Urolog - czym się zajmuje i kiedy należy się do niego zgłosić? [Lista chorób]

Paulina Dragan
Urolog jest lekarzem specjalizującym się w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego.
Urolog jest lekarzem specjalizującym się w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego. 123rf.com
Urolog jest lekarzem zajmującym się leczeniem dolegliwości związanych z układem moczowo-płciowym. Ze względu na dość intymny charakter tego typu schorzeń, wiele osób obawia się wizyty u tego specjalisty, a niejednokrotnie wręcz jej unika. Warto zatem dowiedzieć się, z jakimi objawami należy udać się do urologa i jak przygotować się do takiego spotkania.

Urolog - czym się zajmuje?

Urolog specjalizuje się w badaniu i leczeniu chorób układu moczowo-płciowego. Chodzi tutaj zarówno o schorzenia męskich narządów płciowych, jak i o choroby nerek i pozostałych części układu moczowego u pacjentów obu płci. Urolog diagnozuje także wrodzone oraz nabyte wady w budowie tych narządów. Schorzeniami tego typu u najmłodszych pacjentów zajmuje się natomiast urolog dziecięcy.

Najważniejsze choroby, które diagnozuje i leczy urolog to:

  • Schorzenia zewnętrznych narządów płciowych u mężczyzn (stulejka, wodniak jądra, wnętrostwo, załupek);
  • Infekcje i stany zapalne kobiecych i męskich narządów płciowych (np.https://stronazdrowia.pl/grzybica-penisa-infekcja-intymna-u-mezczyzn-przyczyny-i-metody-leczenia-grzybicy-pracia-jaka-masc-stosowac/ar/c14-14210827;grzybica prącia[/a].
  • Infekcje i stany zapalne dróg moczowych.
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie pęcherza (m.in. popuszczanie lub zaleganie moczu).
  • Kamica układu moczowego.
  • Krwiomocz.
  • Żylaki powrózka nasiennego.
  • Torbiele nerek.
  • Łagodny przerost stercza.
  • Zaburzenia erekcji.
  • Impotencja.
  • Przerost prostaty.
  • Nowotwór prostaty, jąder, nerek i pęcherza moczowego.

Przeczytaj więcej:

Przed wizytą u urologa - jak się przygotować?

Planowana wizyta u urologa to dla wielu pacjentów bardzo stresujące wydarzenie. Musimy się zatem przygotować do niej przede wszystkim psychicznie. Należy pamiętać, że jest to specjalista, który ma nam pomóc, dlatego nie powinniśmy się go wstydzić.

Mając świadomość tego, że będziemy badani również w okolicach naszych stref intymnych, przed pójściem do urologa powinniśmy zadbać o ich odpowiednią higienę. Lekarz będzie chciał przede wszystkim wiedzieć, z jakimi dolegliwościami się do niego zgłaszamy, ale musi on także poznać historię naszych wcześniejszych chorób. W związku z tym, na wizytę zabierzmy ze sobą wszelkie istotne wyniki badania krwi i moczu, a także prześwietlenia i USG narządów moczowo-płciowych. Musimy także przekazać lekarzowi informacje o wszystkich przyjmowanych przez nas lekach, w tym również o ziołach, jeśli je spożywamy.

Wizyta u urologa - jak wygląda badanie urologiczne?

Tak jak w przypadku każdego pierwszego spotkania z lekarzem, musi on przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem. Urolog będzie nas wypytywał o dolegliwości, jakie nam doskwierają, a także o schorzenia, na jakie leczymy się aktualnie oraz te, z którymi zmagaliśmy się w przeszłości. Tak jak już wspomniano, będzie chciał także poznać listę przyjmowanych przez nas na co dzień leków.

Pamiętajmy, aby nie wstydzić się żadnych szczegółów naszych schorzeń. Im lepiej je opiszemy, tym łatwiej będzie urologowi postawić diagnozę, a następnie wdrożyć właściwe leczenie. Jeśli zatem chcemy pozbyć się problemu, bądźmy zupełnie szczerzy.

Badanie urologiczne mężczyzn

Po przeprowadzeniu wywiadu i poznaniu problemu pacjenta, urolog może przystąpić do wykonania badania urologicznego. W przypadku mężczyzn, u których przypuszcza on choroby zewnętrzne, niezbędne jest badanie naoczne. Jeśli jest to ból jądra, lekarz wykonuje badanie dotykowe obu jąder, a czasem także ich USG.

W sytuacji, gdy problemem jest prostata, konieczne jest wykonanie badania per rectum, czyli przez odbyt. Aby było to możliwe, urolog wsuwa jeden lub dwa palce w odbyt pacjenta i dotykowo ocenia kształt, a także rozmiar prostaty. Badanie to z pewnością nie należy do szczególnie przyjemnych, jednak jest ono niezbędne, gdy u pacjenta pojawiają się dysfunkcje związane z działaniem tego ważnego gruczołu.

Badanie urologiczne kobiet

Jeśli chodzi o kobiety, badanie u urologa polega przede wszystkim na dotykowej ocenie podbrzusza, okolic lędźwiowych kręgosłupa i oczywiście okolic krocza, a także przebiegu i ujścia cewki moczowej. Bardzo często wykonywane jest także badanie ultrasonograficzne z wypełnionym pęcherzem.

Urolog - jakie badania może zlecić?

Oprócz badania dotykowego urolog może także zdecydować o tym, iż konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Może być to badanie ogólne moczu, badanie PSA oraz poziom testosteronu. Tak jak już wspomniano, wykonywane są również nieinwazyjne badania obrazowe, takie jak USG, urografia (USG układu moczowego z kontrastem) lub zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej (pozwala wykryć kamienie w układzie moczowym).

W niektórych przypadkach konieczne okazuje się także wykonanie badań inwazyjnych. Jest to przezodbytnicze badanie prostaty sondą, wziernikowanie pęcherza moczowego lub badanie urodynamiczne, podczas którego ocenia się ciśnienie w pęcherzu.

Kiedy należy zgłosić się do urologa?

Istnieje szereg dolegliwości, które powinny skłonić nas do umówienia się na wizytę do urologa. Należą do nich między innymi:

  • Problemy z oddawaniem moczu (np. nietrzymanie moczu).
  • Ból lub pieczenie podczas oddawaniu moczu.
  • Zmiany w wyglądzie moczu (np. krew lub ropa w moczu, widoczne spienienie moczu, ciemniejszy niż zwykle kolor moczu).
  • Zaburzenia dotyczące ilości oddawanego moczu (np. powyżej 7 razy na dobę lub bardzo mało moczu).
  • Ból lub obrzęk jąder.
  • Uczucie parcia na pęcherz.
  • Ból w okolicach podbrzusza wynikający z urazu.
  • Pieczenie lub swędzenie cewki moczowej.
  • Zmiana wyglądu prącia (np. zaczerwienienia lub obrzęki).
  • Dolegliwości bólowe w dolnej części pleców.
  • Obrzęk nóg.

Spotkania Medyczne: Nietrzymanie moczu (odcinek 10)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Werka

przede wszystkim należy uświadamiać że każdy specjalista może pomóc żyć w zdrowiu, my z mężem jesteśmy po 40-tce ja regularnie badam się u ginekologa cytologia usg piersi i mąż u urologa, ja jeszcze badam swoje piersi w każdym cyklu w domu za pomocą rękawicy femi glove. czujemy że przynajmniej nic nas nie zaskoczy

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia