Jak zmienia się rynek pracy po pandemii koronawirusa?
Zdaniem ekspertów pytaniem nie jest to, czy rynek pracy ulegnie zmianom, ale to, jak się zmieni. Zdaniem Joanny Koper, ekspertki edukacyjnej z Perspektywy Women in Tech – na znaczeniu zyskają m.in. zawody kluczowe dla biznesu i gospodarki, które rozwijają kompetencje przyszłości oraz pozwalają zdobyć twardą wiedzę i praktyczne umiejętności. Ekspertka zwraca też uwagę na to, że popularnością będą się cieszyły zawody, które pozwolą na pracę zdalną.
Do tych scenariuszy mają szansę dopasować się już teraz przyszli studenci. Eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” stworzyli listę „wirusoodpornych” kierunków studiów.
"Wirusodporne" kierunki studiów i zawodów. Te ścieżki zawodowe umożliwiają funkcjonowanie nawet w czasie pandemii
Jak podaje agencja Newseria, eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” stworzyli listę 10 „wirusoodpornych” kierunków technicznych i ścisłych, które łączą ścisłą wiedzę z praktyką. Jak tłumaczy Joanny Koper, autorka wspomnianej listy w rozmowie z Newseria, idea kierunków „wirusoodpornych”, opiera się na czterech czynnikach:
- możliwości pracy zdalnej,
- znaczenia dla biznesu, czyli czy dany kierunek daje takie ścieżki i role zawodowe, które pozwalają nam funkcjonować nawet w czasie globalnej pandemii,
- umiejętności elastycznego myślenia, szybkiego uczenia i oduczania się, krytycznego myślenia czy zarządzania projektami,
- twardej wiedzy i kompetencji transferowalnych, czyli czy dany kierunek daje na tyle konkretne umiejętności, że absolwent jest w stanie je od razu wykorzystać na rynku pracy, bez względu na obraną ścieżkę.
TOP 10 "wirusoodpornych" kierunków studiów: co znalazło się na liście?
Wśród "wirusoodpornych" kierunków rekomendowanych przez ekspertów z Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” znalazło się 10 kierunków technicznych i ścisłych, a wśród nich m.in. cyberbezpieczeństwo, matematyka i statystyka oraz bioinformatyka.
Niektóre kierunki zyskują na znaczeniu, np. te związane z C-STEM, czyli inżynieryjne, ścisłe, technologiczne, ale także takie, które rozwijają kompetencje cyfrowe, ale jednocześnie pozwalają pracować z ludźmi. Takim przykładem jest user experience design, bo w tym kierunku bardzo dobrze odnajdują się tzw. humaniści i jest on też jednocześnie bardzo technologiczny – ocenia ekspertka edukacyjna w rozmowie z agencją Newseria.
Zobacz pełną listę 10 wirusoodpornych kierunków studiów
Eksperci zauważają także, że oprócz wyżej wspomnianych, przyszłościowymi kierunkami są te związane z projektowaniem i architekturą infrastruktur, czyli właśnie user experience design, wszystkie kierunki związane z połączeniem medycyny i technologii. – Teraz widzimy, jak mocno rozwijają się telemedycyna, bioinformatyka, medycyna w informatyce. To kierunki, na które warto teraz zwrócić uwagę – radzi Joanna Koper w rozmowie z agencją Newseria Biznes.
Źródło: Agencja Newseria Biznes/ opracowanie własne