorób wewnętrznych.
Lekarz internista jest specjalistą od chorób wewnętrznych. 123rf.com
Internista to lekarz zajmujący się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem narządów wewnętrznych. W późniejszym stadium rehabilitacją oraz ogólną oceną stanu pacjenta. Z racji swej wszechstronności jest duże zapotrzebowanie na lekarzy tej specjalizacji. Internista jest pierwszym ratunkiem, do jakiego się udajemy, w przypadku dolegliwości zdrowotnych i innych niepokojących schorzeń.

Czym zajmuje się lekarz internista?

Interna jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej wymagających specjalizacji lekarskich. Zajmuje się leczeniem chorób wewnętrznych narządów. W jej zakres wchodzi:

  • Diagnostyka.
  • Profilaktyka.
  • Ogólna kontrola stanu zdrowia.

Jest to najstarsza nauka, w której traktuje się człowieka holistyczne. Oznacza to, że nie należy leczyć tylko chorej części ciała, lecz cały organizm, gdyż na nasz stan zdrowia składa się stan ciała oraz ducha i umysłu. Z tego wynika, iż jest to fundament ogólnej zdrowotnej. Z interną spotykamy się najczęściej, gdyż walczy z często występującymi chorobami narządów wewnętrznych.

Zobacz także: Zakaz udawania lekarza w reklamie „to zmiana w dobrym kierunku”. Reklama nie może wprowadzać w błąd i oszukiwać pacjenta

Kto to lekarz internista?

Internista umie oceniać pracę narządów wewnętrznych, a co za tym idzie, podaje diagnozę, po wcześniejszym wywiadzie i powiązaniu objawów. Umie ocenić stan schorzenia, czy jest poważne i w razie braku możliwości leczenia pacjenta swoimi zasobami wiedzy bądź potrzeby dalszego diagnozowania, czy specjalistycznego leczenia, kieruje pacjenta do lekarza innej specjalizacji. Potrafi także sam wykonać niektóre zabiegi medyczne. Z racji wszechstronnych możliwości w leczeniu pacjentów, jest uznawany za lekarza pierwszego kontaktu. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż od niego często zależy dalszy los pacjenta, czasem nawet życie. To on musi zdiagnozować człowieka i szybko udzielić mu pomocy, bądź pokierować w odpowiednie ręce. W przypadku ciężkich chorób diagnostyka bywa trudna do rozpoznania. Internista może pracować w przychodniach zdrowia jako lekarz POZ, jako lekarz pierwszego kontaktu w szpitalnych Izbach Przyjęć, w obsadzie Karetek Pogotowia Ratunkowego oraz przede wszystkim na szpitalnych oddziałach chorób wewnętrznych.

Co robić w przypadku nagłych problemów zdrowotnych? Te objawy są częste. Kiedy powinny zaniepokoić? Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Boli, swędzi, piecze? Zobacz, co robić! Kiedy na pogotowie, ...

Czym zajmuje się lekarz internista?

Internista jest uznawany za jeden z trudniejszych zawodów świata medycznego. Specjalizacja, na której się opiera, jest ciężka i potrzeba wiele czasu, by zaznajomić wszystkie jego odłamy. To on decyduje czy potrzebna jest wizyta u innego specjalisty i od niego zależą dalsze losy pacjenta. Internista musi sprawnie oceniać prawidłową pracę wszelkich narządów człowieka. Z racji całościowej wiedzy dotyczącej organizmu człowieka, ma zdolność do szybkiego zdiagnozowania pacjenta. Internista leczy schorzenie większości układów organizmu człowieka, czyli układu:

  • Oddechowego.
  • Pokarmowego.
  • Kostno-stawowego.
  • Moczowego.
  • Odpornościowego.

Posiada również wiedzę w dziedzinie chorób endokrynologicznych, alergicznych, metabolicznych i reumatologicznych. Fizjologia człowieka to temat, który specjalista chorób wewnętrznych musi znać bardzo dobrze. Internista musi poradzić sobie również z wykonywaniem prostych zabiegów medycznych będących podstawową pomocą poprawiającą ogólny stan zdrowia pacjenta.

Internista podczas wizyty zobowiązany jest przeprowadzić diagnozę. Polega ona na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz badaniu przedmiotowym, czasem palpacyjnym. W przypadku braku pewności bądź konieczności prowadzenia szczegółowych badań dotyczących danej części ciała, lekarz kieruje do specjalisty innej specjalizacji czy szpitala.

W przypadku diagnozowanie i leczenia chorób, które leżą w gestii internisty, udziela on wszelkich zaleceń lekarskich, wystawia recepty, przepisuje i dawkuje leki, wypisuje skierowania na konsultacje i rehabilitację potrzebną do całkowitego powrotu do zdrowia.

Internista zajmuje się również profilaktyką zdrowotną. Lekarz właśnie tej specjalizacji jest odpowiednią osobą do tego, by zmierzyć ciśnienie, przeprowadzić badanie jamy brzusznej lub tarczycy, wykonać badanie ucha za pomocą wziernika, wypisać skierowanie na profilaktyczne badania krwi lub moczu, albo zakwalifikować do szczepienia ochronnego. Wyjaśnia on również wszystkie nasze zastrzeżenia dotyczące danego zabiegu czy powikłań poszczepiennych.

Lekarz internista a lekarz POZ

Definicja lekarza POZ to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Tym lekarzem najczęściej jest lekarz pierwszego kontaktu w rejonowych przychodniach zdrowia, do których zapisujemy się z wyprzedzeniem na wizytę. Lekarze POZ oprócz swych umiejętności powinni wykazywać się empatia oraz okazywać szacunek pacjentowi. Udzielanie bezinteresownej pomocy powinno być w ich zwyczaju. Zamiast szukać informacji na temat leczenia, dawkowania leków, czy informacji dotyczących wyjazdu do sanatorium, możemy udać się do internisty. Jeśli potrzebujemy zwolnienie lekarskie bądź wniosek o leczenie przedrentowe, warto się udać właśnie do niego.

Podczas uzupełniania deklaracji wyboru lekarza POZ, warto wiedzieć czym różni się lekarz internista od lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny musi posiadać wiedzę dotyczącą również pediatrii, jak i geriatrii. Leczy on osoby w różnym wieku, często całych rodzin. Natomiast internista zajmuje się leczeniem osób dorosłych, czyli takich, którzy ukończyli 18 lat.

Zobacz też:

Lekarze, którzy dzielą się swoją wiedzą na Instagramie i blogach. Skąd taki pomysł na życie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia