Spis treści
GIF wstrzymał w obrocie lek na schizofrenię. Jaki jest powód decyzji?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzje o wstrzymaniu w obrocie leku RISPERIDONE TEVA (Risperidonum) dostępnego w formie proszku i rozpuszczalnika do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu o pojemnościach 37,5 mg oraz 25 mg.
– Przesłanką wstrzymania obrotu produktem leczniczym jest uzasadnione podejrzenie tego, że produkt nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom – informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Jak podkreśla GIF, decyzje zostały wydane w następstwie negatywnego wyniku badań jakościowych i mają one charakter prewencyjny, zmierzający do zabezpieczenia pacjentów przed wprowadzeniem po raz pierwszy do obrotu niepełnowartościowego produktu. Wynik badania, które zostało przeprowadzone przez Narodowy Instytut Leków, „wykazał nieprawidłowości w zakresie parametru uwalnianie, w określonym punkcie czasowym i temperaturze”.
– Główny Inspektor Farmaceutyczny uznał, że dla ochrony zdrowia i życia pacjentów, którzy mogliby przyjąć produkt leczniczy niespełniający wymagań jakościowych, uzasadnione i konieczne było nadanie niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności – czytamy w komunikacie wydanym przez GIF.
Tabletki na ból gardła wycofane z obrotu. Mogą zawierać metalowe elementy
Główny Inspektor Sanitarny poinformował o wycofaniu tabletek na ból gardła. Suplement diety zawierający w swoim składzie propolis może być zanieczyszczony fragmentami metalu. Nie spożywaj tabletek do ...
Lek na schizofrenię wstrzymany w obrocie. Szczegóły dotyczące leku
GIF wstrzymał w obrocie wszystkie serie leku RISPERIDONE TEVA (37,5 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu) o następujących numerach GTIN:
opakowanie 1 fiol. proszku + 1 strzyk. + 2 igły + 1 adapter nr GTIN 05909991457921
opakowanie 2 fiol. proszku + 2 strzyk. + 4 igły + 2 adaptery nr GTIN 05909991457945
opakowanie 5 fiol. proszku + 5 strzyk. + 10 igieł + 5 adapterów nr GTIN 05909991457938
podmiot odpowiedzialny: Teva B.V. z siedzibą w Haarlem, Holandia
nr pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 26488
Wstrzymane w obrocie zostały także wszystkie serie leku RISPERIDONE TEVA (25 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu) o numerach GTIN:
opakowanie 1 fiol. proszku + 1 strzyk. + 2 igły + 1 adapter nr GTIN05909991457952
opakowanie 2 fiol. proszku + 2 strzyk. + 4 igły + 2 adaptery nr GTIN05909991457969
opakowanie 5 fiol. proszku + 5 strzyk. + 10 igieł + 5 adapterów nr GTIN05909991457976
podmiot odpowiedzialny: Teva B.V. z siedzibą w Haarlem, Holandia
nr pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 26487
Niniejsze decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności.
Od 1 stycznia 2025 r. nowa lista leków refundowanych. Są na niej m.in. leki na raka
Ministerstwo Zdrowia podało nową listę leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Znalazło się na niej 31 nowych cząsteczko–wskazań stosowanych m.in. w onkologii, kardiolo...
Na co działa Risperidone Teva?
Risperidone Teva (Risperidonum) to lek z grupy leków przeciwpsychotycznych. Jest stosowany w leczeniu podtrzymującym schizofrenii, tj. stanu, w którym pacjent widzi, słyszy lub czuje rzeczy nieistniejące, wierzy w rzeczy nieprawdziwe, odczuwa niezwykłą podejrzliwość lub splątanie.
Lek Risperidonum jest przeznaczony dla pacjentów, którzy aktualnie są leczenie doustnymi lekami przeciwpsychotycznymi (np. tabletki, kapsułki). Risperidone Teva może pomóc złagodzić objawy choroby i zapobiec ich nawrotom.
Produkt dla dzieci wycofany z popularnego sklepu. „Przekroczony limit drobnoustrojów”
Puder dla dzieci, który można kupić w popularnej sieci sklepów na terenie całej Polski, został wycofany ze sprzedaży. Powodem jest przekroczony limit drobnoustrojów. Jego użycie może spowodować reakcj...
Źródła:
Decyzja wstrzymania w obrocie Główny Inspektorat Farmaceutyczny
Decyzja wstrzymania w obrocie Główny Inspektorat Farmaceutyczny
Risperidone Teva - proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu Medycyna Praktyczna