Spis treści
To nie mgła czy kurz. Pył znad Sahary znów spowija całą Polskę
To już kolejny raz w tym roku, gdy pustynny piasek znad Sahary wędruje aż do Europy. Wcześniej z tym zjawiskiem mieliśmy do czynienia na początku marca oraz w czasie świąt Wielkanocnych. Obecnie masy gorącego powietrza także przynoszą osadzający się na samochodach i widoczny na ulicach w ostatnich dniach piasek z Sahary w postaci pyłu i kurzu.
Wiatr znad Afryki przy sprzyjających warunkach przenosi drobinki piasku powstające w czasie burz piaskowych nad pustynią na tysiące kilometrów. Zjawisko to nazywane kalima sprawia, że ciepłe masy powietrza znad Afryki przynoszą nam wysoką temperaturę i suche powietrze. To właśnie z tego powodu temperatura w kwietniu w tym roku wzrosła nawet do 26 st. C. Obecnie znów napływają do Europy masy gorącego powietrza z północnej Afryki niosąc ze sobą nie tylko upał, ale też piasek.
Saharyjski pył już w drodze do Polski. Dziś po południu i jutro, wg prognozy numerycznej od @Dust_Barcelona, możemy spodziewać się jego odwiedzin – czytamy na platformie X IMGW.
Afrykański pył rozprzestrzenia się nad całą Europą. Fala gorącego powietrza niosąca ze sobą piaski pustyni według Specjalistów z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW będzie najlepiej widoczna w piątek, 21 czerwca. Chmura pyłu została uchwycona także na zdjęciach satelitarnych.
W czasie kumulacji drobinek pustynnego piasku w powietrzu niebo jest zamglone i może mieć żółtawy odcień, a w niektórych częściach Polski może być bardziej pomarańczowe, szczególnie w czasie zachodu słońca. Jednak po planowanych burzach w piątek po południu i w nocy pył zapewne zostanie zmyty przez deszcz.
Czy pył znad Sahary jest szkodliwy dla zdrowia?
Stężenie drobinek piasku w powietrzu jest dość niskie i nie będzie odczuwane przez zdrowe osoby. Jednak wdychanie pustynnego pyłu może być szczególnie niebezpieczne dla alergików. Mogą się u nich pojawić lub nasilić objawy alergii sezonowej takie jak:
- podrażnienie śluzówek nosa, gardła i krtani,
- uciążliwa chrypka,
- łzawienie oczu,
- zapalenie spojówek,
- katar,
- zapalenia zatok.
Przemieszczające się masy powietrza znad Afryki mogą także przynieść ze sobą pyłki roślin, co spowoduje u alergików zaostrzenie astmy oskrzelowej. Osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry i innego rodzaju wypryskiem alergicznym także mogą doświadczyć nasilenia dolegliwości takich jak świąd, suchość i łuszczenie się skóry. Uważać powinny także osoby z chorobami płuc i problemami z górnymi drogami oddechowymi.
Uzupełnij domową apteczkę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?