Spis treści
Użądlenie osy lub ugryzienie innego owada — jak łagodzić objawy?
Większość ludzi reaguje na użądlenie osy lub ugryzienie komara w umiarkowanie intensywny sposób. Najczęściej na skórze pojawia się zaczerwienienie, niekiedy lekka opuchlizna i towarzyszące jej swędzenie i dolegliwości bólowe. Najpopularniejszym domowym sposobem na radzenie sobie z odczynem po ukąszeniu jest przyłożenie okładu z lodu bądź przekrojonej cebuli.
Sprawdź też: Jadowity pająk przebija skórę i wpuszcza jad. Dla kogo kolczak zbrojny jest groźny?
Jednak nie każde ugryzienie powinno być dezynfekowane alkoholem i nie na każde zadziała taki sam okład. Niektóre z nich wymagają konsultacji z lekarzem i zastosowania silniejszych leków. Sprawdź w galerii, kiedy owady mogą zaatakować i jak skutecznie opatrzeć ukąszone miejsce.
Kiedy użądlenie osy, pszczoły i szerszenia jest niebezpieczne?
Zwykle użądlenie przez owada powoduje łagodne objawy, które mogą być dokuczliwe, ale nie są niebezpieczne dla zdrowia i dość szybko ustępują. Jednak zdarza się tak, że użądlenie osy czy pszczoły może być groźne dla osób z nadwrażliwością na ich jad.
Zobacz także: Kontakt z tymi owadami może zabić. Nie tylko Ewa Sałacka zmarła „od osy”. Jak uniknąć użądlenia osy lub pszczoły?
Często bywa tak, że osoby te nie wiedzą o uczuleniu, dopóki nie zostaną użądlone przez owada. Reakcja alergiczna związana jest z obecnością w organizmie podwyższonych wartości przeciwciał z grupy IgE. Są one wytwarzane po kontakcie ze składnikami jadu, a przede wszystkim z zawartymi w nim białkami.
W wyniku reakcji alergicznej może dojść do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego, który powoduje wystąpienie objawów takich jak:
- duszność,
- kaszel,
- obrzęk,
- mdłości,
- wymioty,
- ból brzucha,
- biegunka,
- osłabienie,
- dreszcze,
- pokrzywka,
- świąd nosa lub oczu.
Może także nastąpić spadek ciśnienia krwi i omdlenie. Jeśli osobie uczulonej, u której pojawi się nagła i silna reakcja alergiczna, jaką jest wstrząs anafilaktyczny, nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc, może dojść do zgonu w wyniku obrzęku krtani i zaburzeń krążenia.
Czytaj też: Czy żądło pszczoły trzeba wyciągnąć? Jak to zrobić krok po kroku?
Wstrząs anafilaktyczny jest szczególnie groźny dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku oraz chorujących przewlekle zwłaszcza na choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze) i oddechowego (astma).
Sprawdź także:
Co robić w przypadku wstrząsu anafilaktycznego? Pierwsza pomoc
Anafilaksja najczęściej występuje po użądleniu przez osy i pszczoły. Odczyn w postaci zaczerwienienia, świądu czy bólu może pojawić się od kilku minut do nawet kilku godzin po ukąszeniu. W tym czasie może również nastąpić reakcja anafilaktyczna, która rozwija się bardzo gwałtownie i stale postępuje. Bardzo ważne jest jak najszybsze udzielenie pomocy, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się alergenu.
- W pierwszej kolejności trzeba jak najszybciej usunąć żądło (w przypadku użądlenia pszczoły) lub odpędzić owada (osa nie zostawia żądła, ale kłuje nim kilkukrotnie).
- Następnie najlepiej jest położyć chorego z nogami uniesionymi ku górze. Jeśli jednak ma on problemy z oddychaniem, powinien usiąść.
- Jeśli osoba użądlona wie, że jest uczulona na jad, powinna mieć zawsze przy sobie adrenalinę (epinerfynę). Trzeba ją podać domięśniowo, w przednio-boczną powierzchnię uda w jego górnej części.
- Następnie wezwać pogotowie dzwoniąc pod numer 112 lub 999.
Sprawdź, kiedy owad może użądlić, jakie są tego objawy oraz jak je złagodzić: