Uporczywy ból głowy i przewlekły katar? To mogą być kamienie nosowe. Skąd się biorą i jak je rozpoznać?

Marta Siesicka-Osiak
Przewlekły ból okolic nosa, krwotoki i ciągły katar mogą świadczyć o obecności kamieni nosowych.
Przewlekły ból okolic nosa, krwotoki i ciągły katar mogą świadczyć o obecności kamieni nosowych. zdjęcie ilustracyjne / Drazen Zigic / Freepik
Migrenowe bóle głowy, podejrzana wydzielina z nosa i częste krwotoki to sygnał, że należy udać się do lekarza. Jedno proste badanie może pozwolić na pozbycie się tych dolegliwości, jeśli okaże się, że przyczyną są kamienie nosowe. Pacjentka, która trafiła do wietnamskiego szpitala cierpiała z ich powodu przez 30 lat!

Spis treści

W jej nosie znaleziono guza wielkości orzecha włoskiego!

Jak podaje VTV, 69-letnia Wietnamka trafiła do szpitala z objawami, które utrzymywały się u niej od 30 lat! Miała przekrwioną błoną śluzową nosa, mętny, cuchnący katar i odczuwała ból okolic nosa. Często zdarzały jej się także krwotoki z nosa. W ostatnim czasie jej stan się pogorszył.

Lekarze przeprowadzili wywiad ze starszą kobietą oraz wykonali badanie endoskopowe. Okazało się, że w jamie nosowej pacjentki znajduje się twardy guz, który uciska szczeliny nosowe i powoduje niedrożność oraz martwicę błony śluzowej nosa. Po wykonaniu tomografii komputerowej zatok przynosowych stwierdzono, że guz ma wymiary 3x 4 cm!

Kobieta przeszła laparoskopową operację zatok nosowych w celu usunięcia zalegającej masy i poszerzenia dróg drenażowych zatok. Okazało się, że guz widoczny w badaniach, to… kamień nosowy. Był tak duży, że musiał zostać podzielony na kawałki i usunięty przez usta. Po operacji ustąpiły wszystkie objawy, z którymi pacjentka borykała się przez lata.

Skąd się biorą kamienie nosowe?

Wbrew pozorom kamienie nosowe to dość powszechna przypadłość, choć słyszy się o nich rzadziej niż np. o kamieniach nerkowych czy żółciowych. Przyczyną ich powstawania jest odkładanie się w nosie substancji mineralnych wokół ciała obcego. Ciałem obcym są nie tylko fragmenty przedmiotów czy drobne ziarenka wsadzone do otworu nosowego, ale także skrzepy krwi czy grudki śluzu.

Na początku można nie zauważyć powstawania kamieni nosowych, które stopniowo prowadzą do przewlekłego przekrwienia błony śluzowej nosa. Z czasem pojawiają się: cuchnący katar, bóle głowy, niedrożność i/lub krwotoki z nosa oraz zaburzenia węchu.

W zależności od umiejscowienia, wielkości i składu kamieni mogą one dawać różne objawy i powikłania. Wśród potencjalnych skutków nieusunięcia kamieni nosowych wymienia się:

  • przewlekły nieżyt nosa,
  • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych,
  • odleżyny,
  • perforacja przegrody nosowej,
  • martwica bocznej ściany jamy nosowej.

Obecność kamieni w jamie nosa nie jest oczywista nawet dla lekarzy, dlatego zdarza się, że są mylone z innymi schorzeniami. Jednak łatwo można je wykryć za pomocą rynoskopii, czyli wziernikowania nosa.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aneczka
A trzebabyło nosić czapkę jak babcia mówiła. Też mam problem z zatokami wyjełam ostatnio aero go mojego dziecka. Teraz sama się nebulizuje i słucham wgranej bajki.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia