Spis treści
Jak przyspieszyć wizytę u specjalisty? Sprawdź terminy
Nawet, gdy posiadamy już skierowanie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej do lekarza specjalisty na NFZ, musimy się liczyć z długim terminem oczekiwania na wizytę. Duże placówki medyczne, które mają już określoną renomę, są bardziej oblegane przez pacjentów, co sprawia, że trudniej jest się do nich dostać, a terminy oczekiwania do specjalistów są bardzo długie.
Pacjenci również często wybierają placówki już im znane, a tymczasem stosunkowo blisko mogą znajdować się inne, gdzie termin wizyty jest znacznie krótszy. Należy bowiem pamiętać, że obecnie nie obowiązuje już rejonizacja i pacjent może się zapisać do lekarza również poza miejscem swojego zamieszkania.
Warto wtedy skorzystać z informatora o terminach leczenia dostępnego na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia lub w Serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia pacjent.gov.pl. W tym celu należy wejść na stronę terminyleczenia.nfz.gov.pl lub pacjent.gov.pl/terminy-leczenia i skorzystać z wyszukiwarki.
Możemy tam znaleźć świadczenia na NFZ dla dzieci i dorosłych, dostępne w całym kraju. Strona ułatwia wyszukanie pierwszego wolnego terminu do lekarza lub przychodni. W celu umówienia wizyty należy skontaktować się z wybraną placówką i ustalić termin pierwszej wizyty.
Zobacz również: Sanatorium na NFZ – jak długo trzeba czekać?
Skierowanie „na cito” – co to jest i do czego upoważnia?
Lekarz Podstawowej Opieki zdrowotnej wypisując skierowanie do specjalisty na wizytę lekarską, badanie lub zabieg ma do dyspozycji dwie kategorie medyczne przypisujące pacjenta do grupy oczekujących ze względu na jego stan zdrowia:
- przypadek pilny – określany też jako „cito” (łac. cito – szybko) oznacza, że pacjentowi należy udzielić świadczenia jak najszybciej, w pierwszej kolejności przed pacjentami z kategorii „przypadek stabilny”, ze względu na możliwość nagłego pogorszenia się jego stanu zdrowia lub zmniejszenia możliwości powrotu do zdrowia,
- przypadek stabilny – to pacjent, który nie wymaga pilnej pomocy.
Kategorię medyczną na skierowaniu określa lekarz, ale jeśli uważasz, że twój stan wymaga pilnej pomocy, to możesz to zasugerować medykowi. Czasem może się bowiem zdarzyć, że lekarz np. zapomni o dopisaniu takiej adnotacji. Nie zawsze skierowanie „na cito” oznacza dostanie się do specjalisty w ciągu kilku dni, ale w porównaniu do czasu oczekiwania w przypadku stabilnym znacznie przyspiesza termin wizyty.
Natomiast jeśli w trakcie oczekiwania na wizytę twój stan zdrowia znacznie się pogorszy, możesz udać się do lekarza POZ i poprosić o powtórne wypisanie skierowania i zmianę kategorii na „cito”. Po badaniu lekarz może zmienić wcześniejszą kategorię medyczną, dzięki czemu twoja wizyta zostanie przesunięta na wcześniejszy termin.
Do tych specjalistów nie potrzebujesz skierowania
Nie do każdej poradni czy lekarza specjalisty potrzebujesz skierowania od lekarza POZ. Do tych specjalistów zapiszesz się bezpośrednio, bez konieczności wcześniejszej wizyty u internisty:
- ginekolog,
- położnik,
- dentysta,
- wenerolog,
- onkolog,
- psychiatra.
Grupy osób uprzywilejowanych w przypadku świadczeń opieki zdrowotnej
Warto również sprawdzić, czy nie należymy do grupy osób, którym świadczenia są udzielane w pierwszej kolejności. Według art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych poza kolejnością z wizyty u specjalisty oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach mogą skorzystać:
- kobiety w ciąży,
- dzieci do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
- inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci,
- osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osoby, które uzyskały tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”.
Zobacz także: Leczyłeś się u specjalisty? Może zadzwonić do Ciebie ankieter od NFZ.
Skierowanie nie jest również wymagane w celu uzyskania świadczeń:
- w zakresie leczenia uzależnień od alkoholu, narkotyków i innych: dla osób zgłaszających się z powodu uzależnienia oraz dla osób zgłaszających się z powodu współuzależnienia,
- psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych dla dzieci i młodzieży.