Artyści tworzą dla lekarzy
Za największych bohaterów pandemicznej rzeczywistości uznajemy wszystkich tych, którzy pracują by innym żyło się lepiej, często ryzykując swoje zdrowie i życie. Na szczególne uznanie zasługuje służba zdrowia, do której płynie wiele wyrazów wsparcia - zarówno ze strony wielkich firm, jak i indywidualnych osób a także artystów. Ci ostatni postanowili stworzyć niezwykłe grafiki, które honorują lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych stojących w pierwszej linii frontu walki z COVID-19.
Za grafiki odpowiadają twórcy zrzeszeni w ramach agencji kreatywnej McCann. Jaka koncepcja towarzyszyła powstaniu prac? McCann tak opisuje swój projekt:
Ciężkie czasy zawsze przynoszą wielkich bohaterów i prawie zawsze pozostają oni anonimowymi osobami, które bezinteresownie i odważnie poświęcają się dla dobra innych. (...) Ci odważni ludzie zostali z powodzeniem wysunięci na pierwszy plan i docenieni dzięki dużej kampanii McCann zatytułowanej „DZIĘKUJEMY WAM, LEKARZE”.
Inicjatywa objęła wiele kreacji twórców zrzeszonych w ramach agencji McCann, którzy zaprojektowali w sumie prawie sto plakatów.
W mediach społecznościowych agencja wylansowała hashtag #supportthedoctors, pod którym można znaleźć liczne formy wsparcia dla medyków na całym świecie.
Jana Savić Rastovac z McCann Beograd wskazuje: Ideą kampanii #supportthedoctors było zwiększenie świadomości ludzi na temat obecnej sytuacji oraz znaczenia solidarności i wsparcia dla pracowników służby zdrowia, którzy codziennie ryzykują życiem i walczą za nas wszystkich.
Grafiki z obu kampanii pojawiły się na ulicach Belgradu, Zagrzebia, Sarajewa, Podgoricy, Skopje i Tirany. Jak w Polsce wspieramy służby medyczne?
Oklaski i transparenty
Liczne akcje honorujące służby medyczne obiegły świat. W Polsce 7 kwietnia - w Światowy Dzień Zdrowia - Polacy wyszli na balkony lub stanęli w otwartych oknach, aby bić brawo wszystkim tym, którzy ratują życie. W sieci po godzinie 13. pojawiły się filmy i zdjęcia pod hasłem #BrawaDlaWas, na których rzesze ludzi oklaskują medyków w podziękowaniu za ich pracę.
Wiele osób w trakcie przymusowej izolacji postanowiło także wywiesić transparenty ze słowami wsparcia bądź podziękowania.
Podobne gesty pojawiły się - i wciąż pojawiają - w wielu miejscach na całym globie. Niektóre akcje mają większy rozmach, takie jak ta w Rio de Janeiro. Monumentalną figurę Chrystusa Odkupiciela "ubrano" w fartuch medyczny oraz stetoskop za pomocą barwnej projekcji. Organizatorzy przedsięwzięcia podziękowali w ten sposób lekarzom walczącym z koronawirusem na całym świecie. Na pomniku zostało także wyświetlone słowo „dziękuję” zapisane w kilku językach:
- portugalskim
- hiszpańskim
- angielskim
- niemieckim
- włoskim
- chińskim
- francuskim
- arabskim
- rosyjskim
JesteśMY z Wami
Akcje społeczne wspierające polskich lekarzy rozpoczęły się już na samym początku pandemii. 16 marca ruszyła akcja JesteśMY z Wami, która powstała jako inicjatywa oddolna. Miała ona na celu symboliczne pokazanie pracownikom medycznym i wszystkim, którzy walczą z koronawirusem, że jesteśMY z nimi, wspieramy ich, nie przeszkadzamy oraz dajemy im w spokoju pracować.
Więcej na temat akcji dowiesz się z poniższego artykułu: