To najszczęśliwsze lata naszego życia! Badania pokazują w jakim wieku osiągamy szczyt satysfakcji z życia

Monika Góralska
Najlepszy czas w życiu jest wtedy, gdy jesteśmy już dorośli i samodzielni, ale nadal w pełni sił i z wieloma planami na przyszłość oraz nieobarczeni jeszcze zbyt dużą odpowiedzialnością, presją i stresem.
Najlepszy czas w życiu jest wtedy, gdy jesteśmy już dorośli i samodzielni, ale nadal w pełni sił i z wieloma planami na przyszłość oraz nieobarczeni jeszcze zbyt dużą odpowiedzialnością, presją i stresem. halfpoint/123rf.com
Kiedy jest najszczęśliwszy okres w naszym życiu? To wcale nie dzieciństwo ani nie osiągnięcie pełnoletności jest wspominane jako najlepszy czas w życiu człowieka. Najwspanialsze lata życia osiągamy nieco później – tak wynika z badań przeprowadzonych w 13 krajach Europy, w tym również w Polsce. Sprawdź, w jakim wieku osiągamy szczyt satysfakcji z życia i co za to odpowiada.

Kiedy jesteśmy najszczęśliwsi? Wyniki badań

Badanie SHARELIFE zostało przeprowadzone w latach 2008-2009 w 13 krajach europejskich takich jak Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Włochy, Szwecja i Szwajcaria, a także Polska. Ich autorką jest badaczka prof. Begoña Álvarez García z Wydziału Ekonomii Stosowanej Uniwersytetu Vigo w Hiszpanii. Wyniki ukazały się na łamach „Social Indicator Research”. W badaniu wzięło udział 26 836 osób w wieku 50 lat i więcej. Oceniały one retrospektywnie wszystkie lata swojego życia i określały na osi czasu, kiedy czuły się najszczęśliwsze.

Okazało się, że dla większości osób w średnim i starszym wieku najszczęśliwsze lata przypadają na wiek pomiędzy 30. a 35. rokiem życia.

W ten sposób powstał wykres, tzw. krzywa szczęścia, ukazujący związek między subiektywnym samopoczuciem jednostki a wiekiem, który ma kształt odwróconej litery U. Od urodzenia poziom zadowolenia z życia stale wzrasta, osiągając najwyższą wartość w wieku 30-35 lat.

Zobacz także:

Dlaczego trzydziestolatkowie są najszczęśliwsi?

Ciekawe, że najszczęśliwsze lata to nie dzieciństwo czy osiągnięcie pełnoletności, tylko jeszcze młody, ale już dojrzały wiek ok. trzydziestki. Jest to związane z tym, że w tym wieku zwykle jesteśmy już samodzielni, zaradni i u szczytu sił, mamy również jeszcze dużo czasu, aby osiągać swoje cele i spełniać ambitne plany. Z nadzieją patrzymy w przyszłość.

Następnie powoli nasz poziom zadowolenia z życia zaczyna spadać, niezależnie od płci i w bardzo podobny, stopniowy sposób u osób każdej narodowości. Wyjątkiem są tutaj jedynie Francuzi, którzy wykazują mniejszą tendencję spadkową i deklarują odczuwanie szczęścia i zadowolenia do późnych lat. Jednak u większości osób najszczęśliwszy okres trwa dość długo i nie ogranicza się tylko do 5 lat, w których następuje szczyt satysfakcji z życia, ale rozciąga się nawet na dwie dekady.

To najszczęśliwsze lata naszego życia! Badania pokazują w jakim wieku osiągamy szczyt satysfakcji z życia
Wykresy „krzywej szczęścia” dla poszczególnych krajów/Social Indicator Research, prof. Begoña Álvarez García, Universidade de Vigo

Najmniej radosne lata życia

Następujący później spadek związany jest w dużej mierze z odczuwaniem w wieku średnim silniejszego żalu z powodu niespełnionych życiowych aspiracji. Jak wskazuje badanie, w tym wieku wzrasta również napięcie i stres, a także związana z tym wyższa konsumpcja antydepresantów. Najbardziej krytycznym i najmniej satysfakcjonującym momentem życia według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez prof. Davida Blenchflowera z Dartmouth College w 132 krajach okazuje się być wiek 47,5 roku.

Źródła:
The Best Years of Older Europeans’ Lives springer.com
Is Happiness U-shaped Everywhere? Age and Subjective Well-being in 132 Countries nber.org

ZOBACZ: Beata Pawlikowska: Szczęście jest stanem permanentnym, to stan umysłu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia